14 серпня святкують Медовий Спас або свято Маковія, після якого починається Успенський піст. На Маковія в храмах освячується мед нового збору, і, звичайно ж, в цей день українські господині печуть булочки з маком і медові пряники, подають на стіл млинці з маком, і багато смакоти з медом та маком.
Галка пропонує вам кілька простих рецептів з медом і маком: медові пряники з маком, пиріг з медом і маком і, звичайно ж, млинці на молоці з маком і медом. Почнемо!
ШУЛИКИ
Раніше цей десерт готували величезними порціями. Їли його з чималенької макітри, черпаючи смаколик ложками. Тепер і мої діти чекають на Маковія, щоб ламати коржі руками і смакувати Шулики.
Інгредієнти для тіста:
Борошно – 240-280 г
Домашня сметана – 250 г
Жовток – 1шт
Цукор – ½ ст л
Ванільний цукор – 1 пакетик
Сода – ½ ч.л.
Дрібка солі
Інгредієнти для макового молока на заливку:
Мак – 200 г
Мед – 3-4 ст. л.
Вода – 250 мл
ПРИГОТУВАННЯ
1. Змішуємо сметану, жовток, сіль, цукор. В окрему посудину просіюємо половину борошна з содою.
2. Вимішуємо тісто, поступово додаючи борошно (за потреби). Тісто має бути м’яке. Залишаємо тісто розстоюватися на 20-30 хв за кімнатної температури.
3. Готуємо макове молоко. Мак заливаємо гарячою водою, додаємо цукор (або мед) за смаком. Заливка має бути солодкою, бо ж у тісто ми цукру майже не додавали.
4. Тісто розкачуємо в пласт товщиною 1,5 см, викладаємо на деко і випікаємо до готовності при 180 гр.
5. Готові коржі теплими ламаємо на дрібні (2-3 см) шматочки, розкладаємо в порційний посуд і заливаємо маковим молоком.
МАКОВИЙ ПИРІГ
Випічка з маком – це моє дитинство. У нашому домі маковий пиріг був класичної форми – завиванець або, як казали, штрудель. Я ж печу маковий пиріг і класичної форми, і сучасніший – це коли завиванець ще сирим розрізають на дві довгі смужки і переплітають їх між собою. Красиво!
Інгредієнти для тіста:
600 г борошна
80 г цукру
1 пакетик ванільного цукру
4 г солі
2 яйця + 1 жовток
7 г дріжджів
50 мл молока
150-200 води
60 г масла
Інгредієнти для начинки:
300 г тертого маку
150 г цукру
1 білок
Горіхи, родзинки за смаком
ПРИГОТУВАННЯ:
- Дріжджі розтираємо з цукром, додаємо 50 мл теплого молока і залишаємо на 15 хв. Борошно просіюємо з сіллю, змішуємо з ванільним цукром.
- Яйця та жовток перемішуємо з дріжджовою сумішшю, додаємо до борошна і вимішуємо тісто, вливаючи 200 мл води. Тісто має бути досить м’яким. На цьому етапі додаємо розм’якшене масло, вимішуємо. Накриваємо тісто харчовою плівкою і залишаємо підходити на 1,5 -2 години.
- Перетертий мак ретельно змішуємо з цукром та білком. Якщо використовуємо горіхи та родзинки, підмішуємо і їх.
- Розкачуємо тісто в прямокутний пласт товщиною 5-7 мм, викладаємо на нього начинку і згортаємо в рулет. Гострим ножем розрізаємо рулет вздовж навпіл і переплітаємо 2 половинки між собою, тримаючи їх зрізом догори. Виріб викладаємо на деко і даємо йому підійти 40 хв.
- Випікаємо пиріг 15 хв при 200 градусах. Температуру духовки зменшуємо до 180 градусів і випікаємо до готовності.
МАКОВО-МИГДАЛЕВИЙ ПИРІГ БЕЗ БОРОШНА
З дитинства люблю десерти з маком! А ось цей десерт для справжніх макоголиків! Його доповнює лише легкий крем з приємною кислинкою, пише 1+1
Інгредієнти для бісквітної основи:
Перетертий мак – 160 г
Цукор – 100 г
Кориця – ½ ч.л.
Яйця – 4 шт
Розпушувач – ½ ч.л.
Мигдалеве борошно (або подрібнений мигдалевий горіх) – 160 г
Інгредієнти для соусу:
Вершкове масло – 25 г
Цукор – 50 г
Вершки – 100 мл
Інгредієнти для оздоблення:
Вершковий сир – 250 г
Вершки (вміст жиру – 33%) – 100 мл
Цедра 1\2 лимона
Цукрова пудра – 50 г
Ягоди за смаком
ПРИГОТУВАННЯ:
1. Жовтки збиваємо з половиною цукру до збільшення об’єму та повного розчинення цукру (близько 5 хв).
2. Окремо збиваємо білки з цукром до стійкої піни.
3. Змішуємо перетертий Мак, Мигдалеве борошно, корицю і розпушувач. Підсипаємо отриману суху суміш до збитих жовтків і перемішуємо на низьких обертах або лопаткою.
4. Обережно, порціями вводимо в тісто збиті білки – вони мають створювати об’єм.
5. Тісто викладаємо у форму діаметром 20-21 см, застелену пергаментом, і випікаємо основу 35-40 хв при 180 градусах. Щоб верх пирога не пригорів, я накриваю форму фольгою або дном від іншої тортівниці більшого діаметра.
6. Через 30 хв знімаємо фольгу (дно тортівниці) та допікаємо макову основу. Перевіряємо готовність «на сухий сірник».
7. Для соусу в маленькому сотейнику змішуємо вершки з цукром, додаємо масло і доводимо до кипіння не середньому вогні. Не збільшуючи вогонь, варимо до карамельного кольору.
8. Гарячий пиріг, щойно вийняли його з духовки, за допомогою товстої дерев’яної шпажки часто проколюємо. Поливаємо пиріг карамельним соусом, заливаючи його у кожну дірочку. Підготованій основі даємо добре охолонути за кімнатної температури.
9. Для крему холодні вершки збиваємо і акуратно змішуємо з вершковим сиром та цукровою пудрою. Додаємо у крем цедру половини лимона. Зверніть увагу, цукрова пудра та цедра лимона додаються за смаком. Я б не радила робити сирний крем дуже солодким.
10. На холодну макову основу пирога викладаємо товстим шаром вершковий крем і оздоблюємо ягодами за смаком та гілочками м’яти або меліси.
МАКОВИЙ ТОРТ З НІЖНИМ КРЕМОМ ТА МАЛИНОВИМ СЮРПРИЗОМ
Готувати цей торт доведеться доволі довго. Однак будьте певні: ваші зусилля буде винагороджено щирим захватом, адже така краса нікого не лишить байдужим.
Інгредієнти для сметанного бісквіта:
5 яєць
180 г цукру
200 г сметани
1 пакетик ванільного цукру
50 г перетертого маку
2 ч л розпушувача
200 г борошна
Цедра лимону
Інгредієнти для лимонного сиропу:
1 лимон (сік + цедра)
30 г цукру
20 мл води
Інгредієнти для малинового/смородинового прошарку:
400 г малинового пюре без кісточок
130 цукру
1 ст л крохмалю
8 г желатину.
Інгредієнти для шоколадного крему:
315 г вершків
180 г лимонного фрешу
440 г білого шоколаду
15 г желатину
400 г вершків для збивання або домашньої сметани
ПРИГОТУВАННЯ:
1. В окремих посудинах збиваємо яйця з цукром і сметану. До сметани додаємо перетертий мак. В яєчну масу кладемо цедру лимона за смаком.
2. Борошно змішуємо з розпушувачем. Яєчну та сметанну маси перемішуємо і порціями вводимо у борошно. Перемішуємо до однорідного тіста і порційно випікаємо з нього 3 коржі при 180 градусах.
3. для малинового прошарку замочуємо желатин в 1 ст л води. 2-3 ст л малинового пюре змішуємо з крохмалем. В решту малинового пюре додаємо цукор і ставимо на вогонь.
4. Малинове пюре нагріваємо, не доводячи до кипіння. В гаряче малинове пюре цівкою вливаємо пюре з крохмалем і, постійно помішуючи, доводимо до кипіння. Знімаємо з вогню, додаємо замочений желатин і перемішуємо, доки він повністю не розчиниться. Ділимо суміш на 3 частини і розливаємо по формах. Я роблю це напередодні, використовуючи 3 однакові тортівниці, вистелені харчовою плівкою.
5. Для лимонного сиропу усі інгредієнти змішуємо до повного розчинення цукру.
6. для крему желатин замочуємо у холодній воді. Нагріваємо 315 мл вершків, заливаємо ними подрібнений білий шоколад і перемішуємо до однорідності, потроху вливаючи лимонний фреш. Додаємо в гарячу шоколадну масу з фрешем желатин і перемішуємо, доки він не розчиниться.
7. В окремій посудині збиваємо вершки (сметану) і підмішуємо в шоколадну масу з желатином. Готовий крем ділимо на 3 частини.
8. Збираємо торт. Маковий корж просочуємо лимонним сиропом, кладемо на нього малиновий прошарок-сюрприз, і накриваємо третиною крему. Шари повторюємо двічі.
9. готовий торт ставимо у холодильник на 4-6 год.