Ерозія, ектопія, дисплазія: міфи та правда від франківської гінекологині Ірини Купчак (ФОТО) 

Автор: Зелінська Тетяна

24 Тра, 2023 15:45

Поділитись публікацією
Ерозія, ектопія, дисплазія: міфи та правда від франківської гінекологині Ірини Купчак (ФОТО) 

Ірина Купчак – акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” із 16-річним стажем роботи, кандидат медичних наук. Входить до Асоціації акушер-гінекологів України та Асоціації кольпоскопії та цервікальної патології. 

Читайте також: Обстеження, аналізи, вітаміни: франківська гінекологиня Ірина Купчак розповідає про планування вагітності (ФОТО)

“Галка” поспілкувалася з лікаркою на одну з тем, яка турбує багатьох жінок – ерозія шийки матки. Зʼясували, що насправді ховається за цим терміном. Які захворювання шийки матки призводять до раку. І чому ектопію не потрібно лікувати. 

– Найперше питання, яке актуальне для багатьох жінок: чи правда, що ерозія шийки матки – найпоширеніше захворювання цього органу? 

– Насамперед почнемо з того, що все, що називають ерозією шийки матки – нею не є. І це, скажемо так, не завжди захворювання. Те, що пацієнти та лікарі, звикли називати словом ерозія – це насправді ектопія або ектропіон, або дисплазія. 

Тому я завжди вчу своїх пацієнток та колег-лікарів не називати словом “ерозія” будь-які зміни на поверхні шийки матки. Необхідно відійти від цієї звички, бо це не ерозія. 

Істинна ерозія – це  дефект епітелію, це ранка. Вона існує, але діагностується дуже рідко. Насправді ерозія зʼявляється, коли є травма шийки матки – хімічна чи термічна. Наприклад після певних діагностичних та лікувальних процедур шийки матки. Коли десквамується і відпадає епітелій, оголюється строма, тоді утворюється ерозія. 

Другий випадок – на фоні гострого запалення, бактеріальної ти вірусної інфекції, коли теж відшаровується уражений епітелій. Дефекти епітелію – це ерозії, які  можуть бути як і на шийці матки, так і на стінках піхви чи вульви.

Ще один випадок, коли дійсно є істинна ерозія – на фоні раку шийки матки з розпадом, тоді розпадається тканина, звиразковується, ерозується поверхня.

Це ті випадки, коли існує справжня ерозія, вони, як правило, діагностуються рідко. Всі інші випадки, як я вже сказала, це не ерозія.

– Коли жінки чують від медиків, що у них ектопія шийки матки, наскільки загрозливим для здоров’я пацієнток є такий діагноз? 

– Ектопія і ектропіон – це гістологічно і цитологічно норма. Переважно видима частина шийки матки вкрита багатошаровим плоским епітелієм, він візуально виглядає гладким, рожевим і рівненьким. Всередині шийки матки знаходиться цервікальний канал (ми його не бачимо), який вкритий одним рядом циліндричних клітин. В дитячому і юному віці видима частина шийки матки в нормі вкрита отим циліндричним епітелієм, який ніби переміщений з каналу шийки матки назовні. Переміщення в медицині називають ектопією, звідси й назва – цервікальна ектопія. Виглядає вона нерівною і негладкою червоною плямою на шийці, тому її звикли некоректно називати ерозією. До речі раніше в літературі зустрічався термін псевдоерозія,  він коректніший, проте застарілий. Зараз ми називаємо цей стан цервікальною ектопією.

У молодих – це норма і лікувати в жодному разі не треба. 

– А що стосується ектропіона?

– Це теж не захворювання. Це стан, який виникає у жінок переважно після пологів . Ектропіон – це виворіт цервікального каналу. Він може виникати як в жінок, які раніше мали екотопію, так і в тих, що ні. Якщо під час пологів трапляється травмування шийки, розриви, які призводять до порушення архітектоніки шийки матки, виникає ектропіон. Дуже рідко трапляється вроджений ектропіон, у жінок, які не народжували, особливо на фоні гормональних порушень.

Ектопію та ектропіон ніде у світі не лікують, бо вони не несуть в собі онкогенного потенціалу. Ми лікуємо шийку тільки тоді, коли на ній є передракові процеси, які можуть потенційно привести до раку.

– Ектопія може просто зникнути з часом?

– З нею так і відбувається. Вона не зовсім зникає. В ній відбуваються фізіологічні процеси, які називаються метаплазією. І це норма. Метаплазія означає перетворення одного виду епітелію в інший. Тобто циліндричний епітелій на поверхні шийки матки заміщується багатошаровим плоским. Так «загоюється» ектопія. Це фізіологічно, проте якщо в процес метаплазії втручається папіломавірус,  тоді може виникнути інший процес, патологічний – дисплазія.

– Все ж, чи виокремлює сучасна медицина стани ектопії, які потрібно лікувати?

– Ектопію і ектропіон ми лікуємо у тому випадку, коли вони супроводжуються посиленими слизистими виділеннями, які можуть створювати для жінки значний дискомфорт, адже циліндричний епітелій продукує слиз, і чим більша ектопія чи ектропіон, тим більше слизу.

Другий випадок – коли жінку турбують кров’янисті виділення після статевого акту. Тобто коли йде травмування епітелію і він кровить, нагадую, що циліндричний епітелій дуже тоненький, його всього один ряд клітин, на відміну від багатошарового плоского, якого 25-30 шарів. Все! В інших випадках ми його не лікуємо, бо це є нормальний стан.

– Власне є патологія шийки матки, яка називається дисплазія. Розкажіть детальніше про це захворювання. Чим воно небезпечне?

– Дисплазія епітелію шийки матки – це порушення диференціювання епітеліальних клітин шийки матки. У нормі відбувається поділ, дозрівання і диференціювання клітин. Потім вони відмирають, відпадають, відлущуються і цей фізіологічний процес повторюється. 

Коли на ці клітини епітелію діють патогенні чинники, зокрема вірус папіломи людини (ВПЛ), який  порушує їхній поділ, дозрівання, диференціювання, тоді клітини починають ділитися і диференціюватися не так як потрібно, і виникає дисплазія.

Не вся дисплазія небезпечна. Є перший, другий та третій її ступінь. Дисплазію ще називають – цервікальна епітеліальна неоплазія (ЦІН).  Передраковими станами є ЦІН-2 та ЦІН-3, або ураження важкого ступеня, які треба обов’язково лікувати. ЦІН-1 – ураження легкого ступеня, це теж не норма, це захворювання, але лікуванню підлягає не завжди.

Дисплазію першого ступеня не лікуємо у молодих дівчат до 25 років, однак  її важливо моніторити. Лікуємо ЦІН-1, якщо вона виникла на фоні вже раніше лікованої шийки матки, у жінок в менопаузі, а також фоні тривалої (понад 2 років персистенції ВПЛ). 

До слова, у молодих дівчат, які не народжували, до 25 років не потрібно лікувати дисплазію першого ступеня. Навіть якщо вона супроводжується папіломавірусною інфекцією, тому що в дуже великому відсотку випадків дисплазія першого ступеня регресує. Проте це не означає, що її  не потрібно спостерігати. Така жінка має бути обов’язково в полі зору гінеколога.

– Чи є якісь симптоми, чи може жінка самостійно діагностувати дисплазію?

– Як правило захворювання шийки матки є безсимптомним. Симптомним уже є рак шийки матки на стадії, коли ефективне лікування не можливе. Симптомами є кровотечі та виділення з неприємним запахом, які супроводжують розпад тканин.  У такому випадку, коли жінка звертається до лікаря, то це вже, як правило, запізно. Тому існує щорічний скринінг всіх жінок з метою раннього виявлення передракових станів шийки матки на тому етапі, коли вони мають бути ефективно проліковані, щоб не призвести до раку. 

Рак шийки матки не виникає зненацька. Спочатку виникає дисплазія І ступеня, яка при тривалій персистенції вірусу папіломи та впливу інших факторів, може прогресувати до дисплазії  ІІ, до дисплазії ІІІ, а вже і потім рак. У часовому проміжку це десь 8-10 років.

Сама в себе жінка — дисплазію діагностувати не може. Тому обовʼязково профілактично відвідуйте гінеколога для раннього виявлення та лікування станів, які потенційно можуть призвести до раку. 

– Розкажіть про найефективніші методи лікування дисплазії. 

– Лікування дисплазії епітелію шийки матки залежить від віку жінки, її репродуктивних планів і ступеня ураження.

Існують методи деструкції (руйнування клітин) або ексцизії (висікання патологічної ділянки, мініоперація). Дисплазію II і III ступенів ми лікуємо ексцизійно, тобто висікаємо, оскільки вони є передраковими станами. Це може бути діатермо-,  лазерна або радіохвильова ексцизія, остання вважається найсучаснішим та найефективнішим методом лікування, з мінімальними побічними ефектами. Є ще ножова ексцизія холодна, але зараз вона рідко застосовується. Деструкцію ми застосовуємо при дисплазії першого ступеня. Деструкція здійснюється шляхом впливу на патологічну ділянку високих (діатермо-, лазерної чи радіохвильової енергій) або низьких (кріодеструкція) температур. 

– Крім огляду у лікаря, які ще аналізи варто здати під час діагностування дисплазії та ектопії? 

– Варто вирізняти скринінг та діагностику. Скринінг ми робимо всім жінкам, які до нас приходять. Для того, щоб серед всіх пацієнток вибрати хворих, яким потрібно додаткові діагностичні процедури. ПАП-тест (цитологічне дослідження) показані всім. 

Коли ми вже відібрали пацієнток на діагностику, то ми проводимо обов’язково обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом. Якщо є ВПЛ – то потенційно є ризик, що пацієнтка може мати хламідії, мікоплазми, гонокок, трихомонади. Ці інфекції обовʼязково потрібно пролікувати. 

Жінкам з патологічними результатами цитології ми проводимо кольпоскопію, під час якої, застосовуючи певні проби (оцтова кислота і водний розчин йоду), знаходимо патологічну ділянку. З цього місця береться біопсія для гістологічного дослідження. Це останній крок в постановці діагнозу. І вже в залежності від результатів гістології, ми обираємо тактику лікування в кожному конкретному випадку.

– Отже, якщо лікар каже “у вас ерозія, її потрібно лікувати”. Варто засумніватися у кваліфікації гінеколога та звернутися до іншого?

– Є така фішка у гінекологів-блогерів:  якщо вам сказали лікувати ерозію шийки матки, то негайно тікайте від такого лікаря! Це частково правда, а частково маніпуляція. Я сама дуже не люблю, коли будь-які зміни на шийці матки, називають ерозією. Тому що це не ерозія. Треба знати, що це є. Якщо це ектопія – лікувати не треба, якщо це дисплазія – залежно від ступеня, віку, анамнезу, лікувати треба. Тому спершу потрібно зрозуміти, що саме перед нами, а вже потім вирішувати тактику, об’єм діагностичних та лікувальних заходів.

– Які сильні сторони напрямку “гінекологія” у “Мед-Атланті”?

– Якщо говорити про те, що стосується патології шийки матки, то в нас є всі доступні методи для скринінгу та діагностики. Ми робимо забір матеріалу на цитологічне дослідження шляхом традиційної та рідинної цитології, на вірус папіломи людини, інфекції, що передаються статевим шляхом. У нас сучасні кольпоскопи, які дозволяють добре розпізнати патологію шийки матки. Ми беремо біопсію сучасними засобами. Нам доступні всі методи деструктивного та ексцизійного лікування шийки матки. Я також хочу сказати, що у нас лікарі діють на основі даних доказової медицини згідно з сучасними вимогами та індивідуально підходять до тактики ведення кожної конкретної пацієнтки.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація