Ентузіасти Івано-Франківська планують відкрити для містян ще один фортечний бастіон (ФОТО)

Автор: Людмила Баран

07 Oct, 2014 16:45

Поділитись публікацією
Ентузіасти Івано-Франківська планують відкрити для містян ще один фортечний бастіон (ФОТО)

Біля воріт палацу Потоцьких в Івано-Франківську від літа тривають археологічні розкопки. Їх виконують представники краєзнавчого об’єднання “Моє місто” та волонтери. 

Читайте також: Президент Зеленський присвоїв франківській педагогині звання "Заслужений вчитель України"

Як розповів Galka.if.ua Василь Іваночко, директор видавництва “Лілея”, розкопки на вулиці Шпитальній розпочалися ще три роки тому. Вони здійснювалися водночас з реставрацією воріт  палацу Потоцьких,  під керівництвом археолога, викладача Прикарпатського університету Ігора Кочкіна.

Тоді з’ясували, що огорожа стоїть на залишках фортечного муру сімнадцятого століття. За словами Василя Іваночка,  колись замість вулиці Шпитальної був рів з водою, а на місці воріт могла розташовуватись брама замку. Під час розкопок на невеличкому клаптику землі, в намулі, знайшли сорок три ядра, якими, схоже, обстрілювали вхід до фортеці.

Археологічні розкопки, мури фортеці, бастіон, археологи_4398

Цього року археологи працюють з іншого боку від воріт. Їхня робота повільна і копітка – ціле літо доводиться постійно виносити нагору відра із землею. Тим не менш, вони вже встигли  докопатися до старовинного муру.

“Ми допускаємо, що це – залишки одного з бастіонів з часу, коли міська фортеця ще була шестикутна. Бо вже потім до неї добудували палац Потоцьких. Інша версія: це –  підмурівок дерев’яного мосту. Але він чомусь занадто специфічний, занадто глибокий”, – розповів Василь Іваночко.

Археологічні розкопки, мури фортеці, бастіон, археологи_4402

Втім, щоб сказати з певністю, краєзнавцям потрібно обкопати об’єкт з усіх боків. Потім будуть з’ясовувати, що саме він представляє  і що робити з ним далі. Можна накрити зверху  і так показувати для туристів. Можна зняти всю сучасну площу, опустити рівень бруківки  на чотири метри вглиб, щоб  люди могли ходити й оглядати пам’ятку  

“Якби це було в якомусь Відні, в угорців, австрійців чи поляків,  то вони би вже не дихали, то була би вже сенсація. А це – просто  бажання декількох людей знайти залишки нашої історії”, – зауважив Василь Іваночко.

Археологічні розкопки, мури фортеці, бастіон, археологи_4414

Давній мур накритий шаром землі. Як розповів Василь Іваночко, на початку девятнадцятого століття фортецю засипали з ініціативи австрійської влади.

Археологічні розкопки, мури фортеці, бастіон, археологи_4399

За час розкопок у ґрунті знайшли багато козацьких люльок,  монети (три крейцери),  ґудзики бійця одинадцятого піхотного австрійського полку, посуд тощо.

Фото Юрій Гриньків/GALKA.IF.UA