Франківський Митрополит обмив ноги дванадцятьом священикам (ФОТО)
05 Кві, 2018 15:22
У Страсний четвер в Архікатедральному соборі Воскресіння Христового Митрополит Володимир Війтишин очолив Вечірню з Літургією Василія Великого та здійснив Чин обмивання ніг дванадцятьом священикам Івано-Франківської Архієпархії.
Читайте також: Франківська Архієпархія УГКЦ передала до Харкова автомобіль швидкої допомоги (ФОТО)
Цьогоріч священнослужителі, які взяли участь в Чині обмивання ніг були ієреї з Більшівцівського протопресвітеріату. Також спільно з Владикою Володимиром молилося численне духовенство, семінаристи та вірні нашого міста, інформує прес-служба
На завершення богослужіння Митрополит Володимир освятив для Архікатедрального собору нову Плащаницю. Опісля митр. прот. Олег Каськів зачитав послання Блаженнішого Святослава Шевчука, Отця і Глави УГКЦ до священиків.
“Обов’язок наблизити сучасну людину до Бога, допомогти їй Його пізнати і любити, щоразу краще розуміти основні істини нашої віри, ними жити та їх проголошувати в сучасному світі – ось що означає душпастирювати, чувати над душами повіреного нам Христового стада”, – звертаєтьсяся Блаженніший Святослав.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якщо ми тільки будемо плакати, проблеми не вирішаться, – Івано-Франківський Митрополит Володимир Війтишин
Прес-служба Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ
Довідка
Чин обмивання ніг – обряд, коли в Страсний четвер архиєрей, за прикладом Христа, який умив ноги своїм учням за Тайною вечерею, вмиває в храмі ноги священнослужителям, на знак глибокого упокорювання і служіння народові Божому.
Сьогодні цей чин увійшов до богослужбової практики деяких Церков східної традиції, він здійснюється в окремих єпархіях УГКЦ. За богослужбовою традицією, зафіксованою в «Архиєретиконі», Чин умивання ніг здійснюється після Заамвонной молитви у Великий четвер.
Після співу «Будь ім’я Господнє» Архієрей сідає в крісло на горному місці, довкола нього з двох сторін сідають 12 священиків, символізуючи апостолів, які були в Сіонській світлиці. Потім духовенство, що знаходиться у вівтарі, співає 50-й псалом, під час співу якого диякони виносять на солею посудину з водою для вмивання. Вслід виходить архиєрей і сідає в крісло, що стоїть на солеї обличчям до вівтаря.
Потім диякони виводять під руки на солею священнослужителів, які беруть участь в чині. В цей час хор співає зворушливу стихиру «Союзом любові» та інші співи Великого четверга. Після того як на солеї сядуть всі 12 священиків, диякон виголошує мирну ектенію з особливими проханнями. Після ектенії Владика читає молитву, в якій просить Господа через це символічне вмивання омити гріхи людей.
Потім настає ключовий момент чинопослідування. Диякон починає читання уривка з Євангелія, в якому описано, як Спаситиль умиває ноги своїм учням. Під час читання слів «і поклав ризи свої» Патріарх знімає з себе омофор та сакос і залишається в стихарі, єпитрахилі і нарукавниках, а потім під час відповідних слів Євангелія бере лентіон (широкий і довгий рушник) і вливає воду в умивальницу хрестоподібно.
Далі в Євангелії є слова: «І почав умивати ноги учням і обтирати лентієм, яким був опоясаний»; у цей момент Єпископ поливає водою ноги священиків і витирає їх лентіоном, яким він, як і Спаситель на Тайній вечері, опоясується.
Коли ж Архієрей доходить до старшого зі священиків, диякон читає такий уривок: «Прийшов ж до Симона Петра і каже той Йому». Після цьоого старший священик говорить Владиці слова апостола Петра: «Господи, чи Ти вмиватимеш мої ноги?» – на що Єпископ відповідає йому словами Спасителя: «Те, що роблю тобі, ти ще не розумієш». Старший священик відповідає: «Повік не митимеш мені ноги» – і чує відповідь від Архієрея: «Якщо не митиму, то не матимеш частки зі Мною». У відповідь на ці слова священик вказує на свої руки і голову, кажучи: «Господи, не лише ноги мої, а й руки і голову». Далі Владика говорить: «Той, що обмитий, потребує лиш умивання ніг, бо весь уже чистий», – і умиває ноги старшому священикові.
Після обмивання Єпископ і священики сідають на свої місця, Предстоятель одягається і читає уривок з Євангелія, в якому Спаситель пояснює своїм учням сенс здійсненого вмивання. Потім Патріарх читає завершальну молитву, після чого здійснюється відпуст Літургії.