Фільм-подяка батькам: у Франківську творці презентували українську стрічку “Я і Фелікс”(ФОТО)

Автор: Іра Блаженко

18 Кві, 2024 18:46

Поділитись публікацією
Фільм-подяка батькам: у Франківську творці презентували українську стрічку “Я і Фелікс”(ФОТО)

11 квітня в український прокат вийшов фільм Ірини Цілик “Я і Фелікс” за романом Артема Чеха “Хто ти такий?”. Творці фільму розпочали серію зустрічей із глядачами у різних містах. 18 квітня команда спілкувалася в Івано-Франківську.

Про це пише “Галка” із місця події.

Ідея створити фільм зʼявилася ще тоді, коли рукопис був не завершений і зняли його за рік до виходу книжки друком. Артем Чех ділився матеріалом із дружиною Іриною Цілик й вона розуміла, що це кінематографічна історія. Разом вони писали й сценарій.

“Цікаво було спостерігати за тим, як деякі знахідки сценарію перекочували у книжку. Ми одразу домовилися не триматися міцно за роман. Чех завжди був на знімальному майданчику й спостерігав чи ми дотримуємося сценарію. Значною мірою це наша авторська колаборація”, — розповідає режисерка фільму.

“Хто ти такий?” — це автобіографічний роман Артема Чеха. Він розповідає про дорослішання хлопця Тимофія у 90-их. Як і в головного героя книжки, в Артема був в кілька разів страшний від нього товариш Фелікс — це чоловік його бабусі, афганець із ПТСР та проблемою із алкоголем. Фільм, як і книжка, здебільшого про їхню взаємодію. Також за задумом режисерки, важливий меседж цієї історії у контексті 90-их.

“Цей фільм, щоб подякувати нашим батькам, вибачити їм за щось, бо їм було дуже непросто. Я усвідомлюю, що вони тоді були молодші ніж моє покоління зараз”, — каже режисерка.

Це дебютний художній фільм для Ірини, бо раніше я робила документальне кіно. Також він перший для сина режисерки — Андрія Чередника, що зіграв Тимофія у дитинстві, Влада Балюка, який грає Тимофія у підлітковому віці та Юрія Іздрика — виконавця ролі Фелікса.

Виконавців ролі знайшли спонтанно. Ірина мала зняти короткі відео на конкурс для Держкіно. Треба було зняти щось, щоб передати атмосферу майбутнього фільму. На той момент в неї не було затверджених акторів і вона вирішила використати когось, кого вона може про це попросити і тому Ірина звернулася до їхнього з Артемом сина — Андрія і до друга — Юрка Іздрика, який погодився й сказав що дуже довго цього чекав. Для Іздрика франківський показ є першим. Себе він побачив на екрані вперше:

“По-моєму, офігенно зіграв”, — підсумував письменник свою роль.

Дія роману “Хто ти такий?” відбувається в Черкасах, та провести зйомки фільму там не дозволили фінанси. Знімали у Києві і ще мали кілька днів в Житомирі. Ірина Цілик розповідає, що знімати в Києві було важко, тому що місць, які застигли у часі майже немає.

“Якісь локації ми доопрацьовували, а в деякі місця нам пощастило знайти, ніби з машини часу”, — ділиться Ірина.

Роман завершується не так, як фільм. У книзі Тимофій зустрічає Фелікса, та той його не впізнає і питає “Хто ти такий?”. У фільм лягла деталь, яку письменник дізнався, коли намагався розшукати Фелікса.

“З’ясувалося, що був телефонний дзвінок, про який чомусь не розповів дядько Артема. Фелікс намагався вийти на зв’язок, знайти Ліду (бабуся Артема Чеха — ред.), та коли дізнався, що вона померла, сказав: “Це все, кінець” і після цього про нього нічого невідомо. Ми намагалися його розшукати, та марно”, — ділиться Ірина.

Режисерка розповідає, що вони не покладатимуть спроб відшукати та дізнатися подальшу долю Фелікса. Жартома Юрко Іздрик ділиться своєю версією:

“Фелікс виріс, спився і став Юрієм Іздриком”.

Читайте також: Троє прикарпатців - претенденти на Шевченківську премію-2022 (СПИСОК)