Франкцівців заохочують створювати цікаві проекти щодо покращення міста, гроші виділили з бюджету (ФОТО)

Автор: Борис Марія

25 Бер, 2016 16:20

Поділитись публікацією
Франкцівців заохочують створювати цікаві проекти щодо покращення міста, гроші виділили з бюджету (ФОТО)
У п’ятницю, 25 березня,  у приміщенні кіноконцертного залу «Арена-центр» провели круглий стіл «Учасницьке бюджетування як шлях до розподілу бюджетних коштів громадянами».

Читайте також: Марцінків переконує, що садок на Каскаді недобудований через “Велике будівництво”. Це неправда

Захід організували громадська організація «Поступовий гурт франківців» та аналітичний центр «CEDOS».

Фахівці обговорити шляхи залучення практики учасницького бюджетування в Івано-Франківську, становлення нового майданчика для діалогу людей і влади, зниження корупції в системі перерозподілу ресурсів, підвищення злагодженості роботи міської влади, вирішення багатьох міських проблем через участь у прийнятті фінансових рішень мешканців міста, залучення нових ідей та людей до міського управління.

Громадський діяч Сергій Адамович зазначив, що захід є актуальним, адже до іванофранківців слід донести інформацію про так званий «бюджет участі». Практика долучення до розподілу бюджетних рішень громадян є у Варшаві, Бразилії, деяких містах України тощо.

Представник аналітичного центру «CEDOS» Іван Вербицький зауважив, що «бюджет участі» є механізмом прямої демократії. Для цього громада та влада міста мають співпрацювати, вести діалоги, тільки тоді прийняте рішення буде об’єктивним. Людей треба зацікавлювати. Вербицький зауважив, що вперше проект реалізовували у Бразилії, після повалення військової диктатури, і він позитивно вплинув на розвиток міста. Шляхів реалізації проекту є кілька, зокрема, він передбачає створення спеціальної комісії, яка обговорює проекти рішення, а також модель голосування, коли шляхом голосування вирішують на що витратять бюджетні кошти.

“Ми у місті маємо розмовляти між собою, має бути довіра. Разом маємо приймати рішення”, – додав він.

Заступник голови Координаційної ради з питань громадського бюджету в м. Черкаси, заступник директора департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Тетяна Харенко розповіла про реалізацію проекту громадської участі у Черкасах. Модель запозичили у Польщі, ініціаторами виступили громадські активісти, а влада підтримала. Діє він у місті з 2011 року. На 5 років (починаючи з 2016 року) виділено 5 мільйонів гривень, а на всі побажання проектантів потрібно 23 мільйони. Пані Тетяна зазначила, що у них відбувалося електронне та паперове голосування, у Чернігові – паперове, у Полтаві – електронне. Проекти пишуть на різну тематику – про дороги, освітлення, облаштування дитячих та майданчиків, озеленення дворів тощо. Автор одного з проектів запропонував зобразити на тротуарі обличчя всіх своїх сусідів. Пояснив – це для привернення уваги. Серед авторів переважає молодь, подали проекти 27 чоловіків та 27 жінок.

“Програма дуже довго обговорювалася, зокрема у соцмережах. Голосували за кожну пропозицію.Важливо, щоб увесь час проходила рекламна кампанія, не тільки на початковому етапі. У нас роздавали спеціальні листівки… Спочатку у нас була створена координаційна рада, яка передавала проекти на аналіз департаменту, потім відбувається голосування і його реалізація”, – прокоментувала фахівець.

Харенко сказала, що у Черкасах був випадок, коли автори відмовлялися від участі у проекті. Причина – виявилося, що гроші не їм передбачені, а на реалізацію ідеї. Тобто є певне нерозуміння.

Секретар міської ради Оксана Савчук зауважила, що Івано-Франківськ готовий до реалізації такого проекту. У 2012 році мешканці вже могли писати власні проекти, найкращим забезпечували співфінансування. За 4 роки влада підтримала близько 300 проектів у різних сферах. Нещодавно на сесії міськради депутати проголосували за проект рішення «Про затвердження міської цільової програми «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у Івано-Франківську». На реалізацію проекту виділили з бюджету міста 500 тисяч гривень. Мешканці міста мають написати проекти, які передбачають вирішення актуальних проблем двору, де вони мешкають. Переможцем стане той, за чий проект проголосують іванофранківці. Звертатися треба до керівника патронатної служби міста Вікторії Дротянко, куди до 15 квітня слід подати оформлену ідею.

“Громада Франківська готова для того, щоб реалізовувати цікаві проекти. Чи це йдеться про створення громадського простору, духовного містечка, чи покращення благоустрою. Івано-Франківськ обере те, що йому подобається”, – зазначила вона і закликала активних мешканців долучатися.

Член виконкому Вадим Войтик також висловив думку з приводу “бюджету участі”. Завдяки цьому цьогоріч вперше почнуть приймати легітимні рішення щодо покращення благоустрою будинків, які є спільною власністю його мешканців. До цього рішення приймали шляхом досягнення консенсусу, що не завжди є ефективним.