Франківцям показали ікони з легендарного фільму «Тіні забутих предків» (ФОТО)

Автор: Турій Роман

20 Гру, 2019 13:47

Поділитись публікацією
Франківцям показали ікони з легендарного фільму «Тіні забутих предків» (ФОТО)

У Краєзнавчому музеї відкрили виставку «Врятуймо скарби разом!», на якій показали ікону з фільму Сергія Параджанова та Георгія Якутовича «Тіні забутих предків».

Читайте також: Шестеро студентів франківського вишу отримуватимуть стипендію від президента та Верховної Ради

Цього року проєкту «Врятуймо скарби разом!» виповнюється 10 років. Реставратор, автор проєкту Валерій Твердохліб каже, що разом з однодумцями хоче привернути увагу людей до проблеми занепаду культури.

«Проєкт з порятунку сакральної колекції франківського краєзнавчого музею. Ми хотіли змінити ставлення людей та привернути увагу до цієї проблеми. Деякі твори, які руйнувалися у часи атеїзму, не зберігаються у відповідних умовах через погану матеріальну базу», – каже Твердохліб.

За десять років реставраторам вдалося відновити сотні витворів мистецтва.

«Ми робимо наукову реставрацію. Головне не кількість, а якість. Я можу реставрувати один твір один чи півтора роки», – додає він.

З нагоди ювілею для глядачів підготували особливу експозицію. Її родзинкою стала ікона 1773 року «Спас на престолі» з геніального фільму Сергія Параджанова та Георгія Якутовича «Тіні забутих предків». У 1963 році цей твір був використаний в одній зі сцен фільму. Зйомка відбувалася в павільйонах кіностудії ім. Довженка в Києві. Після арешту режисера ікона зберігалася в Державному музеї образотворчого мистецтва (НХМУ). В 1974 році, як виявляється, була повернута до Франківська разом з іншими іконами, і на роки стала предметом забуття в музейних фондах, інформує «Галка».

«Ікона була у жахливому стані, колони були заклеєні папером, а це погано для золота і срібла. Ми робили консервацію пам’ятки, найголовніше для нас було зберегти ікону і витягнути її з бруду. Тут роботи можуть ще тривати», – говорить Твердохліб.

Додамо, що ікону вперше виставляють після того, як вона була показана у фільмі.

У процесі підготовки до виставки ще були знайдені нові ікони та конструкції іконостасу 1773 року з колекцій Івано-Франківського краєзнавчого музею та Музею Мистецтв Прикарпаття, які також були взяті режисером для створення світового шедевру.