Франківців закликають до профілактики дефіциту йоду

Автор: Костинюк Олександр

03 Лип, 2018 16:39

Поділитись публікацією
Франківців закликають до профілактики дефіциту йоду

Івано-Франківська область відноситься до регіону з природним дефіцитом йоду. Без йоду неможливе нормальне функціонування щитовидної залози, основна функція якої регулювати обмін речовин.

Читайте також: Юний франківець виграв грант на навчання у провідній школі США (ФОТОФАКТ)

Йод – мікроелемент, який необхідний для синтезу гормонів щитовидної залози (ЩЗ). В результаті нестачі йоду порушується робота ЩЗ, що призводить до йододефіцитних захворювань таких як гіпотиреоз, кретинізм, ДНЗ, вузлові зоби. У жінок виникають проблеми з невиношуванням вагітності.

Першими ознаками дисфункції ЩЗ є погіршення пам’яті, уваги, сонливість протягом дня, сухість шкіри, випадіння волосся, у жінок порушення менструального циклу, швидка втомлюваність, збільшення маси тіла, набряки повік особливо зранку, загальна слабкість. Системи захворювання з’являються поступово.

Є групи ризику, в яких найбільш ймовірний ризик розвитку йододефіцитних захворювань:
– вагітні жінки та жінки в період грудного вигодовування;
– діти;
– підлітки.

У дітей йододефіцит проявляється затримкою фізичного, статевого та інтелектуального розвитку. Такі діти мають проблеми з навчанням, в школі їм важко вчитися, вони швидко втомлюються. Щоб запобігти виникненню йододефіцитних захворювань необхідно проводити профілактику дефіциту йоду.

Є 3 види профілактики:
1. Масова
2. Групова
3. Індивідуальна.

Масова профілактика передбачає йодування найбільш широко вживаних продуктів харчування: вода, сіль, хліб, молочні продукти.

Індивідуальна – передбачає призначення препаратів йоду в фізіологічно добовій потребі для індивідуальної людини.

Групова профілактика передбачає призначення препаратів йоду людям з групи ризику, тобто, жінки вагітні та в період грудного вигодовування, діти, підлітки.

У наш час ідеальним продуктом для профілактики йододефіциту є йодована сіль. Вміст йоду в такій солі становить 40 мкг/1 гр. Тобто, якщо враховувати, що добова норма для дорослої людини 5 гр, то в ній власне буде міститися 200 мкг йоду, що є добовою нормою для дорослої людини.

Проте слід не забувати: щоб зберегти цей цінний мікроелемент в солі, їжу необхідно солити наприкінці варіння, або перед споживанням.

Статтю підготувала лікар-ендокринолог
«Лікувально-діагностичного центру святого Луки»
Протас Надія Михайлівна
Ліцензія АЕ № 459538 від 03.07.2014р.
Лікувально-діагностичного центру святого Луки
м. Івано-Франківськ, вулиця Гарбарська 22,
Інформаційна лінія: (0342) 72-47-31, (098) 417-88-31, (050) 940-07-81
http://medcentr.if.ua

Теги: