Галка рекомендує: 6 небанальних методів як прискорити метаболізм
11 Січ, 2020 11:16
Для повноцінного функціонування нашого організму потрібна енергія. Він отримує її з калорій, переробляючи їжу, розщеплюючи білки, жири і вуглеводи, перетворюючи продукти в молекули для побудови нових клітин.
Цей процес називається обміном речовин або метаболізмом, пише Жіночий Світ.
Швидкість хімічних реакцій у кожної людини індивідуальна, залежить від багатьох чинників. В першу чергу вона визначається генетикою, вродженими і набутими захворюваннями. Якщо відбувається уповільнення процесів, починається набір ваги, м’язова тканина замінюється накопиченнями жиру. Існує кілька способів самостійно прискорити обмін речовин, уникнути метаболічного синдрому.
Причини уповільнення метаболізму
У кожної людини існує індивідуальний рівень базального метаболізму (РБЗ), який «обслуговує» основні процеси в організмі: відновлення тканин, роботу всіх органів і систем, доставку кисню до головного мозку. Він не перевищує 60-65% від загальної швидкості обміну речовин. Інша енергія йде на травлення, розумову і фізичну діяльність.
Медичні дослідження довели, що після 20-25 років метаболізм сповільнюється на 2% кожні 10 років. Це пов’язано з поступовим заміщенням м’язових волокон жировими клітинами, які знижують швидкість обміну речовин, повільно розщеплюються, затримуючи рідину. Характерні ознаки порушення:
- підвищене потовиділення;
- зайва сухість шкіри, волосся, ламкість нігтів;
- хронічна втома;
- проблеми з травленням;
- чутливість до холоду.
Основні причини уповільнення метаболізму пов’язані з настанням менопаузи, зміною гормонального фону при гіпотиреозі, сидячим способом життя. За статистикою у чоловіків швидкість обміну вища через збільшений вміст м’язової тканини.
6 способів прискорити метаболізм
Помітивши ознаки порушеного обміну речовин, спробуйте самостійно його прискорити. Відновлення процесів допоможе позбутися від зайвих кілограмів, поліпшить стан шкіри, додасть енергії для повсякденних справ. Фахівці пропонують 6 корисних порад для підвищення обміну речовин, які можна застосовувати в домашніх умовах.
1. Їжте чорний шоколад
Плитка на основі 70% какао містить мінімум цукру, магній, відновлює нормальну чутливість до інсуліну. Організм перестає відкладати жирові запаси, переробляючи продукт в корисну енергію, спалюючи надлишки. Для підвищення метаболізму з’їдайте 30-40 г шоколаду в добу.
2. Правильно дихайте
Кисень є природним жироспалювачем, прискорюючи розщеплення вуглеводів. Спробуйте методику черевного дихання, яку практикують багато спортсменів і фітнес-тренерів.
3. Полюбіть холодну воду
За кілька хвилин до їжі випийте повільними ковтками склянку холодної води. Вона не тільки дає відчуття ситості, знижуючи апетит, але й провокує прискорення метаболізму. Організм витрачає додаткові калорії на прогрівання рідини до температури тіла. Практикуючи даний спосіб 3 рази в день, можна підвищити обмін речовин на 20-30%.
4. Дотримуйтеся режиму сну
При недосипанні в організмі знижується рівень лептину – гормону, що регулює швидкість і споживання енергії. У людини підвищується апетит, вона починає набирати вагу. Повноцінний сон тривалістю 8 годин вирішує проблему, відновлює природний рівень метаболізму.
5. Займайтеся фізкультурою
Для підвищення швидкості хімічних процесів не обов’язково пропадати в спортзалі – відмінний результат дають прості вправи в середньому темпі, що виконуються протягом 30 хвилин. Замініть підйом на ліфті походом по сходах, менше користуйтеся громадським транспортом, більше гуляйте пішки.
6. Режим харчування
Основний спосіб розігнати метаболізм – корекція харчування. Суворі дієти і обмеження часто дають зворотний ефект, призводять до уповільнення обміну речовин. Тому лікарі і дієтологи радять охочим схуднути:
- Не відмовлятися від жирів. Виключити шкідливі транс-жири, смажені продукти, здобу. Рослинна олія, морська риба, сметана забезпечать корисними амінокислотами.
- Підраховувати калорії, відстежувати вміст білків, жирів і вуглеводів. Для поліпшення метаболізму зменшіть раціон на 500 калорій. Брак організм буде заповнювати, розщеплюючи накопичені жирові відкладення на талії.
- Замінити повільні вуглеводи швидкими, відвівши їм в раціоні не менше 40%. Останні вимагають більше енергії на розщеплення, поступово вивільняючи енергію. Це знижує апетит, покращує роботу травної системи.
- Їсти часто, не голодувати. Дієтологи рекомендують зменшити порції, але приймати їжу в невеликих кількостях 5-6 разів на день. Це простий спосіб підвищення швидкості процесів для схуднення.
Бажаючи прискорити метаболізм, не відмовляйтеся від сніданку. Він повинен містити оптимальну кількість білка і повільних вуглеводів, щоб «запустити» обмін речовин. Додавайте в смузі клітковину, не відмовляйтеся від тарілки вівсяної каші з фруктами.
Добавки для прискорення метаболізму:
- жирні кислоти Омега-3 і Омега-6;
- рослинна їжа;
- клітковина;
- вітаміни групи В;
- кальцій;
- фолієва кислота;
- кофеїн;
- хром.
Пийте більше зеленого чаю, налягайте на кисломолочні продукти і зелень. На початковому етапі можна збільшити кількість овочів і фруктів в раціоні до 80%, додати в меню страви з бобових, грибів.
Фазове прискорення метаболізму
Американський дієтолог і консультант по здоровому харчуванню Хейлі Помрой розробила нескладну систему прискорення обміну речовин, яка складається з декількох фаз. Вона заснована на необхідності вживати певні продукти в відведений час. При цьому виключається голодування і суворі обмеження.
Перша фаза займає понеділок і вівторок. Протягом двох днів вживайте їжу з підвищеним вмістом вуглеводів, але обмежте кількість жирів. Включайте в меню фрукти, цільнозернові каші, коричневий рис, цитрусові. Організм не відчуває голод, тому не робить накопичення, не відчуває стрес.
Друга фаза припадає на середу і четвер. Дієтолог рекомендує зробити ці дні білковими, щоб прискорити спалювання жирів, стимулювати утворення м’язових волокон. До м’яса та риби додавайте зелені овочі, що стимулюють виведення продуктів розпаду.
На третій фазі, яка триває з п’ятниці по неділю, запускається метаболізм. Їжте більше продуктів, що містять корисні жири: авокадо, горіхи, оливки. Зменшіть кількість білка, додайте водорості і морепродукти.
Систему фазового прискорення метаболізму Хейлі Помрой радить поєднувати з помірними фізичними навантаженнями. Зняти напругу і підтримати травлення допомагають заняття йогою, ранкова зарядка, медитація на свіжому повітрі.
Прості поради щодо прискорення метаболізму стають першим кроком до красивої фігури без дієт. Не впадайте у відчай, якщо уповільнений обмін речовин обумовлений генетично – корекція харчування, активний спосіб життя і фізичні навантаження поступово змінять ситуацію в кращу сторону.