Франківські археологи досліджують скельний печерний монастир над Дністром (ФОТО)

Автор: Іра Блаженко

30 Тра, 2024 17:51

Поділитись публікацією
Франківські археологи досліджують скельний печерний монастир над Дністром (ФОТО)

Працівники франківського університету вирушили у експедицію та провели дослідження скельного монастиря над Дністром.

Про це пише “Галка” з посиланням на Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Професор Микола Кугутяк, доцент Борис Хруслов та науковий фахівець Роман Кобильник відправилися у експедицію від навчально-наукового інституту історії, етнології і археології Карпат Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та провели дослідження скельного монастиря в селі Одаїв Олешанської територіальної громади Івано-Франківського району.

Впродовж ХХ – початку XXI ст. на цьому місці дослідники виявли артефакти всіх основних археологічних епох в історії краю, від крем’яних знарядь праці пізнього палеоліту, знайдених у печері Думка (Одаїв ХІ), до пам’яток трипільської культури, періоду бронзи, Фракійського гальштату і княжої доби (Одаїв ХІІ, ХV, XVI).

Наукове дослідження скельних комплексів розпочалося в 1970–1990-х роках. У вересні 2009 і травні 2024 років пам’ятку обстежила Карпатська археологічна експедиція ПНУ.

В університеті зазначають, що за 15 років пам’ятка зазнала руйнувань з боку туристів.

Особливу увагу археологів привернула стінка в кінці печери. У її правій частині вони виявили рельєфне погруддя жінки з ледь нахиленою вліво головою і хрестом у крузі на чолі. Висота рельєфу сягає 2,3 м, ширина 1,8 м. Зображення дійшло до нас у чорних тонах, проглядається чітко округле обличчя, очі, ніс, на грудях виділяється хрест з трикутним зображенням ремен.

До образу жінки примикає так званий “престол” прямокутної форми. Подібні «престоли», або пристінні лавки чи “лежанки” – обов’язковий атрибут стародавніх культових печер Вертеба, Томашівці, Страдч та ін.

Читайте також: Пʼять студентських проєктів Франківська отримали 10 000 гривень на реалізацію ідей (ФОТО)