Фактчек від Галки: новий штам коронавірусу Omicron. Він страшніший за “дельту”? Коли буде вакцина?
28 Лис, 2021 14:03
Вчені з Південної Африки виявили новий варіант коронавірусу, який отримав технічну назву B.1.1.529. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) назвала новий штам коронавірусу Omicron та кваліфікувала його як такий, “що викликає занепокоєння”. “Галка” розбиралася що відомо про нову версію вірусу, чи зможе світ з нею справитися і як готуються до цієї біди в Україні.
1. Що відомо про коронавірус Omicron?
Інформація, яка є на сьогодні за варіантом омікрон, поки що дуже попередня. Відразу слід сказати, що ще немає жодних прямих даних, виміряних у ході експериментів чи спостережень: ні за заразністю, ні за здатністю обходити вакцинний імунітет, ні, тим більше, за тяжкістю захворювання, що викликається.
Саме існування цього нового варіанта було зафіксовано вченими із Національного інституту інфекційних захворювань ПАР (NICD) лише у вівторок, 23 листопада. Наступного дня пішов на аналіз даних, а вже надвечір 25 листопада стало зрозуміло, що ситуація вимагає термінової уваги ВООЗ та вчених.
“Попередні дані свідчать про підвищений ризик повторного зараження цим варіантом у порівнянні з іншими, що викликають занепокоєння. Число випадків цього варіанту, мабуть, збільшується майже у всіх провінціях Південної Африки”, – йдеться в повідомленні ВООЗ.
Наголошується, що ВООЗ проводить ряд досліджень і продовжує проводити оцінку цього варіанту.
2. Вже були “бета” і “дельта”. Чим “омікрон” страшніший?
Наразі відомо лише те, що “омікрон” кілька разів заразніше “дельти”, більш стійкий до вакцин, має велику кількість мутацій та може не визначатися плр-тестом.
“Омікрон” викликає у нас велике занепокоєння. Він має мутацію, що прискорює його поширення. Отже, карантинні заходи важливі зараз, як ніколи. І краще уникати великого скупчення людей”, – зазначила технічний керівник ВООЗ з питань COVID-19 Марія Ван Керкхові.
“Я можу сказати, що потенційно цей штам може виявитися ще гіршим за “Дельту”, до якого відразу поставилися не дуже серйозно. Але позбавити наслідків допоможе вакцинація. Щонайменше двома дозами”, – сказав професор імунології Денні Альтман.
Зазначимо, що ВООЗ використовує літери грецького алфавіту тільки для ключових варіантів коронавірусу.
3. Де вже зафіксований Омікрон?
Велика Британія, яка підтвердила перші два випадки, в суботу посилила свої правила щодо носіння масок і тестування прибулих з-за кордону.
Випадки нового штаму були підтверджені в суботу в Європі, а Ізраїль та Гонконг також повідомили, що цей варіант був виявлений у прибулих в країну.
Міністерство охорони здоров’я німецької землі Баварія оголосило про два підтверджені випадки у людей, які прибули в аеропорт Мюнхена 24 листопада. Ці люди зараз в ізоляції.
В Італії Національний інститут охорони здоров’я повідомив, що випадок нового варіанту був виявлений у Мілані у людини, яка приїхала з Мозамбіку.
Чеські органи охорони здоров’я також заявили, що вивчають підозрюваний випадок цього варіанту у людини, яка перебувала у Намібії.
У двох мандрівників у карантині Нового Південного Уельсу підтвердився новий варіант вірусу, що викликає Covid, – Omicron, це перший випадок, Австралія запровадила 14-денний карантин для людей, які побували в Африці за останні два тижні.
У Росії вже є пацієнти, заражені новим штамом коронавірусу “омікрон”, заявив член Ради Федерації від Орловської області, заслужений лікар РФ Володимир Круглий. «Джерелом його поширення є наші люди, які відвідували Єгипет», – сказав він у розмові з РІА «Новости».
Багато країн ввели обмеження на авіарейси з ПАР, де виявили новий штам. У відповідь Міністерство закордонних справ ПАР заявило, що це “схоже на покарання ПАР за її передове геномне секвенування та здатність швидше виявляти нові штами”. “Слід було б привітати блискучу роботу наших науковців замість того, щоб карати нас”, – заявили в МЗС.
4. Європу знову закриють, а світ піде на локдаун?
Експерти центру ECDC рекомендують уникати поїздок у райони, де виявлені випадки зараження новим штамом, та розширювати тестування і відстежувати контакти хворих на Covid-19.
Країнам ЄС рекомендують розглянути можливість ревакцинації осіб від 40 років, щоб захистити найбільш вразливі категорії людей.
Про закриття своїх кордонів через новий коронавірус заявив поки лише Ізраїль. США та країни Європи поки обмежуються припиненням авіасполучення з країнами півдня Африки.
5. А коли буде вакцина?
Вакцина від нового штаму коронавірусу Омікрон будуть готові в кращому випадку до літа 2022 року, оскільки фармацевтичним компаніям потрібен час на створення препаратів. Про це написав колишній радник робочої групи по боротьбі з COVID-19 при Білому домі Енді Славітт в Twitter.
За його словами, фармкомпанії потребують термінів близько 100 днів для створення вакцин проти нового штаму коронавірусу, також певний час займуть сертифікація і виробництво препаратів. Наприклад, близько двох тижнів піде тільки на оцінку ефективності вакцин.
6. А що в Україні?
Ми не знаємо. Влада поки ніяк не коментує появу нового штаму коронавіруса. Також не відомо про факт зараження “омікроном” на території України.