Франківцям розповіли, на що ж впливають гормони щитовидної залози

Автор: Борис Марія

06 Жов, 2017 14:50

Поділитись публікацією
Франківцям розповіли, на що ж впливають гормони щитовидної залози

Щитоподібна залоза(ЩПЗ) – унікальний ендокринний орган, розміщується під шкірою на передній поверхні шиї між щитоподібним хрящем та 5-6 кільцями трахеї. Залоза складається з правої та лівої часток, з’єднаних між собою перешийком.

Маса ЩПЗ дорослої людини становить 15-25 грам. Об’єм  ЩПЗ за даними УЗД: жінки – до 18 см3., чоловіки – до 25 см3.

ЩПЗ є периферичною частиною ендокринної системи й виконує низку важливих функцій, передусім вона секрету є тиреоїдні гормони (Т3, Т4), що беруть участь у регуляції обміну речовин, Діяльність ЩПЗ, як і всієї ендокринної системи регулюється гіпоталамусом, епіфізом, гіпофізом і системою зворотнього зв’язку. Основним гормоном гіпоталамуса, який контролює роботу тиреоїдної системи, є тиреоліберин (ТЛ), а основним гормоном гіпофізу, що регулює роботу ЩПЗ, є тиреотропний гормон (ТТГ) .

 Тиреоїдні гормони ( Т3 та Т4в) відіграють ключову роль у багатьох фізіологічних процесах: ось деякі основні з них.

Метаболізм, система або орган Фізіологічна роль гормонів Т3 та Т4

 

Основний обмін Збільшення основного обміну, посилення апетиту, активація витрат калорій
Вуглеводи, ліпіди та білки Активація катаболізму глюкози (вивільнення енергії), стимуляція білкового синтезу, активація ліполізу, збільшення екскреції холестерину з жовчю
Серце Гормони щитовидної залози збільшують такі показники, як частота серцевих скорочень, скоротність міокарда і серцевий викид. Крім того, вони сприяють вазодилатації (розслаблення гладкої мускулатури стінок кровоносних судин), що призводить до збільшення припливу крові до багатьох органам.

 

Нирки Стимуляція фільтрації в ниркових канальцях, зниження реабсорбції натрію
Нервова система Нормалізація розвитку нейронів головного мозку плода і дітей, сприяння дозрівання головного мозку і формування інтелекту, забезпечення адекватної функції нейронів у дорослих, посилення ефектів симпатичної нервової системи
Опорно-руховий апарат Регулювання дозрівання і формування скелету, активація процесів зростання у довжину, нормалізація дозрівання і функції м’язів у дітей
Репродуктивна система Нормальна репродуктивна поведінка і фізіологія залежить від рівня гормонів щитовидної залози.Порушена функція ЩЗ часто пов’язана з безпліддям.

 Також ЩЗ синтезує гормон кальцитонін – гормон який синтезується С-клітинами ЩЗ. Основна його біологічна  роль- регуляція обміну кальцію та фосфору в організмі. Кальцитонін є специфічним та чутливим маркером для діагностики та моніторингу медулярного раку ЩЗ

Розглянемо найважливіші клінічні ознаки що зустрічаються при порушеній функції ЩЗ:

1.При зниженій функції ЩЗ (гіпотиреоз): :

-постійна сонливість

-погіршення пам’яті уваги,

-мерзлякуватість

-збільшення  маси тіла

-, набряки повік(особливо зранку)

– сухість шкіри, тріщини п’яток

2.При підвищеній функції ЩЗ (гіпертиреоз)

-шкіра волога, дифузна пітливість

-випадінні волосся,

-ламкість нігтів,

-підвищена збудливість,

-дратівливість, плаксивість,

– метушливість,

-порушення концентрації уваги,

-порушення сну,

-тремор пальців витягнутих рук,

– тремор усього тіла,

– труднощі у виконанні точних рухів,

– непереносимість тепла,

-втрата ваги на фоні підвищеного апетиту

-здивований гнівний погляд,

-блиск очей

Якщо Ви помітили у себе 2 або більше симптомів з окремо першого або другого шпальти, то слід  відвідати ендокринолога і провести контрольне обстеження на гормони щитовидної залози.

Аналіз крові на гормони щитовидної залози здають вранці, натще. Обов’язкова умова: взяття крові з вени повинно проводитися через 12 годин після останнього прийому їжі. Постарайтеся в цьому проміжку пити поменше напоїв, включаючи чисту воду.

Мінімум за 24 години до здачі аналізу потрібно виключити алкогольні напої, сигарети і фізичні навантаження. Переохолодження та перегрівання також впливають на результати аналізів. Якщо ви приймаєте будь-які ліки, перш ніж здавати аналізи не забудьте попередити про це лікаря.  Від цього може залежати правильність результатів та постановка діагнозу.

Статтю підготувала лікар-ендокринолог

 Лікувально-діагностичного центру Святого Луки

Протас Надія Михайлівна.

За детальною інформацією звертайтеся за тел.0984178831, 0509400781, (0342)724731!!!
Лікувально-діагностичний центр святого Луки
м. Івано-Франківськ, вул. Гарбарська 22
Ліцензія АЕ № 459538 від 03.07.2014р.
http://medcentr.if.ua