Додаткові методи оцінки стану сперми

26 Лют, 2024 08:04

Поділитись публікацією
Додаткові методи оцінки стану сперми

Додаткові методи оцінки стану сперми

За різними оцінками, на чоловіче безпліддя припадає від 40 до 50% всіх випадків безпліддя у парі. Основним методом оцінки стану чоловічої репродуктивної системи є спермограма. Однак спермограма не відбиває всі зміни, які можуть відбуватися зі сперматозоїдами та спричинити безпліддя у чоловіків. Іноді результати спермограми не містять порушень, проте сперматозоїди все одно або не можуть запліднити яйцеклітину, або ембріон виявляється нежиттєздатним і швидко гине. Причини можуть бути імунологічними чи генетичними, їхнє виявлення потребує додаткових методів оцінки сперми.

MAR-тест

MAR-тест (Mixed Antiglobulin Reaction Test) — це аналіз, спрямований на виявлення антиспермальних антитіл IgA та IgG класів, які є імунологічним фактором чоловічого безпліддя.

Антиспермальні антитіла — це імуноглобуліни, які руйнують сперматозоїди. Їх виробляє власна імунна система, яка перестає впізнавати власні сперматозоїди й приймає їх за чужорідних агентів. Високий рівень антиспермальних антитіл означає, що значна частина сперматозоїдів втрачає здатність до запліднення. Результат MAR-тесту виявляє відсоток сперматозоїдів, ушкоджених специфічними імуноглобулінами. Якщо їх понад 50%, то говорять про чоловічу імунну безплідність.

HBA-тест

HBA-тест (Hyaluronan Binding Assay) — дослідження, яке оцінює здатність сперматозоїдів зв’язуватися з гіалуроновою кислотою, що є ознакою зрілості сперматозоїдів та їхньої запліднювальної здатності.

Гіалуронова кислота є складовою оточення яйцеклітини, тому в міру дозрівання у сперматозоїдів розвивається здатність прикріплюватися до неї. Це один із механізмів нормального зачаття. Відсутність такої здатності свідчить про незрілість сперматозоїдів, що є перешкодою для запліднення. HBA-тест розраховує відсоток зрілих (пов’язаних з гіалуронатом) сперматозоїдів у тестовому зразку.

Фрагментація ДНК сперматозоїдів

Сперматозоїди можуть містити ядро з пошкодженим генетичним матеріалом. Пошкоджені ланцюжки ДНК втрачають цілісність та утворюють фрагменти. На виявлення такої фрагментації спрямована діагностика.

Використовують різні методи:

  • FISH (Флуоресцентна гібридизація in situ) — це метод діагностики хромосом в ядрах сперматозоїдів, який визначає, чи є повноцінним хромосомний набір.
  • SCD (Sperm Chromatin Dispersion Test) — це метод контрольованої денатурації ДНК із видаленням ядерних білків для виявлення ступеня фрагментації ДНК сперматозоїдів.
  • TUNEL (Terminal Deoxynucleotidyl Transferase dUTP Nick end Labeling) — аналіз ступеня фрагментації ДНК за допомогою кінцевого мічення дезоксинуклеотидилтрансферази.
  • SCSA (Sperm Chromatin Structure Assay) — проточна цитометрія структури хроматину сперми; та інші.

Розраховують індекс, що визначає співвідношення сперматозоїдів з пошкодженою ДНК до нормальних і на його підставі роблять висновок про їхню запліднювальну здатність.

Автор: Кіпоть Владислав Романович — лікар уролог, андролог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

ПРОМО

самолікування