В Україні підскочили ціни на генератори — найдешевший коштує від 60 тисяч гривень. Й навіть попри шалений стрибок вартості пристрої розібрали. Принаймні так вважають у росії.
Читайте також: На Прикарпатті повернули графіки погодинних знеструмлень (ОНОВЛЕНО)
Рясніти відповідними новинами у медіа й публікаціями в російських соцмережах почало після чергового — третього з початку 2024 року — масованого удару по українській енергетичній інфраструктурі. Відтак 11 квітня рф атакувала об’єкти в Одеській, Харківській, Запорізькій, Львівській та Київській областях. Загроза не минула й Івано-Франківську область.
Під час атаки війська рф повністю зруйнували Трипільську ТЕС в Київській області. А 22 березня 2024 року окупанти повністю знищили Зміївську ТЕС на Харківщині.
“Після виведення з ладу значної кількості електростанцій ми потрапили в ситуацію, коли система передачі зберегла здатність постачати енергію споживачам, а натомість виник дефіцит потужності в системі. Тобто спроможність мережі доставляти електрику споживачам є, але недостатньо самої енергії, щоб повністю покрити попит”, – пояснив Юрій Бойко, радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради “Укренерго”.
І після цього стався “бум” на генератори?
“Так”, – стверджують російські медіа та спільноти у соцмережах і наводять начебто доказ у вигляді скриншоту з інтернет-магазину.
“Галка” знайшла сайт, на який посилаються російські пропагандисти. Ті ж генератори, що коштують по 60 тисяч гривень — на ділі й 10 тисяч не вартують.
Що цікаво, в інших інтернет-магазинах найдешевший генератор можна знайти й за п’ять тисяч гривень. Достатньо у пошуковику написати “купити генератор “ваше місто”. Здебільшого навіть не доведеться гортати сторінку із результатами запиту.
До речі, придбати можна будь-яку кількість генераторів — жодних обмежень “один в одні руки”. Деякі навіть на знижці
*ціни актуальні станом на 20 квітня 2024 року
Але подорожчав бензин
За останній місяць, станом на 15 квітня, бензин зріс у ціні у середньому на півтори гривні за літр, повідомляє Мінфін. Наприклад, бензин А-92, який вважається оптимальним за “ціною-якістю” для генераторів, подорожчав із 49,53 до 51,46 гривні.
А такими є ціни на пальне в Івано-Франківській області:
Ситуація відрізняється від регіону до регіону, пояснює директор зі стратегічного розвитку мережі АЗС “БРСМ-Нафта” Олександр Мельничук.
“Раніше бензин і дизель масово возили через польський кордон. Тому в областях заходу України ціни на АЗС були одними з найнижчих. Наразі ситуація змінилася — польський кордон став “непроїзним”, а паливо поїхало, переважно, через південні кордони. Тож тепер найнижчі цінники на Одещині. На заході країни вони зросли, оскільки нам доводиться возити ресурс через Одесу”, – каже Мельничук.
До речі, про кордон. О 09:00 20 квітня, повідомляють у Держприкордонслужбі, польські фермери завершили акцію протесту перед пунктами пропуску “Шегині-Медика” та “Краківець-Корчова”. Відтак рух вантажівок наразі відбувається у звичному режимі. В’їзд в Україну перед цими пунктами пропуску очікують понад 1 700 вантажівок.
Загалом пальне дорожчає через ріст ціни на нафту.
“З початку року котирування на нафту зросли на 15%. Якийсь час роздрібні ціни на паливо на вітчизняних АЗС на цей тренд аж ніяк не реагували. Не в останню чергу тому, що мережі зробили дуже великі запаси, і на ринку був очевидний “перелив”. Але нові партії надходять вже за новими цінами, оскільки виробники нафтопродуктів підвищують прайси після того, як зростають нафтові котирування”, — каже керівник агентства “А-95” Сергій Куюн.
Повернімося до енергосистеми в Україні — що зараз?
Як повідомляють в Укренерго, 19 квітня зберігався дефіцит електроенергії протягом майже всієї доби. Зранку залучали аварійну допомогу з енергосистем країн Європи.
Водночас з 18:00 до 22:00 для бізнесу та промисловості, зокрема й в Івано-Франківській області, застосовували графіки обмеження потужності. Це не стосується об’єктів критичної інфраструктури та підприємств оборонного комплексу.
Продовжують цілодобово діяти обмеження споживання для промислових споживачів на Криворіжжі.
Зранку діяли обмеження споживання для побутових споживачів на Харківщині. Знеструмлено близько 203 тисяч споживачів.
“Просимо всіх споживачів ощадливо споживати електроенергію. А промисловість — максимально залучати імпорт електроенергії та використовувати, за наявності, альтернативні джерела живлення”, – звертаються енергетики до українців.