Фактчек від Галки: Платити за вакцинацію це ноу-хау Зеленського і Марцінківа? Хто і що отримає за укол?

Автор: Вадим Войтик

17 Лис, 2021 13:20

Поділитись публікацією
Фактчек від Галки: Платити за вакцинацію це ноу-хау Зеленського і Марцінківа? Хто і що отримає за укол?

Президент Володимир Зеленський пообіцяв кожному, хто отримав два щеплення, одну тисячу гривень. Виплату анонсували через додаток “Дія”. Згодом виявилося, що тисяча буде надана у формі “ваучера”, який  можна буде витратити на абонемент до спортзалу, квиток у кіно чи в музей або ж для мандрівки країною.

Читайте також: З вшануванням воїнів та під звук сирени: як у Франківську писали радіодиктант національної єдності (ФОТО)

1. То я отримаю все ж гроші чи ваучер?

Точно не готівкові гроші. Очевидно, що мова йде про згенерований у додатку “Дія” сертифікат чи ваучер, яким можна буде оплатити фіксований перелік послуг.

“Це ж не живі гроші їх не можна буде витратити на горілку і цигарки. Це буде – поки не скажу за технічне рішення – але це буде в тому чи іншому вигляді якийсь сертифікат, цифровий ваучер чи депозит, чи щось на кшталт того, який можна буде витратити на певний перелік послуг і товарів”, – пояснив прессекретар президента Сергій Никифоров.

“Кошти в розмірі 1 тисячі гривень будуть виплачені на віртуальні платіжні картки через “Дію”, – уточнив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Ймовірно надалі надавачам таких послуг буде здійснена відповідна компенсація з державного бюджету. На це буде передбачено 3 млрд. грн. Ще раз таку саму суму планують передбачити в бюджеті 2022 року.

Приблизно 6 тисяч суб’єктів бізнесу по всій країні зможуть взяти участь у цій програмі.

2. Я вакцинувався ще літом. Мені цей ваучер дадуть?

Програма стартує 19 грудня й гроші начебто отримають усі вакциновані з самого початку кампанії навесні.

3. В мене немає ні додатку “Дія”, ні смартфону.

“Ми розуміємо, що смартфони та “Дія” є, на жаль, не у кожного, то ж ця програма діятиме не один місяць. Держава забезпечить альтернативну можливість отримати тисячу гривень, зокрема людям похилого віку”, – заявив Зеленський.

4. Платити за вакцинацію це ноу-хау Зеленського?

У травні сербський уряд став першим у світі, хто запровадив плату за вакцинацію. 3000 динарів, або приблизно 26 євро, міг отримати кожен, хто щепився принаймні однією дозою. Програму зробили обмеженою у часі: платна вакцинація мала діяти лише 25 днів: з 6 по 31 травня. Згодом уряд продовжив її до 15 червня. Однак з’ясувалося, що ці виплати виявились неефективним заходом.

У США громадянам пропонували різні фінансові стимули – або у вигляді ваучерів, або у формі прямих виплат. Приміром, у Мериленді платили за щеплення усім держслужбовцям по 100 доларів, а в Детройті пропонували дебетову картку на 50 доларів за підвезення іншої людини на вакцинацію. Проблему довозу намагалися вирішити, домовившись із сервісами таксі Uber і Lyft безкоштовно підвозити американців до пунктів вакцинації.

Згодом президент США Джо Байден закликав місцевих чиновників запропонувати 100 доларів кожному, хто отримає щеплення.

У Грузії кожному пенсіонеру, який буде вакцинований до 1 січня, уряд пообіцяв одноразову доплату до пенсії у розмірі 200 ларі, що еквівалентно 63 доларам США. Надбавку виплачуватимуть відразу після отримання першої дози. Для грузинів похилого віку це – значна сума, адже вона лише трохи менша за розмір пенсії.

Уряд Латвії пообіцяв протягом 5 місяців перераховувати по 20 євро на оплату комунальних платіжок всім щепленим громадянам віком понад 60 років.

У Литві парламент підтримав рішення уряду, що передбачає виплату 100 євро людям від 75 років, які вакцинуються від коронавірусу до грудня.

У деяких містах Японії за кожну дозу вакцини видають подарункові сертифікати на 1 тисячу єн (приблизно $10).

У Москві літнім людям за 60 років пропонували за вакцинацію подарункову карту на тисячу рублів. На Чукотці людям похилого віку обіцяли одноразову виплату двох тисяч рублів, у Хабаровському краї — десяток яєць безкоштовно.

5. Мер Франківська теж різне обіцяв…

У вересні Україною прокотилася новина про те, що Руслан Марцінків пообіцяв 100 тисяч першій жінці, яка завагітніє після вакцинації. Тоді ж він попросив слідкувати за свіжовакцинованим секретарем міськради, чи у нього не виростуть роги й копита.

“Даю протокольне доручення спостерігати за секретарем міської ради Віктором Синишином, чи у нього не виростуть “роги й копита” від вакцинації. Бо читав в інтернеті, що таке буває. Лиш не пишуть, чи від першої, чи другої вакцинації. Зважаючи на те, що він публічно вакцинувався на виконкомі, поспостергіаємо, чи це правда”.

Зрештою мер заявив, що то були жарти. Він отримав близько сотні повідомлень від вакцинованих жінок, що завагітніли з запитанням щодо обіцяної премії.

Наприкінці вересня Марцінків пообіцяв 1 млн гривень закладу освіти, який перший досягне 100% вакцинованих працівників. Ці кошти будуть передбачені на розвиток закладу. За кілька днів мер повідомив, що першою всіх своїх працівників вакцинувала Вовчинецька гімназія.

6. А є в Україні ще мери, які платять “за укол”?

Попри те, що Марцінків давно визнаний серед мерів країни чемпіоном за обіцянками, винагороду за вакцинацію обіцяли й інші його колеги.

У серпні мер Вінниці Сергій Моргунов ініціював акцію з розіграшу цінних подарунків серед містян, які пройшли повний курс вакцинації. Серед призів пів сотні телевізорів, пів сотні велосипедів та суперприз – автомобіль Toyota Corolla. Перший і другий тури вже відбулися 19 жовтня та 18 листопада. Серед понад 28 тисяч охочих розіграли по 30 телевізорів і велосипедів. По 20 телевізорів і велосипедів, а також автомобіль розіграють 17 грудня.

Також на початку серпня мер Дніпра Борис Філатов анонсував безкоштовний проїзд у громадському наземному електротранспорті та метрополітені для повністю щеплених містян. Філатов також пообіцяв звільняти невакцинованих підлеглих. Його слова, до речі, негайно підхопив Руслан Марцінків, за що отримав “наганяй” від уповноваженої зі справ людини.

7. Чи можна буде оплатити ваучером з Дії концерт “95 кварталу”?

Судячи із заяв – так. Перелік послуг сформували таким чином, щоб підтримати послуги, які найбільше, на думку влади, постраждали від пандемії коронавірусу і карантинних обмежень. Зокрема – мова і про концертну діяльність. Водночас слід зауважити, що ціна квитка на телезйомку “Вечірнього кварталу” становить від 180 до 4000 грн.