Екстрасистолія: що це і чим небезпечне захворювання, пояснює кардіологиня Юлія Бартків
07 Чер, 2023 11:00
Екстрасистолія є однією з найпоширеніших аритмій серця, яка часто зустрічається у людей різного віку. Це стан, коли серцевий ритм порушується через виникнення додаткових, позачергових скорочень серця. Екстрасистолія може бути спричинена різноманітними факторами, включаючи стрес, вплив токсичних речовин, шкідливі звички або певні захворювання.
Читайте також: Є ріст захворювання серед молодих: франківська кардіологиня Юлія Бартків про ішемічну хворобу серця (ФОТО)
Про це захворювання, лікування і профілактику «Галка» розпитала у кардіологині лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» в Івано-Франківську Юлії Бартків.
– Що таке екстрасистолія та чим вона небезпечна?
– Екстрасистолія – найбільш поширене порушення серцевого ритму, для якого характерні передчасні, додаткові скорочення серцевого м’яза (екстрасистоли). Наше серце скорочується за допомогою електричних імпульсів, які утворюються у верхніх відділах серця, у так званому синусовому вузлі. Якщо імпульс виникає поза межами синусового вузла, у інших відділах серця виникає ексирасистолія. Екстрасистолія сама по собі не є небезпечною у більшості випадків. Поодинокі перебої можуть виникати при хвилюванні, перевтомі, вживанні алкоголю, міцної кави, після надмірних фізичних навантажень. Проте ці екстрасистоли не є злоякісними, переважно не викликають скарг і не потребують лікування.
Однак, в деяких випадках екстрасистолія може супроводжуватися симптомами, які впливають на якість життя людини, такі як відчуття неритмічного серцебиття, завмирання або сильного серцевого поштовху, нестачу повітря, запаморочення, а також втрату свідомості.
У випадках, коли екстрасистолія виникає через серцеві захворювання, такі як серцева недостатність, ішемічна хвороба серця або кардіоміопатія, вона може бути показником серйозніших проблем, призвести до складних тахіаритмій та навіть до зупинки серця.
– Чи є різновиди цієї недуги?
– Так, звичайно. Залежно від того, в якому відділі серця утворюється імпульс передчасного скорочення розрізняють:
- Передсердна екстрасистолія: виникає, коли додаткові скорочення відбуваються у передсердях серця.
- Передсердно-шлуночкова екстрасистолія: виникає, коли додаткові скорочення відбуваються у передсердно-шлуночковому з’єднанні.
- Шлуночкова екстрасистолія: позачергові імпульси виникають у нижніх відділах серця – шлуночках.
Також виділяють :
- монотопні екстрасистоли – виникають з одного джерела.
- політопні з декількох ектопічних вогнищ.
Передсердні екстрасистоли вважаються прогностично сприятливішими, ніж шлуночкові, але також можуть переходити у небезпечні аритмії, такі як передсердна тахікардія та фібриляція передсердь.
– Як діагностують цю хворобу?
– Екстрасистолію діагностують після індивідуального огляду пацієнта. Перш за все, при обстеженні звертають увагу на скарги пацієнта: лікар збере вашу медичну історію та розпитає про симптоми, що ви відчуваєте. Важливо розповісти про частоту та інтенсивність епізодів екстрасистолії. Після цього проводять аускультацію (вислуховування серця), таким чином можна визначити, чи є у пацієнта часта екстрасистолія, а вже за допомогою електрокардіограми визначають, яка саме це екстрасистолія та її походження. ЕКГ фіксує електричну активність серця і може показати незвичні ритмічні зміни.
– Які причини виникнення екстрасистолії?
– Існує багато причин виникнення екстрасистолії. Серед них є серцеві захворювання та патологія інших органів та систем.
Серед серцевих патологій найчасті це:
- Ішемічна хвороба серця
- Інфаркт міокарда
- Кардіоміопатія
- Міокардит
- Вроджені та набуті вади серця
Найчастіші причини екстрасистолії не пов’язані зі захворюванням серця:
- Порушення роботи щитоподібної залози
- Хвороби шлунково-кишкового тракту
- Вагітність
- Інтоксикація
- Алергія
- Вірусні захворювання
- Електролітний дисбаланс (дефіцит калію та магнію)
- Остеохондроз шийного та грудного відділів хребта.
– Які підходи до лікування екстрасистолії існують?
– Лікування екстрасистолії залежить від її виду, частоти та ризику ускладнень. У деяких випадках достатньо скоригувати психоемоційний стан пацієнта. При органічних захворюваннях серця, доцільно лікувати основну патологію. При екстрасистолії високого ризику назначаються антиаритмічні препарати. Якщо причиною екстрасистолії є захворювання інших органів, необхідна консультація профільних спеціалістів.
У складних випадках, коли медикаментозне лікування не є ефективним, рекомендовано хірургічне лікування у вузькопрофільних кардіохірургічних центрах.
– Які можливі наслідки екстрасистолії на серцеву функцію?
– Часта екстрасистолія призводить до того, що “насосна” функція серця з часом виснажується, знижується скоротливість серця, від цього погіршується його здатність забезпечити всі життєво важливі органи достатньою кількістю крові та кисню.
– Чи існує профілактика від порушення ритму роботи серця?
– Перш за все, потрібно виключити провокуючі фактори:
- Відмовитись від паління
- Не зловживати алкоголем
- Відмовитись від частого вживання міцної кави та чаю
- Врегулювати режим праці-відпочинку, уникати стресових ситуацій
- Вчасно лікувати органічну патологію серця
- Нормалізувати рівень артеріального тиску, холестерину.
- Вживати продукти, багаті на калій та магній: овочі та фрукти, горіхи, родзинки, курагу, петрушку, банани, чорний шоколад.
– Як у “Мед-Атланті” лікують цю хворобу? Чи потрібна допомога профільних установ?
– У “Мед-Атланті” перш за все, ми намагаємося встановити причину екстрасистолії та визначити ризик можливих ускладнень. Лікувати структурні захворювання серця корекцією способу життя та медикаментозно. При неефективності медикаментозної терапії, антиаритмічних препаратів, скеровуємо до вузькопрофільних центрів для проведення радіочастотної абляції, імплантації кардіовертера – дефібрилятора.
– Які переваги напряму “кардіології” в “Мед-Атланті”?
– В “Мед-Атланті” ми займаємося діагностикою та медикаментозним лікуванням таких захворювань, як ішемічна хвороба серця, артеріальна гіпертензія, аритмії, серцева недостатність, набуті вади серця, кардіоміопатії. Також проводимо профілактичні огляди для пацієнтів, щоб у майбутньому зменшити ризик серцево-судинних захворювань. Основні етапи огляду пацієнта: аускультація, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, УЗД серця. Кваліфіковані спеціалісти, які у нас працюють керуються принципами доказової медицини та новітніми стандартами лікування.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
*партнерська публікація