Франківцям розповіли про пробіотики і пребіотики

Автор: Борис Марія

24 Січ, 2018 16:03

Поділитись публікацією
Франківцям розповіли про пробіотики і пребіотики

Людина постійно перебуває  у тісному зв’язку зі світом бактерій. Те,що  вони бувають не лише «поганими», але й «хорошими» людство зрозуміло вже давно.

Саме тому в кожній культурі світу існують традиційні страви, багаті «корисними  бактеріями».  Зазвичай вони цінуються особливо (наприклад швейцарський сир з пліснявою, італійська салямі, азійський соєвий соус тощо). Добре знайомі кожному українцеві соління також можна внести до цього переліку. Однак є універсальні страви, збагачені корисними бактеріями, котрі відомі на всіх континентах землі. Це  – кисломолочні продукти.

Офіційно наука визнала те,що бактерії можуть бути не лише шкідливими, але й корисними лише на початку ХХ століття. Наш співвітчизник, уродженець тодішньої Харківської губернії, Лауреат Нобелівської премії Ілля Мечников деякий час спостерігав за болгарськими фермерами. Абсолютна більшість з них були здоровими довгожителями. Він дійшов висновку, що секрет їхнього здоров’я криється  в тому, як вони зберігають молоко. Долаючи великі відстані, фермери наливали молоко в спеціальні шкіряні торби, де воно скисало, або ставало йогуртом завдяки появі там корисних бактерій. Згодом болгарський мікробіолог Стамен Григоров довів, що бактерії Lactobacillus bulgaricus, які описав Мечников, навіть допомагають у лікуванні туберкульозу. Так винайшли пробіотики.

Пробіо́тики, еубіотики — живі мікроорганізми, які можуть позитивно впливати на здоров’я людини, нормалізувати склад і функції мікрофлори шлунково-кишкового тракту. До пробіотиків належать в першу чергу:  біфідобактерії (Bifidobacterium) та лактобактерії (Lactobacillus).

Ось деякі корисні властивості пробіотиків:

  • Захищають кишечник від хвороботворних бактерій, створюючи для них несприятливі умови; дбають про «ворсинки» товстого кишечника, виробляючи спеціальні похідні жирних кислот;
  • розщеплюють залишки їжі в товстому кишечнику;
  • підсилюють моторику, сприяючи просуванню харчової грудки по кишечнику;
  • синтезують вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12, РР);
  • запобігають всмоктуванню алергенів і токсинів з кишечника;
  • допомагають імунній системі активніше реагувати на збудників хвороб (деякі вчені рекомендують вживати пробіотики в холодну пору року, щоб зменшити ризик розвитку простудних захворювань);
  • багато досліджень показують чіткий захист від алергії та екземи за допомогою пробіотиків;

 Говорячи  про пробіотики, варто зауважити, що не тільки йогурти та кефіри, але й аптечні препарати, на основі пробіотичних бактерій зараз широко використовуються для лікування і профілактики багатьох захворювань  і показують хороші результати

Навіть якщо ваш кишечник збагачений корисними бактеріями, Ви повинні піклуватися про те,щоб вони почувалися комфортно та постійно розмножувалися. В цьому нам можуть допомогти речовини, яким дали назву пребіотики.

Пребіотики — це неперетравлювані компоненти їжі, які вибірково стимулюють ріст і/або активність захисної мікрофлори кишечника людини і поліпшують тим самим її здоров’я. Іншими словами, якщо в кишкових бактерій є достатньо їжі, вони здатні виробляти вітаміни і корисні жирні кислоти, можуть виконувати функцію «тренерів» нашої імунної системи.  Найвідомішими пребіотиками є лактулоза, целюлоза, пектин та інулін. Містяться вони в біологічно-активних добавках, які можна знайти в аптеці, а також, у значній кількості,  в таких продуктах як артишок, цикорій, часник, цибуля, зерна жита, пшениці, вівса, зелений банан. Цікаво,що значним вмістом природніх пребіотиків збагачене грудне молоко матері.

Піклуйтесь про корисних мешканців свого кишечника та залишайтесь здоровими!

Статтю підготувала лікар-терапевт

«Лікувально-діагностичного центру святого Луки»

Куців Марія Володимирівна

Ліцензія АЕ № 459538 від 03.07.2014р.

Лікувально-діагностичного центру святого Луки

м. Івано-Франківськ, вул.. Гарбарська 22,

Інформаційна лінія: (0342) 72-47-31, (098) 417-88-31, (050) 940-07-81 http://medcentr.if.ua