Франківці створили петицію на присвоєння готелю “Дністер” статусу пам’ятки національного значення

Автор: Іра Блаженко

07 Жов, 2024 19:11

Поділитись публікацією
Франківці створили петицію на присвоєння готелю “Дністер” статусу пам’ятки національного значення

На сайті електронних петицій Кабінету міністрів України з’явилася петиція про надання пам’ятці архітектури та історичної спадщини статусу пам’ятки національного значення готелю “Дністер”, що в Івано-Франківську.

Петицію зареєстрував громадський активіст Ростислав Шпук. Станом на 7 жовтня вона має понад 500 підписів. Зібрати необхідні 25 000 потрібно впродовж 84 днів. 

Текст петиції:

“Прошу надати статус пам’ятки національного значення будинку в місті Івано-Франківськ, по вулицях Січових Стрільців,12/Шевченка,1, де засідали уряд і Національна Рада ЗУНР, а 3 січня 1919 року був схвалений історичний Універсал про Злуку з Українською Народною республікою (УНР), який окреслив кордони сучасної Великої України. Це уможливило підписання Акту Злуки в Києві, що стало найсвітлішою і наймасовішою урочистою подією в нашій історії. А 22 січня 1990 року від дверей цієї будівлі простягнувся живий Ланцюг злуки з Івано-Франківська до Києва. В Україні є небагато споруд, які зіграли таку визначну роль в її історії. Споруда також є архітектурним твором видатного віденського архітектора Фредерика Януша і є однією з перших в країні з цільним вертикально-горизонтальним бетонним каркасом, технологія, яку запозичили сучасники і безальтернативно використовують через 110 років. Попри наведені вище дані, нові приватні власники, порушивши норми Конституції і Закону про Охорону культурної спадщини, радикально змінили вигляд пам’ятки, надбудувавши два поверхи та захопивши прохідний громадський простір. Історичний статус будівлі потребує захисту, а сама споруда відновлення”.

Підтримати петицію можна за посиланням.

Раніше “Галка” писала, що отримала електронну версію проєктної документації так званої “реставрації” готелю “Дністер” в Івано-Франківську. Саме за цими документами готель отримав два зайвих поверхи і годинникову вежу. А поза проєктом – ще й засклену колонаду з вулиці Шевченка.

Нагадаємо, попри бажання громади, власники залишили заскленою колонаду “Дністра”, а міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків порадив франківцям активніше відстоювати права, а не займатися політикою.

17 червня під стінами “Дністра” пройшла акція зі вимогою розісклити колонаду. Власники готелю “Дністер” кажуть, що розіскленню галереї завадила війна.

У Мінкульті зазначають, що до них не надходила на погодження науково-проєктна документація на реставрацію чи реконструкцію готелю “Дністер”.

27 червня Департамент архітектури Івано-Франківська видав припис, яким зобов’язав власників “Дністра” демонтувати вітражні конструкції колонади. Наразі він не виконаний.

На місці франківського “Дністра” зі скандальною заскленою колонадою запрацював новий готель.

Суд скасував припис Департаменту архітектури, яким мерія начебто вимагала розісклити колонаду готелю “Дністер”.

Також, що мерія Франківська програла черговий суд по готелю Дністер, бо не створила потрібний орган.

Мерія Франківська вирішила створити орган, через відсутність якого програла суд за “Дністер”.

Читайте також: Суд скасував припис Департаменту архітектури, яким мерія начебто вимагала розісклити колонаду готелю "Дністер"