Франківська влада — “частково прозора”, дослідили експерти з Transparent cities

Автор: Жанна Головенко

17 Кві, 2024 16:03

Поділитись публікацією
Франківська влада — “частково прозора”, дослідили експерти з Transparent cities

У 2023 році Івано-Франківськ змінив статус з “непрозорого” на частково прозоре” місто, згідно з даними Transparency International Ukraine. Це означає, що міська влада почала відкритіше комунікувати з жителями. До категорії “прозорих” належать такі сусідні міста як Львів, Дрогобич, Тернопіль і Мукачево. 

Про це “Галці” повідомили в Transparency International Ukraine.

Аби зрости в рейтингу міська влада має слідувати рекомендаціям, котрі допоможуть підвищити їхню прозорість в умовах війни та сприятимуть успішній євроінтеграції. Зокрема програма передбачає: 

  • транслювати або оприлюднювати протягом 24 годин записи засідань міської ради, виконавчого комітету та постійних комісій;
  • включати містян до складу консультативно-дорадчих органів (Ради з питань ВПО,  комісій щодо розгляду заяв про надання компенсації за знищене майно та громадських комісій щодо житлових питань);
  • оприлюднювати переліки осіб, яких призначили на посади поза конкурсом;
  • актуалізувати переліки споруд, призначених для укриття населення;
  • забезпечувати прозорий облік та управління комунальним майном і землею, а також отриманою гуманітарною допомогою;
  • уникати обмеження доступу до наборів даних (якщо інакше не вимагається чинними нормативно-правовими актами), забезпечувати їх машиночитність;  

У 2023 році за цими показниками Івано-Франківськ вважався “непрозорим” містом, однак цьогоріч разом із ще 12 обласними центрами Франківськ увійшов до категорії “частково прозорих”. Відтак у 2024 році цей статус отримали Вінниця, Житомир, Івано-Франківськ, Київ, Кропивницький, Луцьк, Миколаїв, Одеса, Рівне, Ужгород, Хмельницький, Чернівці та Чернігів.

До слова, статус “прозорих” цього року отримали всього п’ять міст України: Дрогобич, Львів, Мукачево і Тернопіль і Дніпро. Тобто чотири із п’яти міст у цьому списку — з Галичини. 

 “Бути відкритим і прозорим містом під час повномасштабної війни  непросто, але можливо. Кількість викликів для міських рад лише зростає – воєнні, економічні, демографічні, психологічні…  І це впливає і на органи місцевого самоврядування, і на громадян. Є міста, яким вдалося продемонструвати суттєві результати, довести, що прогрес можливий навіть у таких обставинах. Ми закликаємо місцеву владу не здаватися і працювати з прозорістю, бо це про стійкість і наше завтра”, – зазначила керівниця програми “Прозорі міста” Олеся Коваль. 

Як писала “Галка”, торік антикорупційна громадська організація “Transparency International Ukraine” визнала Івано-Франківськ “непрозорим” містом

Довідково:

Загальний рівень прозорості 80 муніципалітетів у 2023 році дещо виріс і складає 42,3%, тоді як у 2022 році серед 70 тоді досліджуваних міст він становив 37,5%. 30 міських рад  покращили свої рівні прозорості на 5% і більше — за рік 12 міст отримали статус “частково прозорих”. 

Категорія «непрозорих» міст залишилась найбільшою — туди увійшли 52 муніципалітети.

Transparency International Ukraine – акредитований представник глобального руху Transparency International. З 2012 року TI Ukraine допомагає Україні ставати сильнішою. Організація комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції в окремих сферах. ТІ Ukraine започаткувала програму “Transparent cities/Прозорі міста” у 2017 році. Її мета –  подолати корупцію на місцевому рівні та запровадити належні практики прозорості та підзвітності.

Протягом 2017-2022 років програма щорічно формувала Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Після повномасштабного вторгнення, програма започаткувала дослідження стану муніципальної прозорості 70 тилових міст в умовах широкомасштабної війни з росією. Тоді три міські ради отримали статус “прозорих”, 10 — “частково прозорих”, решта 57 міст потрапили в категорію “непрозорі”. У 2024 році команда презентувала друге дослідження з даними за 2023 рік.