Франківська наркологиня розповіла, чим корисний і небезпечний кратом
09 Вер, 2023 17:48
За словами психіатрині та наркологині Наталії Поліщук, кратом є як корисною рослиною у медичних цілях (під контролем спеціаліста), так і може завдати шкоди при “самолікуванні” (самостійному споживанні). Наркологиня вважає, що ця рослина потребує більш ретельного дослідження.
Про це “Галці” розповіла завідувачка відділення коморбідних станів в Івано-Франківській обласній психоневрологічній лікарні №3 Наталія Поліщук.
“Кратом – це психоактивний засіб природного походження, який, зокрема, містить у собі психоактивні алкалоїди мітрагінін (а також його стереоізомери) та його більш активний, хоча і наявний в менших кількостях у листях похідний, 7-Гідроксимітрагінін, який за активністю перевершує морфін щонайменше в 10 разів. Також у рослині наявні так звані “окиіндольні похідні”, які мають імуностимулюючу дію. У складі листя кратому наявна речовина, схожа на ЕГКГ (епігалокатехінгаллат), який наявний також у листках “традиційного” чаю та надає напою корисних властивостей”, – розповіла Наталія Поліщук.
За словами наркологині, кратом у медичних цілях найчастіше застосовують для купірування абстинентного синдрому (яке направлено на відновлення функції нервової системи) внаслідок вживання алкоголю та опіатів, а також поступового введення в ремісію пацієнтів із синдромом залежності внаслідок вживання опіоїдів. Іншими словами – допомагають вийти із залежності.
Наталія Поліщук виділяє як позитивні, так і негативні наслідки вживання “кратому”:
До корисного ефекту відносить: анальгезуючий ефект центральної дії, стимулюючий, тимолептичний, протикашльовий, протизапальний, імуномодулюючий, седативний, анксіолітичний, протидіарейний вплив.
Вистачає і можливих негативних ефектів: запаморочення, розлади сну, нудота/блювання, психотичні ефекти, афективні порушення, психічна та фізична залежність.
“Кратом схожий за механізмом дії та ефектами до опіоїдних середників (попри свою легальність), у зв’язку з чим може бути застосований в медичних цілях (під контролем спеціаліста), але не рекомендований, на нашу думку, до застосування з метою «самолікування». Дане питання потребує більш ретельного дослідження”, – зазначила Наталія Поліщук.
Читайте більше у статті: “Користь чи залежність? Що варто знати про “кратом” – напій, який стає все популярнішим у Франківську“, де “Галка” вирішила розібратися в обидвох твердженнях і з’ясувати, чи справді “кратом” такий корисний, як його рекламують, та чому варто бути обережним з цим напоєм.
Головне фото ілюстративне.
Читайте також: Користь чи залежність? Що варто знати про "кратом" - напій, який стає все популярнішим у Франківську