Франківський краєзнавчий музей показав скляні браслети та хрестик ХІ-ХІІІ століть (ФОТО)

Автор: Костинюк Олександр

20 Лис, 2021 16:32

Поділитись публікацією
Франківський краєзнавчий музей показав скляні браслети та хрестик ХІ-ХІІІ століть (ФОТО)

Івано-Франківський краєзнавчий музей показав світлини скляних браслетів ХІ-ХІІІ ст. і скляного хрестика ХІІ-ХІІІ ст.

Вироби зі скла відомі на українських землях ще до прийняття християнства. Особливо були поширені скляні вироби з Греції, йдеться на сторінці музею, передає “Галка”.

“Це кольорове намисто, яке часто зустрічається при розкопках давніх могил, зокрема скіфських. Потрапляли на Русь і зразки скла римського походження – намисто, браслети, посуд. Скляні вироби йшли до нас також з інших країн, в тому числі з Персії, Аравії, Візантії. Здебільшого це був посуд, жіночі прикраси, смальта для мозаїчного оздоблення храмів”.

Місцеве склоробство відоме ще з ІІІ-ІV ст. Про це свідчать знахідки у с. Комарові біля Крилоса. А с. Гута (Богородчанщина) було промисловим осередком виготовлення скла.

“Починаючи з Х-ХІ ст., виробництво скла поширилося на Русі, зокрема у Давньому Галичі. Про виготовлення художнього скла у Галичі свідчать віднайдені майстерні з виплавки та обробки скла. Такі майстерні відкрито на монастирищі Юріївському та Золотому тоці. В розкопках ХІ-ХІІІ ст. на території столиці Галицького князівства, а згодом Галицько-Волинської держави віднайдено велику кількість найрізноманітніших фрагментів усілякого скляного посуду, кольорові скручені й гладкі браслети, пацьорки для намиста та ін.

Джерело: Фіголь М. Мистецтво стародавнього Галича. – К., 1997. – 224 с.: іл.”, – йдеться в повідомленні.