Франківська лікарка розповіла, як побороти гикавку у немовляти
19 Лют, 2021 20:32
Лікар педіатр-неонатолог медичного центру «Оксфорд Медікал» Федорів Марія Іванівна розповіла про гикавку у немовляти.
Ми стараємось вберегти малюка від усього, що його оточує. Молоді батьки постійно стикаються із потоком питань та стресу: «як правильно закутувати дитину?», «коли потрібно годувати?», «наскільки часто дитина має какати?». Питань безліч, відповідей, особливо недостовірних, – ще більше. Одна з найпоширеніших проблем, з якою стикаються новоспечені батьки – гикавка у немовляти.
Спробуємо разом вияснити, чому виникає гикавка, чи є ця проблема свідченням патології і як варто боротися з гикавкою.
ГИКАВКА – ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ У НЕМОВЛЯТ
Гикавка – це рефлекторне скорочення діафрагми, що може провокуватися різними чинниками. Головну роль відіграє подразнення блукаючого нерва. Лікарі пов’язують фізіологічну гикавку із двома причинами.
Першою причиною є переповнення шлунка чи кишківника, що подразнює блукаючий нерв. Який стимулює скорочення діафрагми. Це може бути внаслідок переїдання або ж внаслідок заковтування повітря під час годування. Заковтування повітря і гази – це найпопулярніша причина звернень до педіатра. Вона виникає через неправильне прикладання дитини до грудей, неправильне охоплення соска під час годування, порушення дієти годуючої мами та ін.
Другою причиною є переохолодження. Не обов’язково гикавка виникне під морозом, часто малюк гикає навіть коли у кімнаті злегка прохолодно, або коли його дислокують з теплого приміщення у холодне.
В ЯКИХ ВИПАДКАХ ГИКАВКА СВІДЧИТЬ ПРО ПРОБЛЕМУ?
Кожному з нас гикавка приносить дискомфорт. Тривала гикавка може значно виснажувати малюка. Сильні скорочення діафрагми викликають неспокій, роздратованість дитини. На жаль, в конкретних випадках гикавка вказує на наявність захворювань у малюка, які можуть становити небезпеку. Це можуть бути патології легень, діафрагми, порушення з боку блукаючого нерва, енцефалопатії, запальні захворювання ШКТ, розлади травлення.
Тому, до лікаря варто звернутися у таких випадках:
- гикавка триває надто довго;
- через гикавку дитина не може адекватно їсти і спати;
- виникають ознаки виснаження дитини: млявість, недобір у вазі;
- гикавка розвивається без чітких причин і так же без втручання припиняється.
ЯК УСУНУТИ ГИКАВКУ У НЕМОВЛЯТИ: ПОРАДИ ЛІКАРЯ
Перше, що варто зауважити – не впадайте у паніку. Адже всі переживання батьків відбиваються на загальному стані малюка. Якщо ви відмічаєте, що в малюка гикавка розвивається під час або після годування – скоріш за все причина у переїданні або у заковтуванні повітря. Тому рекомендуємо відповідально віднестися до годування дитини.
Перед годуванням лікарі радять повернути маля на животик, щоб зі шлунку відійшли зайві гази. Якщо вигодовування природне (грудне), годуйте дитину у зручному положенні, перевірте, щоб малюк повністю охопив сосок. Не витримуйте багатогодинних пауз між годуваннями, адже ми завжди нагадуємо молодим матусям, що золотим стандартом грудного вигодовування є годування на вимогу дитини.
Для штучного годування сумішшю обирайте пляшечку з якісною соскою, яка фізіологічно копіює сосок мами. Після кожного годування варто деякий час тримати дитину у вертикальному положенні, це дозволить вивільнити шлунок від зайвих газів.
Коли дитина почала гикати, візьміть її на руки у вертикальному положенні та пригорніть до грудей. Це заспокоїть дитину, зігріє її та дозволить зменшити тиск шлунку на нерв. В жодному разі не можна трясти дитину, тримати верх ногами, бити чи тим паче лякати! Це принесе тільки зайвий стрес.
У будь-якому випадку не соромтеся проконсультуватися з лікарем. Бажаю здоров’я вам і малюкам!