Фахово про рак молочних залоз та його діагностику: розповідає франківський мамолог та онкохірург Юрій Стинський (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

21 Чер, 2023 10:55

Поділитись публікацією
Фахово про рак молочних залоз та його діагностику: розповідає франківський мамолог та онкохірург Юрій Стинський (ФОТО)

Юрій Стинський – мамолог, хірург-онколог лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську з 16-річним стажем роботи, розповідає фахово про рак молочних залоз. Лікар вищої кваліфікаційної категорії за спеціальністю «Онкохірургія».

Читайте також: Новоутвори у грудних залозах жінок та чоловіків: як їх лікують, розповідає франківський мамолог та онкохірург Юрій Стинський

“Галка” поспілкувалася з фахівцем про одне з найпоширеніших онкозахворювань серед жінок – рак молочних залоз. Зʼясовуємо, чи може жінка самостійно виявити у себе рак, які методи діагностики існують та чи можлива профілактика недуги.

– Рак молочних залоз – одне з найпоширеніших захворювань серед жінок. Яку статистику ви особисто спостерігаєте в Івано-Франківську? 

– Є двояке значення даної статистики. Одні говорять, що сьогодні показники поширення збільшуються. З 2000-го року кількість первинно виявленого раку молочної залози – від 320 до 360 жінок на рік. Тобто немає такого явного збільшення. Якщо говорити ще чисто статистично, то до нас через війну перемістилося багато жінок, тому і цифра може бути більша.

Варто акцентувати на кількості “занедбаних” випадків, коли хворобу виявляють на пізніх стадіях. Це якраз найбільша проблема. Кількість “занедбаних” випадків росте. У 2010 році це було десь 22-25%, то сьогодні занедбаність сягає близько 40%. Це погіршує прогноз та лікування захворювання. Занедбаність стала погіршуватися з початком “ковіду” і зараз ситуація не краща.

рак молочних залоз

– Для жінок якого віку характерне захворювання на рак молочних залоз?

– Наймолодший вік, який ми спостерігали – це 16 років. Вікова категорія жінок, які найчастіше хворіють – це 50-70 років. У цей віковий проміжок фіксуємо пік захворюваності.

– Що впливає на збільшення ризиків захворіти на рак?

Перше – це генетика. Всі знають, всі про це чули – якщо в родині хтось хворів на рак, то у всіх жінок є вищий ризик появи недуги. Це можна перевірити і тестом на генетичні мутації, визначити можливість захворювання.

Ще один фактор – гормональний аспект. Йдеться про жінок, в яких був ранній початок місячних (до 12 років) або пізнє закінчення (після 55 років). Жінки, які народжували першу дитину після 30 років. Всі вони мають більший ризик захворювання. 

Варто також сказати про ендокринологічні захворювання, захворювання репродуктивної функції, захворювання шлунково-кишкового тракту, особливо цукровий діабет або захворювання підшлункової залози, захворювання щитоподібної залози.

І впливає спосіб життя. Мала активність, неправильне харчування, зловживання спиртними напоями та куріння.

– Які симптоми можуть вказати жінкам про можливий рак молочних залоз?

– Симптоматики немає. Кожна жінка має проводити самоогляд перед дзеркалом. Він проводиться раз на місяць десь всередині менструального циклу (з 7-го по 14-ий день). Її має насторожити зміна форми та контуру грудної залози, зміна кольору або набряк на шкірі, зміна положення соска або його втягнутість. Якщо відчутні будь-які зміни або ущільнення в грудях.

А от відчуття дискомфорту, якихось больових відчуттів – вони рідко характерні для онкологічних захворювань. В основному це є зміни, які залежать від гормонального фону або місячного циклу. Їх також не варто ігнорувати та краще звернутися до лікаря.

– Чи можна самостійно виявити у себе рак молочних залоз?

– Можна. Є достовірні статистичні дані, що коли жінка самостійно виявила у себе онкологію, то це в основному вже друга стадія раку. Більш інформативно все ж буде звернутися до лікаря та отримати результати призначеного ним обстеження. 

– Які методи діагностики раку молочних залоз доступні у “Мед-Атлант”?

– Клінічний огляд, ультразвукова діагностика (УЗД) та будь-які методи біопсії. 

– Чи потрібна спеціальна підготовка перед видами діагностики, які ви перерахували?

– Ні, не потрібна. Діагностика може проводитися у будь-який час, будь-яку фазу циклу. Колись були певні обмеження, аби робити УЗД в середині циклу. Сьогодні доведено, що його можна робити будь-коли. Є єдине “але”. Якщо жінка сама знає, що в неї перед місячними виражений набряк в грудній залозі, то ліпше перечекати та зробити пізніше. А якщо цього немає, груди мало реагують на зміни під час менструації, тож можна робити будь-коли. 

– Які найбільш поширені міфи про рак молочних залоз зараз існують?

–  Головний міф, напевне, чи виліковний рак грудей, чи ні. Тут однозначно скажу – він виліковний. І якщо колись була чітка залежність між можливістю одужання та стадією захворювання, то зараз ця вся структура дуже розмита. На перший план вийшли показники так званих біологічних та імуногістохімічних пухлин. Багато залежить від них.

Ще кілька поширених міфів:

  • рак виникає через травми грудних залоз або неправильну білизну
  • до 40 років можна не обстежувати молочні залози
  • рак не виникає під час вагітності

– Чи існує профілактика цього онкозахворювання?

– На жаль, ні. Тобто не існує жодної профілактики. Поясню чому – для того, щоб існувала профілактика, ми маємо знати походження даного захворювання. Цієї відповіді наука нам наразі не дала. Зараз весь світ працює над методами раннього виявлення раку молочних залоз, щоб на перших двох стадіях ми могли його пролікувати. Тож мінімум раз на рік жінка повинна звернутися на консультацію до лікаря-спеціаліста. Він визначає метод обстеження, який потрібен саме їй.

– Органозберігаючі операції – що це таке, кому потрібно їх робити? 

– При органозберігаючій операції видаляють тільки пухлину молочної залози та уражені лімфовузли. 

Такі операції почали активно проводити з 2006 року, коли поєднали пластичну хірургію та онкохірургію. Далі провели дуже велику кількість досліджень і довели, що відсоток місцевого рецидивування між органозберігаючею і не органозберігаючею операціями – близько 3% різниці. А виживання є однакове. Тому при можливості рекомендують проводити органозберігаючу операцію.

Якщо, видаливши пухлину, ми не можемо забезпечити естетичний візуальний ефект, тоді органозберігаюча операція не застосовується. На це впливає розмір пухлини, її локалізація, розмір грудної залози. Протипоказаннями також є мультицентричний характер пухлини (велика кількість вогнищ по всій молочній залозі).

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація