Франківка показує іноземцям фільм про війну очима дітей, щоб нагадати про події в Україні (ФОТО, ВІДЕО)
10 Лют, 2023 18:10
Діти-журналісти з Івано-Франківська та їх наставниця Марися Томашевська створили документальний фільм “Війна очима дітей”. Його вже показали у Польщі, Італії та Великобританії, щоб нагадати про вторгнення росії в Україну та заохотити підтримати нашу країну.
Читайте також: За майбутнє покоління трішки страшно. Дітям нецікаві питання інформаційної війни і співпраці з ООН – топ-модель
Журналістка, ініціаторка створення фільму Марися Томашевська розповіла для читачів “Галки”, як фільм допомагає вести інформаційну боротьбу з окупантом, чому про зруйновані міста та смерті зараз нормально говорити устами дітей та чому не треба припиняти підтримувати своїх земляків самим українцям.
“Війна очима дітей” – уривки сюжетів дітей-журналістів телепрограми “Подружки” про побачене й почуте про війну. Проєкт об’єднав 20 дітей з різних міст України. Серед них Аліна Рильчук, Катя Габльовська, Агнія Ткаченко, Марта Олішевська, Маргарита Літинська, Софія Тарасюк, Діана Дупляк, Софія Віктор, Олеся Віктор, Ніна Копаниця, Маргарита Гладун, Аня Корнійчук, Юстина і Тереза Попко. Раніше вони мали безтурботне життя, здобували журналістські навички, говорили про моду, подорожі, культуру та інше. Тепер з власного досвіду знають, що таке повітряна тривога, хто вбиває мирних та військових у нас вдома, як тікати у колоні з рідного міста від обстрілів. За кошти батьків з дітьми Марися відвідала кілька заходів закордоном, де презентували фільм. У Лондоні, наприклад, працюють журналістки Агнія та Марта.
Боротися – це те, що на часі
Марися журналістка, тож каже, що висвітлювати жахливі події, які відбуваються вдома – це її професійний обов’язок. Це те, що на часі у кожного свідомого українця. Та, на жаль, є ще одна особиста причина. 24 лютого 2022 року під Одесою окупант вбив її батька, який був кадровим офіцером і 33 роки присвятив військовій службі Україні. Саме тато з дитинства аргументовано розповідав доньці, чому треба любити свою країну та остерігатися сусідньої.
Коли знайомі дівчини запропонували їх переїхати у безпечніше місце за кордон, вона вирішила використати таку можливість і для проведення проукраїнських заходів. Разом з командою свого телепроєкту “Подружки”, волонтерами, благодійниками та небайдужими гостями вдається розповісти про незламних, талановитих українців та зібрати кошти на необхідні речі для наших захисників та людей, які втратили дім та близьких.
Спершу дівчина з командою згуртувала людей навколо фотопроєкту “Діти за мир”. Героями світлин стали діти-журналісти та малеча з окупованих територій. З нею Марися їхала у Женеву. Там під час аукціону картин української авторки разом з місцевою асоціацією українців та посольством України у Швейцарії зібрали допомогу для наших військових.
“Присвятили виставку містам, які знищив окупант. Маріуполь, Ірпінь, Буча, Харків, Миколаїв. У Женеві підштовхнули людей заговорити знову про Україну. Всі звикають, що нас війна, тому потрібно їм нагадувати, не зупинятися, скільки б вона не тривала”, – зауважила Марися.
У листопаді команда їздила до Італії. Зустрічалися з асоціацією, яка прихистила українських біженців, з мерами італійських міст у Калабрії. Там на концерті співачка Наталя Карпа збирала кошти для бригади, у якій воює її чоловік. У Козенце вперше показали фільм “Війна очима дітей” для італійської спільноти.
У грудні 2022 завітали у Великобританію, де особливо відчувається підтримка українців. Марися виступала на мітингу у центрі Лондона. Там його проводять тричі на тиждень з 2014 року, відколи росія почала війну. До слова, організовує його прикарпатка, очільниця організації “Супорт Юкрейн” Наталка Равлюк. Там теж показали фільм та були в центрі уваги англійської преси.
“Великобританці нас підтримують. Їх на мітингу більше, ніж нас. Треба показати, що українці підтримують українців, що всередині країни є потужна єдність, що підтримка є на всіх щаблях”, – зауважила дівчина.
Франкцівці Назар Баранський та уродженка Закарпаття Олеся Дем’ян з благодійної організації “Слава Україні” провели концерт-аукціон. Серед лотів були картина з автографом Бориса Джонсона, футболка з автографом футболіста Андрія Ярмоленка. Долучилися й “Подружки”. На зібрані 3000 фунтів закупили 45 комплектів спальних мішків, які були направлені до Бахмутського напрямку. Спілкувалися з політиком Девідом Евенеттом.
Також виступали та показували фільм діткам в українській школі святої Марії. Нею опікується посольство України. Зустрілися з представницею лондонської аристократії Джаніс Птіт. Під час розмов з посадовцями франківка з командою спонукала їх до подальшої підтримки та дякувала за допомогу.
Дітей втягнула у війну росія
Українські діти зараз втрачають рідних, домівку, безтурботне дитинство. Та все ж під час показу фільму у Польщі, Італії, Великобританії дехто запитував, для чого втягувати у це дітей.
“Мені, чесно, стало ніяково. Бо що говорити про дітей з Маріуполя, Харкова, яким ракета падала на голови? Як ці діти можуть бути не втягнуті? Їх росія вже втягнула у цю війну. І вас, мене. Я їх запросила в Маріуполь”, – поділилася Марися.
Фільм вже презентували у Франківську під час зустрічі “Подружок” з міським головою Русланом Марцінківим. Також планують відвідати сиротинець у Шотландії з дружиною посла України Інною Пристайко.
Дівчина переконана, що говорити про війну навіть устами дітей треба. Вони – амбасадори України в інформаційній війні.
“Старі, малі, люди середнього віку в однакових умовах. Ми всі разом маємо допомагати: хтось йти на фронт, хтось забезпечувати нас світлом, хтось допомагати з політичної точки зору, щоб росію до кінця визнали державою терористом, а в Гаазі відбулися суди.
А маленькі діти скоро будуть дорослими, їм треба відбудовувати Україну. Треба повертатися сюди, а ті знаряддя, які знаходяться за кордоном, використовувати на благо України. Починаємо з себе, з культури, мови, самопізнання, з пізнання ближнього, з розуміння, співчуття, милосердя. Рухаємося далі”, – додала дівчина.
Авторка: Марія Гурецька