Більшість із нас чули фразу “не накручуй себе” від близьких людей, але про її значення задумуються не всі. Накручування – це уявлення негативного прогнозу розвитку подій, ситуації та наслідків.Тривога та хвилювання за майбутнє притаманні кожному з нас, але “накручування” відрізняється від цих станів – для занепокоєння чи переживань немає причин, а людини все одно продовжує думати про погані наслідки. І негативні емоції починають наростати, пише 24 канал.

Чому люди себе накручують

Накручування може відбуватися з різних причин. Таке часто трапляється через стрес чи емоційне вигоряння. Основні причини самонакручування:

  • Тривожність;
  • Зайва чуттєвість;
  • Низька самооцінка;
  • Перфекціонізм;
  • Ревнивість;
  • Травматичний досвід;
  • Наслідування інших людей з такою поведінкою.

Як накручування заважає жити

Накручування – це зацикленість на проблемах. Його негативний вплив полягає у тому, що людина постійно думає про погане, шукає якісь рішення, але нічого не робить. А постійне очікування чогось поганого і страшного ще більше затуманює розум, заважаючи жити повноцінно.

Самонакручування викликає безсоння, проблеми із концентрацією уваги та втрату енергії. Підірване здоров’я створює замкнуте коло, з якого важко самостійно вибратися. В особливо серйозних випадках цей процес може вилитися у тривожний розлад та депресію.

Щоб цього не сталося, потрібно своєчасно почати боротьбу з цим станом.

Постійна тривога заважає жати Постійна тривога заважає жити / Фото: Unsplash

Як перестати себе накручувати

Для початку наголошуємо, що цигарки та алкоголь не допоможуть побороти накручування та тривогу. Навіть якщо ви думаєте, що вам від них стає краще, – це не так.

Інформаційна гігієна

Влаштуйте ревізію інформаційного поля, за яким ви стежите щодня. Кримінальні сюжети та новинні програми, які прогнозують швидкий апокаліпсис, потрібно відкласти до кращих часів.

А буденні події, які хвилюють вас зараз, варто спробувати вивчити з різних кутів. Подивіться на ситуацію очима сусіда, спробуйте неупереджено спрогнозувати, яке значення вона матиме через кілька років. Швидше за все, виявиться, що нервувати безглуздо: навіть за найгіршого сценарію подія не призведе до втрати роботи та тим більше – до смерті.

Думайте про хороше

Вчіться бачити, що склянка наполовину повна, а не наполовину порожня. Розглядайте кожну ситуацію з хорошого боку і шукайте у ній максимум позитиву.

Менше майбутнього

Живіть зараз – не завтра, не післязавтра, тепер. Зосередьтеся на тому, що відбувається, на своїх справжніх почуттях, справах, подіях. Побалуйте себе, нічого страшного не трапиться, якщо ви замість готування вечері замовите улюблену страву або підете з сім’єю в кіно.

Будьте активними

Спорт – це універсальний помічник у будь-якій складній психологічній ситуації. Під час занять спортом збільшується вироблення ендорфінів і, як наслідок, покращується настрій. Крім того, заняття спортом допомагають зосередитися на відчуттях в тілі та відволіктися від непродуктивних думок.

Спорт допомагає пережити стрес Спорт допомагає пережити стрес / Фото: Unsplash

Якщо трапиться найгірше

Уявіть найнегативніший сценарій розвитку подій. І що тоді? Що станеться? Подивіться реально на можливі наслідки свого кошмару. Змиріться або знайдіть вихід із ситуації та перестаньте боятись. Гляньте на ситуацію вашого повного краху очима іншої людини. Розробіть для себе план дій на той випадок, якщо все дійсно розвиватиметься за негативним сценарієм.

Дихайте правильно

Якщо ви себе накрутили настільки, що аж важко дихати, спробуйте просту вправу. Почніть рахувати або ввімкніть секундомір: глибина вдиху та видиху має бути однакова, з короткою паузою або без неї.

Пам’ятайте про статистику

Коли знову розпочалося накручування, запитайте себе – яка ймовірність, що ця подія все ж таки відбудеться? Наприклад, можливість заразитися рідкісною хворобою – не більш ніж 1 шанс на кілька тисяч людей, а ризик зустріти маньяка ще менший.

Але якщо перелічені методи не діють – зверніться до психолога. Він допоможе розібратись у ваших страхах та підбере ефективну терапію для їхнього подолання.