Експозицією картин, спогадами та піснями у Франківську вшанували пам’ять видатного художника Опанаса Заливахи (ФОТО)

Автор: Борис Марія

27 Лис, 2015 09:37

Поділитись публікацією
Експозицією картин, спогадами та піснями у Франківську вшанували пам’ять видатного художника Опанаса Заливахи (ФОТО)

26 листопада у виставковій залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України відбувся вечір, приурочений 90-річчю від дня народження видатного українського художника, шістдесятника Опанаса Заливахи.

Читайте також: Житло для ВПО: обіцянки та реальність Прикарпаття, — фактчек “Галки”

На урочистий захід прийшло чимало поціновувачів творчості та життєвої позиції непересічної особистості пана Опанаса. Іванофранківці зголосилися принести із приватних колекції картини його авторства та влаштували їх виставку. Цього вечора пролунало безліч компліментів у сторону видатного живописця.

Його дочка Ярина Заливаха пригадує батька цікавою, відвертою, скромною і абсолютно невибагливою у побуті людиною. Він часто любив повторювати фразу, що кожен повинен дивитися на світ українськими очима, не зважаючи на те, що перші роки свого життя був російськомовним.

Вшанувати пам’ять митця приїхав зі Львова автор книги «Опанас Заливаха. Альбом», мистецтвознавець Богдан Масюга, який вважає винуватця заходу прогресивним модерністом з українським обличчям.

«Цей чоловік був глибоко теоретично підкований…Він знаходив собі тих співбесідників, які творили історію, у яких відбувалася філософія, які знали поезію», – прокоментував він.

У пам’яті художника Богдана Бринського  Заливаха є  вільним, гордим та величним. Він пригадав, як у 80-х роках про живописця відгукнулися такими словами:«Ваше місто у мистецькому плані виросло на дві голови, бо у вас такий майстер є».

«Він горів, він яснів, він страждав заради однієї ідеї. Все своє творче життя, всі свої роботи, все, що бачив і фантазував він присвятив Україні», – додав один із присутніх.

На заході був новообраний мер Івано-Франківська Руслан Марцінків. «Свободівець» розповів, що разом із родиною їхали на могилу до художника, щоб помолитися та покласти свічку, а також наголосив на необхідності встановлення пам’ятника цій непересічній особистості.

«Це була дуже світла людина. Івано-Франківськ є патріотичним, націоналістичним тому, що був Опанас», – вважає він.

Також для численних шанувальників митця лунали пісні у чарівному виконанні Зої Слободян.

Опанас Іванович Заливаха – працював у галузі станкового живопису та графіки.

Від 1947 навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна в Ленінграді. Того ж року виключено за «поведінку, не гідну радянського студента». Пізніше він поновився і все ж таки закінчив цей заклад.

1957 року приїхав на практику до Косова на Івано-Франківщині. Через чотири роки оселився в Україні. Був художником Тюменського та івано-Франківського художніх фондів.

1965–1970 відбував покарання «за антирадянську агітацію та пропаганду» у Мордовії. У 1987 Заливаха став одним з ініціаторів створення Української асоціації незалежної творчої інтелігенції.

1988 року після багаторічних заборон влаштовано персональні виставки Панаса Заливахи в Івано-Франківську, Львові, 1989 – в музеї Т.Шевченка в Києві, згодом у Торонто, Лондоні, Нью-Йорку. Він – лауреат премії імені Василя Стуса 1989 та Національної премії імені Тараса Шевченка 1995 року.