FIЇNKA: Росія вливає купу грошей у пропаганду, знаю це по собі
16 Лип, 2024 10:11
“Галка” розпитує відомих франківців про дезінформацію та маніпуляції. Наші герої розповіли, звідки дізнаються інформацію про події в Україні, як її перевіряють, дали поради читачам, як вберегтися від російської дезінформації.
Читайте також: Не журімоси: FIЇNKA напередодні Різдва представила нову пісню (АУДІО)
Прикарпатська співачка Ірина Вихованець, більш відомої за псевдонімом FIЇNKA, учасниця національного відбору на Євробачення. Вона на собі відчула, як це – потрапити у російську пропаганду, адже її фото використали для агітаційних плакатів у тимчасово окупованому росією Мелітополі.
– Звідки дізнаєтеся про новини в Україні та регіоні?
– Віддаю перевагу отримувати інформацію та новини швидко, тому підписана на офіційні новини у Телеграмі, офіційні канали, на сторінку президента в Інстаграмі.
– Як визначаєте, що є правдою, а що ні з інформації про події навколо, яку отримуєте?
– У нас такий шквал новин, що можна повірити у будь-що, але за два роки можна було навчитися аналізувати, зіставляти одне з іншим. Зрозуміти, чи це правдиві новини на тому каналі, чи краще від нього відписатися. Можна подивитися вечірнє звернення президента, порівняти інформацією з тією, що бачили раніше.
– Чи помічали ви вплив дезінформації на себе та своє оточення в час повномасштабної війни?
– Кожного дня. Зі мною була історія, що у Мелітополі використали моє фото, де я була у гуцульському вбранні. Вони зробили оголошення, розвісили його десь по стовпах із закликом “переходьте з українських прізвищ на російські, переставайте бути націоналістами” (сміється). Щось там було про зміну прізвища з Галушко на Глушкова. І я ще до нинішнього дня “розгрібаю” свої повідомлення через цей фейк. Бо є люди, які просто присилають мені, що от твоє фото використали росіяни. А є ті, хто цілком серйозно питали, чому я в російській пропаганді. Хтось вважав, що це я фотошопила і піарилася на цьому.
Взагалі той день у мене почався з того, що це фото мені надіслав мій знайомий з театру, який воює на тому напрямку, і відповідно підписаний на різні канали їхні, щоб дізнаватися з них інформацію. Він тоді мені написав: “Ірцю, як приємно тебе бачити!”.
Все моє оточення – це актори та співаки, ми раціональні, від всього москальського ми роками відписані. Я не знаю, що там (ред. в росії) відбувається, мабуть, тому що мені не рекомендує у мережі нічого зайвого. А, наприклад, батьки – то є біда. Мені вчора свекруха телефонує і каже: “Сказали, що небо закривають, Польща з Україною підписує договір. Днями небо закриють”. А я її перепитую, де ви то вичитали, а вона каже: “Вибило мені”. Таргетована реклама працює, їй вибило, вона прочитала і повірила.
– А коли стався той випадок з вашим фото, як ви діяли?
– По-перше, я написала допис в інстаграмі, щоби пояснити людям, що відбувається, але його видалили через мову ворожнечі. Без жартів, тоді напевно, я отримала найбільшу кількість повідомлень, відколи користуюся інстаграмом. Під час відбору на Євробачення стільки не отримувала.
По-друге, багато ЗМІ підхопили цю історію, написали, що російська пропаганда використала моє фото. Додали мій коментар до своїх новин. І люди, які читають офіційні джерела, то могли дізнатися, що це справа рук москалів, які навіть не знають своєї культури. Бо вони побачили моє фото, той вінок, і вважають, що це їхнє, російське. А насправді – це була я в образі княгині (нареченої) на гуцульське весілля.
Кому могла, тому пояснила, а хтось і донині кляне мене, але з цим нічого не зробиш.
– Навколо чого зараз найбільше брехні, на вашу думку?
– Напевно, щодо мобілізації. Ця тема взагалі зробилася якоюсь такою гнилою історією. І з боку військових, і з боку тих людей, які закидають, “а чого не на фронті, а чого не воюєш”. Не знаючи ні того військового, ні його бекграунду, просто всіх одною міркою міряють.
І ще найбільш тригерна тема для всіх. Хто виїхав, приїхав і так далі. Багато успішних артистів на цьому піаряться. Зараз такий час, що дуже швидко все міняється, прогортується за 2-3 дні і все. І ти можеш як потопити свою репутацію, так і відбілити її.
– Що робите для того, аби не попастися на маніпуляцію і дезінформацію?
– Я попадалася на маніпуляції та дезінформацію на початку війни, особливо повʼязану зі збором коштів. Дуже хотілося бути корисною, тоді за день можна було зібрати ті суми, які ми зараз збираємо місяцями. Я репостила дуже багато, особливо якщо йшлося про наших хлопців. Одного разу я поширила збір, а потім ту жінку посадили, вона дезінформувала, заробляла на війні. А я в той момент ще не мала такого уявлення, що таке взагалі може бути, що темою зборів можуть маніпулювати.
Тому я зараз 10-20-30 разів перевірю, перед тим, як щось зробити. І більшість людей вже визначилися, хто кому донатить і кому довіряє.
А якщо просто перевірити інформацію, то знову ж таки, заходжу на сайт президента або на його інстаграм. Куди вже офіційніше!
– Як порадите вберегтися від російської дезінформації?
– Не читайте коментарі, вийдіть з них вже нарешті, голова від них пухне. Росія вливає купу грошей у пропаганду. Ви подивилися інформацію, перевірили її там, де ви на 100% впевнені, що вона правдива. Офіційні джерела, сайт і сторінки Верховної Ради, офіційне інтернет-представництво президента України. Можуть бути навіть блогери, які за ці роки жодного разу не підвели та не зрадили, і ви точно знаєте, що там все чітко та ясно. Які не мали жодного відношення до москаля і не мають.
Все – ви свою правду знаєте. Донатьте, живіть це життя, і робіть що ви можете для перемоги. Будьте при своїй думці і все буде добре!