До 40 фахівців в Україні: як франківцям допомагає інтервенційний радіолог Дмитро Вєрємєй

Автор: Зелінська Тетяна

09 Кві, 2025 13:44

Поділитись публікацією
До 40 фахівців в Україні: як франківцям допомагає інтервенційний радіолог Дмитро Вєрємєй

Інтервенційна радіологія – це новітній напрямок медицини, який дозволяє проводити складні діагностичні та лікувальні процедури без масштабного хірургічного втручання. Завдяки цьому методу лікарі можуть виконувати біопсії, видаляти новоутворення, встановлювати стенти при непрохідності порожнистих органів та боротися з ускладненнями різноманітних захворювань через невеликі проколи в шкірі. Це значно зменшує травматичність лікування, скорочує період відновлення і мінімізує ризики ускладнень.

Для читачів “Галки” лікар інтервенційний радіолог Дмитро Вєрємєй з лікувально-діагностичнго центру “Мед-Атлант” пояснив, як працює інтервенційна радіологія та онкологія, які переваги вона має порівняно з “традиційними” хірургічними методами та як допомагає пацієнтам з онкологічними та іншими серйозними захворюваннями.

– Що таке інтервенційна радіологія?

– Інтервенційна радіологія – це один з найсучасніших напрямків медицини, який дуже стрімко розвивається. Суть його зводиться до того, що складні діагностичні та лікувальні процедури проводяться через невеликі проколи шкіри під контролем методів візуалізації (ультразвуку, КТ або рентгену). Це дозволяє уникнути великих розрізів, загального наркозу та тривалого відновлення.

Наприклад, якщо у пацієнта є підозріле вогнище в печінці, для постановки діагнозу потрібно взяти шматочок тканини. Раніше для цього проводили великі операції, які вимагали розрізу, загального наркозу, перебування в реанімації та тривалого відновлення. Сучасні методи інтервенційної радіології дозволяють проводити біопсію через мінімальний прокол шкіри під контролем УЗД, що займає близько години і не потребує госпіталізації.

– Які переваги інтервенційної радіології порівняно з традиційними хірургічними методами? 

  • Мінімальна травматизація організму – втручання проводиться через прокол, без великих розрізів.
  • Відсутність загального наркозу – більшість процедур виконується під місцевою анестезією.
  • Короткий період реабілітації – пацієнт повертається до звичного життя значно швидше, ніж після традиційних хірургічних операцій.
  • Зменшення ризику ускладнень – завдяки точному контролю під час процедури.
  • Висока ефективність – результати таких малоінвазивних процедур є аналогічними до традиційних хірургічних втручань.

– Для лікування яких захворювань застосовують методи інтервенційної радіології?

– Інтервенційна радіологія широко застосовується для лікування онкологічних захворювань, а також для діагностики та знеболюючої терапії.

Доброякісні утворення – такі як кісти печінки або нирок. Якщо кіста велика і спричиняє дискомфорт, можна встановити дренажний катетер, видалити рідину та ввести речовину, яка викличе «злипання»стінок кісти.

Ця методика є особливо актуальною для військових, які перенесли важкі поранення, операції або навіть ампутацію кінцівки, оскільки дозволяє мінімізувати біль і скоротити період реабілітації.

Крім того, методи інтервенційної радіології широко використовуються при лікуванні інфаркту, інсульту, варикозної хвороби, при тромбозі вен нижніх кінцівок.

– Як застосовується ця методика у клініці “Мед-Атлант”?

– У клініці “Мед-Атлант” я здебільшого працюю з онкологічними пацієнтами або тими, у кого є підозра на онкологічне захворювання. Наприклад, якщо у пацієнта виявлено підозрілу пухлину, біопсія допомагає підтвердити або спростувати діагноз. Або якщо у пацієнтки з раком грудної залози на фоні лікування з’являються нові вогнища, наприклад, у печінці, ми виконуємо біопсію цих утворень. Це допомагає зрозуміти, чи пухлина змінила рецептурний статус і підібрати правильну терапію.

– Як проходить процедура інтервенційного втручання? Чи потребує вона наркозу та тривалого відновлення?

– Процедури бувають різними. Більшість із них виконують під місцевою анестезією, тобто вони не потребують наркозу. Пацієнт перебуває у свідомості, але не відчуває болю. Якщо він хвилюється, лікар-анестезіолог може ввести препарати, які допоможуть зменшити тривогу. Завдяки цьому процедура переноситься комфортніше, і, зазвичай, пацієнти повертаються до звичного життя вже за кілька годин.

Звісно, є більш складні втручання, які можуть потребувати наркозу та перебування у стаціонарі протягом доби або кількох днів після процедури.

– Чи потрібна спеціальна підготовка для пацієнта?

– Так, більшість процедур потребують стандартної підготовки, як і будь-які інвазивні втручання. Пацієнт має здати аналізи та пройти кілька обстежень. Зазвичай це можна зробити протягом одного дня.

Перед процедурою ми обмежуємо прийом деяких препаратів, що розріджують кров. Також рекомендуємо утриматися від їжі та води за кілька годин до втручання. У день процедури бажано не вживати алкоголь і не палити.

– Чи є протипоказання до таких методів обстеження та лікування?

– Так, як і для будь-яких медичних процедур, є певні показання та протипоказання. Наприклад, серйозні порушення функцій внутрішніх органів чи проблеми зі згортанням крові можуть бути обмеженням для проведення таких втручань.

Проте, завдяки малій інвазивності, більшість пацієнтів добре переносять ці процедури, навіть якщо мають супутні захворювання. Більше того, методи інтервенційної радіології часто допомагають пацієнтам, яким важко пройти традиційне лікування через серцево-судинні захворювання чи порушення роботи внутрішніх органів.

– А бувають у вас випадки, що пацієнти приходять саме за цією методикою?

– Так, бувають. На жаль, дуже багато лікарів в Україні не знають про існування нашої спеціальності або не підозрюють, що вона настільки добре розвинена. Так, вона не надто широко представлена: фахівців з інтервенційної радіології та онкології в Україні всього 30-40, можливо, навіть менше.

Деякі пацієнти приїжджають до мене з Києва за направленням лікарів, але багато хто знаходить інформацію самотужки. Переважно це люди з онкологічними захворюваннями, оскільки я працюю саме у цій сфері. 

У мене була пацієнтка, яка приїхала з Польщі на біопсію вогнища печінки. Там не могли зробити біопсію, а мені без проблем вдалося виконати цю процедуру. Пацієнтка була настільки щасливою, що навіть записала відеовідгук!

Багато пацієнтів, яким лікарі не змогли запропонувати жодного варіанту лікування, звертаються до нас самостійно. Вони приходять на консультацію, ми розглядаємо їхній випадок і, якщо є можливість, пропонуємо інший – не менш, а іноді й більш ефективний метод лікування, ніж той, що їм пропонували раніше.

Але в цьому є й позитивний момент. Коли такі пацієнти повертаються до своїх лікарень в інших містах, вони розповідають про наші методи, і так працює своєрідне “сарафанне радіо”. Лікарі та інші пацієнти починають дізнаватися, що такі методики є, що вони доступні в Україні, що для цього не потрібно їхати в Німеччину чи Ізраїль.

Раніше це було дуже поширено – особливо до пандемії, коли кордони ще не були закриті. Пацієнти часто шукали лікування за кордоном, хоча воно там коштує значно дорожче, ніж у найкращих приватних клініках України.

 

– Які перспективи розвитку інтервенційної медицини в Україні та світі? Чи можна очікувати, що ці методи стануть основними в майбутньому?

– Звісно, інтервенційна радіологія не може повністю витіснити інші методики лікування. Наприклад, лікуванням апендициту займається хірург органів черевної порожнини, а при ішемічній хворобі серця лікуючим лікарем є кардіолог. А при лікуванні онкологічних захворювань задіяна ціла команда лікарів: хірург, клінічний онколог, променевий терапевт та інтервенційний радіолог.

У світі з’явилася ще одна спеціальність — інтервенційний радіолог, або інтервенційний онколог. Ця спеціальність вже змінює співвідношення сил у лікуванні онкологічних захворювань, але повністю замінити хірургію чи хімієтерапію вона не може. Є випадки, коли хірургічне втручання є єдиним варіантом лікування, наприклад, при операбельних пухлинах кишечника.

Якщо ж йдеться про генералізовані форми захворювань, коли метастази вражають органи та тканини, єдиним варіантом залишається системна терапія – хімієтерапія, гормонотерапія, таргетна чи імунотерапія. Іноді допомагає променева терапія. Це означає, що лікування онкологічних хворих все одно залишається комплексним.

Але інтервенційна радіологія розвивається стрімко, і цей напрямок відкриває можливості для лікування без значного втручання в організм пацієнта. Всі ми повинні прагнути не тільки до того, щоб вилікувати пацієнта, але й зробити процес лікування максимально комфортним і безболісним для нього, із мінімальними травмами та інвазією.

В Україні є величезний потенціал для розвитку цієї методики, тому що наразі багато пацієнтів приїжджають з усієї країни за допомогою. І багато процедур, які ми виконуємо, є унікальними для нашої країни. Наприклад, я та мої колеги є єдиними, хто може провести деякі види біопсії чи інші складні процедури в Україні. Тому хочеться, щоб пацієнтам не потрібно було їздити через пів країни заради того, щоб пройти консультацію чи пройти процедуру.

– Як війна вплинула на використання інтервенційної радіології?

– Інтервенційна радіологія дуже добре допомагає знеболювати пацієнтів, особливо тих, хто постраждав внаслідок бойових дій. Ця методика дозволяє вводити знеболюючі препарати безпосередньо в нерв, а також знищувати болісні нервові структури. Вона допомагає поставити катетери для пацієнтів, які не можуть перенести важку операцію, але потребують постійного знеболення.

Мої навички можуть бути корисними не тільки для онкологічних пацієнтів, але й для тих, хто постраждав від війни. Це мій громадянський обов’язок — допомагати тим, хто захищав нашу країну, використовуючи інтервенційну радіологію для знеболення поранених військових. Війна стала важким уроком для медицини, адже тепер ми розуміємо, наскільки важливими є такі методики не тільки для онкологічних хворих, але й для пацієнтів із пораненнями.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама

Читайте також: Хронічна втома та випадіння волосся: про нестачу феритину розповідає лікарка-гематологиня Ірина Аксентійчук