Дискусії та екскурсії: Франківськ прийняв національний Форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» (ФОТО)
27 Лис, 2023 15:39
21–23 листопада у місті Івано-Франківськ відбувся Національний Форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології», який є суспільною платформою для обговорення нагальних проблем у сфері поводження з відходами, вироблення рішень та впровадження практик, які відповідають європейським правилам і стандартам.
Метою Форуму у 2023 році є представлення перших практичних дій та проблемних питань реалізації Закону України «Про управління відходами».
Організатори форуму – Всеукраїнська екологічна ліга. Захід проводився за сприяння: Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.
Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, відкриваючи форум, зазначила, що не зважаючи на виснажливу війну, в якій наш народ виборює свою незалежність проти російської агресії, в Україні відбуваються перетворення та реформи, що визначають подальший розвиток. Це стосується і реформи управління відходами, яка після ухвалення рамкового закону, визначення дорожньої карти, розроблення частини нормативно-правових актів та регіональних планів, потребує впровадження комплексної моделі поводження з відходами за європейськими стандартами.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України, Руслан Стрілець, наголосив на тому, що парламент може видати десятки законів щодо захисту довкілля, Президент може підписати ці Закони, міністр може підписати десятки наказів, але важливим є створення сучасної сміттєпереробної інфраструктури на регіональному рівні, у громадах.
Серед партнерів Форуму – місцева компанія «GALVAPNO». Ілля Марчевський, власник підприємства, виступив із доповіддю про поводження з відходами у державі Ізраїль, як прикладом успішної практики застосовування сортування та переробки відходів, особливо утворених внаслідок військових дій та зауважив, що «для когось відходи – це лише відходи, а для інших – це сировина для нової продукції».
Учасники форуму обговорили питання щодо:
– нових законодавчих ініціатив та нормативно-правових актів у сфері управління відходами в Україні на європейських правилах та стандартах;
– регіонального та місцевого стратегічного планування управління відходами для зеленого відновлення України;
– екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологічних рішень для перероблення та повторного використання відходів;
– питань щодо нових правил технічної експлуатації полігонів;
– просвітницької, інформаційної та освітньо-виховної роботи щодо формування екологічно дружніх навичок поводження з відходами;
– впровадження екологічно безпечних енергетичних технологій перероблення відходів лісогосподарської галузі в Україні;
– збитків для природних екосистем, природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ внаслідок російської збройної агресії.
Під час Форуму учасники мали можливість відвідати діючу сортувальну лінію (с. Рибне) та високотехнологічне безвідходне виробництво з випалювання вапна «GALVAPNO», яке розташоване на території Стриганецького кар’єру.
У Національному форумі «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» взяли участь у форматі офлайн/онлайн понад 5000 осіб – представники з усіх регіонів України: керівники департаментів/управлінь екології ОВА, працівники Державної екологічної інспекції, голови громад, директори комунальних підприємств, агенцій регіонального розвитку, міжнародних організацій та проектів технічної допомоги, науковці, бізнес-структури, експерти, установи, які працюють усфері поводження з відходами, в галузі екологічної безпеки та охорони довкілля, неурядові організації, ЗМІ.
За результами обговорення було сформовано Резолюцію Форуму та звернення до Кабінету міністрів України, Верховної ради України, профільних міністерств і відомств. У цих підсумкових документах йдеться про важливість та терміновість розв’язання проблемних питань поводження з відходами.
Учасники Національного форуму висловили надію на успішну реалізацію регіональних планів управління відходами та подальшу взаємодію органів влади, науковців та громадськості для захисту довкілля України.