Франківські науковці побачили великий адронний коллайдер (ФОТО)

Автор: Єва Жасминова

03 Тра, 2018 19:30

Поділитись публікацією
Франківські науковці побачили великий адронний коллайдер (ФОТО)

Доцент ІФНТУНГ Роман Храбатин та директорка  обласного відділення Малої академії наук Надія Дерев’янко повернулися зі стажування у Швейцарії, де побували у найбільшій лабораторії фізики високих енергій.

Читайте також: Парламент не заборонив російську мову у зовнішній рекламі. Як голосували прикарпатські нардепи

З 22 по 28 квітня 19 викладачів з різних куточків України, підвищували кваліфікацю на базі міжнародного дослідницького центру європейської спільноти (CERN), де розміщений великий адронний колайдер.

Храбатин зазначає, що програма навчання була дуже насиченою. Зокрема, під час перебування в CERN, українці відвідали лабораторії, побачили різноманітні прискорювачі елементарних частинок, а також вони власноруч зібрали прилад для виявлення елементарних частинок.

“Всі мої очікування були перевершені, адже нам показали передові наукові досягнення, адронний колайдер, різноманітні детектори та фабрику антиматерії, як досліджують атомне ядро. Через такі візити маємо надихнути місцеву молодь до науки та досліджень. Будемо проводити тепер лекції для франківських студентів та школярів”, – розповів Роман Храбатин .

Науковець додав, що українські а зокрема й франківські фахівці та студенти можуть безкоштовно проводити різноманітні дослідження у СЕRN. Для цього їм потрібно подавати свої ідеї у центр.

Довідково. CERN, Європейська організація з ядерних досліджень (ЦЕРН) — міжнародний дослідницький центр європейської спільноти, найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій.

Ідея заснування CERN належить французькому фізику Луї де Бройлю. Офіційним днем народження CERN вважається 29 вересня 1954 року, коли 12 країн-учасниць ратифікували угоду про її заснування.

Сьогодні на експериментальному обладнанні CERN працює близько 12000 дослідників 80 національностей із 500 наукових центрів і університетів — це половина всіх фізиків — дослідників мікросвіту. З 2016 р Україна є асоційованим членом в CERN.

CERN має в своєму розпорядженні цілу низку прискорювачів заряджених частинок, найбільший з яких великий адронний коллайдер (ВАК) — прискорювач заряджених частинок на зустрічних пучках, призначений для розгону протонів і важких іонів (іонів свинцю) і вивчення продуктів їх зіткнень. ВАК є найбільшою експериментальною установкою в світі.

Окрім того, CERN вніс суттєвий вклад у розвиток інформатики. В ньому зародилася технологія всесвітньої павутини (www) і був створений протокол HTTP.