Франківський музей визвольної боротьби отримав документи про діяльність Служби безпеки ОУН
07 Сер, 2024 16:14
Музей визвольної боротьби викупив на інтернет-аукціоні антикваріату цінні матеріали, датовані 40-50-ми роками минулого століття.
Про це пише “Галка” з посиланням на міського голову Івано-Франківська Руслана Марцінківа.
Серед них матеріали про те, як працювала та якими методами протидіяла ворожій агентурі Служба безпеки ОУН. Архівні матеріали Організації Українських націоналістів відтепер зберігатимуться в обласному музеї визвольної боротьби.
“Серед 5 документів перший для нас найбільш об’ємніший, найцікавіший, це інформаційний звіт, складений в 1950-му році про діяльність підпілля, саме діяльність Служби безпеки, діяльність таких ворожих органів, як МГБ, правоохоронні органи, тобто МВС тодішнє на території Калущини, адже цей документ походить з цього регіону. Також в нас є один протокол допиту агента МГБ села Танява, який співпрацював з органами НКВД. Він був затриманий працівниками Служби безпеки, які провели допит і на цьому документі зафіксували його протиправні дії, як українського народу та українського визвольного руху”, – пояснює директор обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери Ярослав Коретчук.
Ще три документи серед архівних матеріалів – це розслідування загибелі підпільників ОУН. Зі слів істориків, СБ ОУН особливо детально вивчала загибель кожного зі своїх побратимів. Щоби з’ясувати, хто причетний до смерті підпільника і виключити слід ворожої агентури.
“Особливо майбутніх працівників Служби безпеки навчають на прикладі попередників, в тому числі вивчають досвід Служби безпеки Організації Українських націоналістів. Як боротися з агентурою, як її виявляти, як проводити будь-які допити, перевербувати на свою користь і так далі. Тому ці документи є на сьогодні цікаві, важливі, особливо в теперішніх умовах. Під протоколами допиту, що унікально, це працівники в лісі, які під постійною загрозою загибелі, оточені ворогом, проводять допит і навіть складають психологічний портрет та характеристику на затриманих, заарештованих агентів”, – розповідає директор обласного музею визвольної боротьби ім.С.Бандери Ярослав Коретчук.
Читайте також: На Івано-Франківщині визнали нових жертв репресій: 28 осіб отримають реабілітацію