Франківська вчителька розповіла, як змінилася освіта за часи незалежності України

Автор: Зелінська Тетяна

08 Лип, 2021 07:11

Поділитись публікацією
Франківська вчителька розповіла, як змінилася освіта за часи незалежності України

Премія Global Teacher Prize Ukraine продовжуємо рубрику #30роківзмін. У ній фіналісти, котрі народилися за незалежної України, діляться думками про перетворення, що відбулися у шкільній освіті, та роблять передбачення на майбутнє.

Читайте також: Найкращою вчителькою України у 2024 році стала франківка Леся Павлюк (ФОТО)

Сьогодні поспілкуємося з Лесею Павлюк, ровесницею незалежності та вчителькою початкових класів з Івано-Франківська, інформує “Галка”.

– Що змінилося в шкільній освіті з 1991, опишете власний досвід?

Мені пощастило, адже в початкові школі мене вчила чудова вчителька. Наші стосунки були побудовані на любові, повазі, взаєморозумінні. Не було авторитаризму. Я думаю, це залежить від самої особистості педагога.

Впродовж навчання в коледжі чи університеті доводилось бачити різні відкриті уроки в початковій школі. І колись було «правильним» добре відрепетирувати урок, щоб при гостях він пройшов ідеально. Я цього ніколи не розуміла. Зараз же навпаки – відкриті уроки мають бути справжніми. Нас, експертів учителів, які сертифікуються, чи експертів з інституційного аудиту особливо налаштовували на це звертати увагу.

Тепер, зокрема в початковій школі, додалося більше свободи. Як для учнів, так і для вчителів. Це дозволяє усім ставати більш самостійними. Важливе значення надається формуванню вміння співпрацювати. Цьому допомагає групова робота, проєктна діяльність.

Ну і, звичайно, технологізація. Розвиток техніки не оминає і школу. В цей час з’явилося набагато більше можливостей, ніж було раніше. Наприклад, якісна організація дистанційного навчання, упровадження STEM-освіти тощо.

– Яка роль молодих педагогів у перетвореннях?

– Я за міцний симбіоз молодості і досвіду. Неодноразово я зверталася за порадою до старших учителів, неодноразово старші вчителі мене просили про допомогу. І я думаю, що це нормально. А в баченні системи освіти більше залежить не від віку, а від особистості самого педагога.
Через деякі стереотипи в закладах освіти блокується розвиток молодих педагогів. Принаймні, колись так було, професійний ріст міцно прив’язувався до віку і стажу роботи. Зараз же це змінюється. Ми йдемо в майбутнє, тому і молоді педагоги зі своїми поглядами є дуже цінними в школі.

– Яке ваше передбачення на 2051-й рік?

– У 2051 році кожна школа країни буде забезпечена актуальною технікою, меблями. Учителі вже не будуть вести паперову документацію. Усі школи перейдуть на електронне ведення документації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Вже час і наяву повчитися”, – франківська освітянка Леся Павлюк з ТОП-50 найпрогресивніших учителів України (ФОТО)

Довідково: Лесю Павлюк – учителька початкових класів ліцею №7 Івано-Франківської міської ради, тренерка НУШ, переможниця обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2019» у номінації «Вчитель інклюзивного класу», півфіналістка національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2020. Також вчителька веде особистий блог, де розповідає про свою роботу та комунікує з учнями.