Інженер із Франківська, який зараз проживає у столиці України, Микола Яриновський розробив першу 3D-карту Межигір’я .
Розробник розповів кореспондентам сайту Ogogo.if.ua, що можливість зйомки території Межигір’я виникла випадково. Загалом над картою працювали четверо осіб – два оператори дрону та двоє людей, які здійснювали розрахунки та генерацію 3D-моделі в офісі. Робота тривала місяць.
“Наша команда – це інженери, і 3D-моделі ми використовуємо для проектування об’єктів промисловості. Досить часто виникає необхідність виконання інженерних робіт для об’єктів, у яких відсутня документація. В таких випадках відряджаються спеціалісти на об’єкт, які виконують геодезичну зйомку та різного роду обміри. Ця процедура є затратною по часу та досить дорогою. Для оптимізації часу та ресурсів було прийнято рішення використовувати фотограмметрію для створення 3D-моделей в масштабі 1:1. Тобто достатньо виїхати на об’єкт , зробити фотографії, а згодом, використовуючи спеціалізоване програмне забезпечення, здійснити генерацію моделі та отримати всі потрібні розміри. Саму модель окрім цього можна використовувати для різних інженерних цілей: визначення площ та об’ємів, побудова ортофото, геодезичних планів та іншого.
Відшліфувати технологію ми вирішили на будинку Хонка, що знаходиться на території Національного парку “Межигір’я”, а саму фотозйомку виконати за допомогою дрона. За збігом обставин свідками нашої роботи стали представники адміністрації парку, які і запропонували виконати зйомку та генерацію всієї території Межигір’я, а це близько 140 гектарів. Оскільки рельєф та характеристики території є складним для такого типу аерофотозйомки, ми вирішили випробувати наявні в нас технології. Окрім цього сама територія довгий час залишалась закритою для “простих українців”, тому зроблена нами модель дає всім бажаючим здійснити віртуальний тур територією не виходячи зі свого будинку.
Згенеровані моделі окрім вирішення інженерних завдань дають можливість зафіксувати фактичний стан споруд. Тепер для України це надзвичайно важливо, оскільки багато історичних пам’яток знаходяться в критичному стані. Сьогодні згенеровані моделі, можуть стати основою для реставраційних робіт в майбутньому. Також за допомогою 3D-моделей можна здійснювати моніторинг вирубки лісів, зсувів ґрунту, планувати забудову, внесення добрив для аграрного сектору та багато іншого”, – розповів Микола Яриновський.