Мільйони людей мріють схуднути, бажано швидко і з мінімальним дискомфортом. Часом це бажання доводить до крайності. НВ обрало кілька найпоширеніших дієт, кожна з яких швидше приведе вас у реанімацію, ніж на конкурс краси
1. Голлівудська дієта
Класичний спосіб схуднення зірок Фабрики мрій. Ну, принаймні так люблять писати в жовтій пресі. Насправді, це твердження виглядає сумнівним. Якби зірки любили цю дієту, в кіно вже давно нікому було б грати. Адже ця дієта, яка заснована на вітамінних коктейлях, передбачає вкрай низький рівень калорій. Дійсно, вона має радикальний ефект — можна втратити до 5 кг за пару днів. Але, як і інші радикальні дієти такого роду, вона завдає здоров’ю важкий удар.
«Організм входить у режим голодування, — пояснює американський дієтолог Еліс Лівайн. — Більша частина втраченої в ці дні ваги буде втрачена за рахунок води в організмі». А це загрожує серйозними розладами травлення, діареєю або запором, хронічною втомою і запамороченнями. Більше того, подібні дієти призводять до довгострокових змін в організмі, наприклад, до уповільнення метаболізму. Простіше кажучи, у майбутньому скидати зайву вагу буде вже складніше.
Жодного наукового обґрунтування для того, щоб вважати цю дієту ефективною, немає, підкреслює дієтолог Саммер Бенкс. Так, зменшуючи кількість споживаних калорій, ви можете знизити свою вагу, але навіщо давати черговий варіації цієї банальної істини якусь особливу назву? Хіба що для того, щоб заробити грошей. У США інгредієнти для «голлівудської дієти» продають по $100 за дводенний курс.
2. Лимонадова дієта
Поп зірки не відстають від своїх екранних колег. У музичній тусовці з подачі Beyonce увійшла в моду лимонадова дієта, придумана американцем Стенлі Берроузом. Вона передбачає собою 5−7-денні «забіги» на одному лише лимонаді, що складається з води, лимонного соку, кайенського перцю і кленового сиропу.
Прийнято вважати, що така дієта дозволяє скинути до 5 кг в тиждень. Однак дієтологи попереджають, що зниження ваги відбувається за рахунок втрати води. По-перше, це дуже шкідливо, по-друге, відразу після повернення до звичайного режиму харчування всі втрачені кілограми швидко повернуться.
До того ж, лимонадова дієта часто призводить до підвищення рівня цукру в крові і серйозної нестачі вітамінів.
3. Капустяна дієта
Серед екстремальних дієт ця посідає одне із чільних місць. Вона отримала поширення в США серед моделей і зірок шоу-бізнесу. Її основний елемент — «порожній» суп із капусти. Загалом, дієта передбачає отримання не більше 1000 калорій на добу.
Як і більшість радикальних дієт, заснованих на овочах, має різкий, але не тривалий ефект. В цілому ж вона вкрай небезпечна для здоров’я, наголошує американський дієтолог Ерін Палінскі-Уейд. «Овочі мають великий обсяг, тому викликають почуття насичення, але при цьому містять незначну кількість калорій, що призводить до уповільнення метаболізму», — пояснює дієтолог. До того ж, за її словами, така дієта загрожує дефіцитом білків і критично важливих елементів.
4. Харчування немовляти
Кажуть, саме цій дієті зобов’язана своєю чудовою фігурою голлівудська зірка Дженніфер Еністон. Утім сама актриса кілька разів публічно заперечувала цей факт. Її нескладно зрозуміти. Дієтологи вважають цю дієту, побудовану на ідеї про вживання мізерних порцій пюре не менше 10 разів на день, вельми небезпечною. Так, так, йдеться про пюре, зроблене в кращих традиціях дитячого харчування. Дробове і низькокалорійне харчування дійсно допомагає скинути вагу. Пюре — це буквально ідеальна форма «подачі» корисної їжі в організм.
Але тут є свої нюанси. Наприклад, той факт, що ця дієта була створена для немовлят. І дорослій людині вона не дає достатньої кількості білків. Через це сповільнюється обмін речовин, а зниження ваги відбувається в першу чергу через скорочення м’язової маси, а не жирових відкладень.
5. Дієта на грейпфрутах
Це одна з найстаріших радикальних дієт. Відома і досить популярна з 1930-х. Її ключовий принцип, крім вживання великої кількості води і виключення вуглеводів і білків, полягає в тому, що перед кожним прийомом їжі потрібно з’їсти грейпфрут.
Шанувальники цієї дієти стверджують, що вона допомагає скинути до 5 кг за 10 днів. Дієтологи не заперечують короткострокової ефективності методу. За словами Палінскі-Уейд, грейпфрут це діуретик, який допомагає виводити воду з організму, що допомагає скинути певну частку зайвої ваги. Крім того, у шлунку грейпфрут займає багато місця, викликаючи відчуття насичення. Це притуплює відчуття голоду і знижує апетит. Що, у свою чергу, також сприяє схудненню, підкреслює дієтолог.
Водночас, із цією дієтою є низка серйозних проблем. І найочевидніша з них — той факт, що людині досить складно їсти так багато грейпфрутів у день — це не найсерйозніша. Порушення травлення — набагато більш серйозна небезпека. Так само, як і нестача поживних речовин у раціоні. Незважаючи на те, що сам по собі грейпфрут є вітамінною бомбою, він не може забезпечити всі потреби організму у вітамінах, мікроелементах і клітковині.
6. Дієта перевертня
Деякі ентузіасти схуднення пропонують додати трохи містики. Ні, йдеться не про вживання людської крові.
Містичний елемент цієї дієти полягає в детоксикації за місячним циклом. Ідея в тому, що Місяць впливає на воду в людському організмі так само, як і на воду в світовому океані. А оскільки людський організм здебільшого складається з води, то логічно припустити, що на молодику тяжіння дозволяє серйозно впливати на водний баланс в організмі.
Простіше кажучи, адепти цієї дієти вважають, що голодування в період повні дозволить вивести з організму більше токсинів і за рахунок цього худнути приблизно на 1,5−2 кг на день. Свого часу руку до популяризації цієї незвичайної дієти доклали такі зірки, як Демі Мур і Мадонна.
Дієтолог Еліс Лівайн констатує, що ця та інші подібні дієти, «які очищають», позбавлені сенсу. Наш організм сам себе очищає. Потрібно пити достатню кількість рідини й обмежувати споживання солі, наголошує дієтолог. І це дозволить ниркам виводити з організму все зайве, незалежно від поточної фази Місяця.