ФЕЙК ТИЖНЯ: Влада звільнила греко-католицьких священників від служби в армії
15 Лют, 2024 17:05
Російські сайти й канали поширили інформацію про начебто звільнення греко-католицьких священників від мобілізації. “Галка” цей фейк спростовує.
Підставою для повідомлень (раз, два) стала новина про те, що Київська Трьохсвятительська духовна семінарія отримала ліцензію Міністерства освіти і науки України першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю “Богослов’я”.
За логікою пропагандистів освіту в цій семінарії можна отримувати шляхом заочної форми навчання. Тож завдяки формальному зарахуванню до цього навчального закладу з’являється можливість ухилитися від мобілізації в українську армію.
Насправді факт отримання ліцензії ніяк не впливає на мобілізаційний процес в Україні, і до того ж не звільняє ні священників, ні парафіян греко-католицької церкви від конституційного обов’язку захищати країну.
Як підтвердив “Галці” отець Іван Стефурак, керівник департаменту інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, священник, як і будь-який інший громадянин України віком 18-60 років зобов’язаний стати на військовий облік.
“Цим самим він демонструє добровільне волевиявлення при потребі стати на захист Батьківщини. Однак, згідно з церковними канонами, і не лише, а також згідно і цивільного законодавства України про капеланське служіння, там чітко прописано, що священнослужитель-капелан є тою особою, яка не бере до рук зброю.
Офіційної відстрочки саме тому, що людина є священником не існує. Проте у зв’язку з тим, що священнику не вільно використовувати зброю, виконання військового обов’язку може бути замінене альтернативною (невійськовою) службою пов’язаною з соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля тощо.
Також за контрактом священники можуть стати капеланами. Капелани – це військовослужбовці, але які не беруть безпосередньо участь у бойових діях. Вони надають духовно-психологічну душпастирську опіку військовим.
Служба військового капеланства – це окрема структура у складі ЗСУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби та інших законних військових формувань затверджена чинним законодавством України.
Офіційно Службу військового духовенства (капеланську службу) запровадили у 2016 році. А службу військового капеланства як самостійний структурний підрозділ запустили на початку вересня 2022 року”.
З Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ наразі офіційно прийняті на капеланську службу в лавах ЗСУ п’ять священників.
Чи правда, те що навіть заочне навчання в духовній семінарії, зокрема в Києві, дає право на звільнення від мобілізації?
“Зарахування кандидатів до семінарії відбувається згідно із затвердженими нормами Кодексу Канонів Східних Церков, Партикулярного права УГКЦ і уставом семінарії. Згідно з цими нормами семінарист повинен проходити навчальний вишкіл протягом шести років у вищому духовному навчальному закладі (Богословська академія/університет), який має ті ж самі обов’язки та права, як і будь-який інший виш України.
Крім того, семінарист окрім навчання повинен проходити духовно-формаційний вишкіл з обов’язковим проживанням в духовній семінарії. Зазначена формація не передбачає заочної форми”.
Чи дійсно греко-католики можуть скористатися правом на альтернативну (невійськову) службу?
Адвокат юридичної фірми “Міллер” Андрій Новак пояснює, що згідно із законодавством України релігійні переконання не звільняють людину від обов’язку захищати державу.
В Україні існує список релігійних організацій, послідовникам яких заборонено не лише використовувати, а й навіть брати до рук зброю. Греко-католицької церкви у тому переліку немає. Втім, ця норма застосовується лише до строкової служби у мирний час і на мобілізацію не поширюється.
Головне зображення створене штучним інтелектом
Читайте також: "Ми хочемо почути аргументи активістів": УГКЦ про майбутню зустріч щодо забудови озера (ОНОВЛЕНО)