Франківцям представили книгу про ілюстратора “Тіней забутих предків”
22 Чер, 2017 10:01
Розповідали про книгу її упорядники – відомий галерист, музикант Павло Гудімов та мистецтвознавиця Поліна Ліміна, яка є авторкою тексту.
Повна назва видання – «Як у тіні. Георгій Якутович як ілюстратор книги «Тіні забутих предків». Воно присвячене 50-річчю виходу повісті Михайла Коцюбинського. Містить біографію художника, архівні фотографії, роботи, що раніше не публікувалися, мистецтвознавчі статті про дереворити майстра.
Поліна Ліміна зауважила, що формат “Як у тіні” – це книга про книгу – про видання Коцюбинського 1967-ого року. Воно не здобуло народної любові, як, наприклад, “Енеїда” Котляревського з ілюстраціями Базилевича. Однак робота Якутовича отримала визнання у професійній, елітарній сфері.
“Зараз в українській культурі є акцент на словесності, люди купують книжки, де більше тексту. Але дизайн, ілюстрації також можна прочитувати у книзі. З них ми так само можемо навчатися, читати зображення”, – вважає Ліміна.
За її словами, у 60-ті роки книга розроблялася як комплекс, в якому високо художні зображення доповнювали текст.
Ліміна розказала, що саме з допомогою повісті “Тіні забутих предків” Георгій Якутович, котрий зростав у російськомовній сім’ї, вивчив українську мову. Ця книга супроводжувала його все життя. Робота художником-постановником над екранізацією “Тіней” Сергія Параджанова допомогла ілюстратору позбутися від академізму та по-іншому підійти до створення гравюр.
Павло Гудімов звернув увагу, що у виданні “Як у тіні” використані оригінальні розміри дереворитів Якутовича, його роботи були виміряні до міліметру та відскановані. Також є ескізи гравюр з родинного архіву та приватних колекцій.
Упорядник зауважив: дизайн книги є характерним для 21-ого сторіччя, але її формат властивий для 60-тих років минулого сторіччя. На обкладинці – фрагмент гравюри “Іван і Чугайстер”, де Чугайстром є Параджанов.
А от в ілюстрації “Іван та Марічка” можна розгледіти силует самого Якутовича – його своєрідний автопортрет.
Також Гудімов розповів, що Якутович був також і талановитим фотографом. Він любив знімати людей, дерева. Як багато інших художників, соромився зізнатися, що фотографує та використовує це як матеріал для картин. Кожна глава книги “Як у тіні” починається з іншої світлини незвичайного дерева, зробленої Якутовичем.