Глибинки Албанії – маловідома не лише українським туристам, але й туристам загалом. Цю місцину можна порівняти з Гуцульщиною, хоча з точки дору доступності здається, що Гуцульщина все ж ближча до цивілізації.
Область Корча – найбільший регіон Албанії. Більша частина території – високогірне плато. Гірський хребет Грамос висотою понад дві тисячі кілометрів утворює природній кордон з Грецією. А на північному сході область межує з Македонією, там синіє одне з найбільших європейських Охридське озеро.
Таке сусідство мало наслідком коктейль і етносів, і релігій. Переважно мусульманська Албанія тут наполовину розбавлена православними християнами, свідченням чого є величний Воскресенський катедральний собор у самісінькому центр міста Корча, столиці регіону.
Собор насправді новодільний, його збудували на місці знищеної комуністами ще в 1968 році Георгіївської церкви. Албанія, між іншим, пережила свого часу значно крутіший антирелігійний угар. Церкви не просто закривали, їх масово знищували, часто руками самих священників. Попів відправляли до концтаборів, як і батьків, що сміли хрестити своїх дітей. Зрештою, в 1969-му році Албанія сама себе назвала першою в світі атеїстичною країною.
Репресії стосувались як християн, так і мусульман. У підсумку до часу падіння комунізму в країні вижили лише 15 священників. Тож не дивно, що на відміну від скажімо Туреччини мінарети – не надто поширена деталь тутешніх пейзажів. Втім, як і церкви.
Край, як і вся Албанія, століттями перебувала під Османським владарюванням. Тож турецькі мотиви в місті Корча дуже помітні. Особливо в старій частині, яку зараз активно реконструюють за кошти Євросоюзу.
Що тут творилось за комуністів ми в принципі можемо уявити за власним прикладом. Втім, завдячуючи навколишнім пасовиськам, Корча вважалася за албанськими мірками аграрно розвинутою. Звісно, після падіння режиму, все організоване сільгоспвиробництво розвалилось.
Албанці, попри віддаленість від столиці та узбережжя, вважають Корчу містом надзвичайно культурним. Тут свого часу була відкрита перша албанська школа, тут мешкає більшість албанських художників, тут розташована купа музеїв.
А головне тут виробляють одне з головних пивних брендів Албанії – Корча. Тож саме в цьому місті щосерпня відбувається грандіозний (за балканськими мірками само собою) пивний фестиваль.
Не в фестивальний час мешекає в Корчі біля 70 тисяч. Автентичний, хоч і не надто цікавий центр оточують ново і не новобуди. Хоча лише п’ять хвилин їзди від центру – і ось вона, краса Албанії. Швейчарія курить, чесне слово.