Галка рекомендує: утилізація лушпиння з користю для здоров’я
17 Тра, 2016 13:03
Приготування – той кулінарний процес, який залишає немало лушпиння, лушпайок, шкірок та інших видів відходів. Можливо, багато з них не тільки їстівні, але і здатні принести немало користі організму?
Апельсинова шкірка
Зупинімося на тій білій частині шкірки, яку іменують альбедо. Вона містить немало пектину – речовини, яка допомагає регулювати кишкову мікрофлору, а також зв’язує важкі метали під час перетравлювання. Апельсинова шкірка містить і вітамін С (характерний для складу цитрусових) і Р, який виконує немало важливих функцій в організмі. Крім того, альбедо виконує такі корисні функції:
- зниження рівня шкідливого холестерину;
- регулювання кровообігу;
- допомога організму в позбавленні від гнильних бактерій.
Можна сказати, що апельсинова шкірка – це скарбниця корисних речовин, оскільки альбедо містить:
- Клітковину, якої тут у 4 рази більше, ніж у м’якоті.
- D-лимонен, який зменшує ризик виникнення злоякісних опухолей епідермісу.
- Корисні антиоксиданти.
Якщо ви подрібните цедру (звичайно, заздалегідь вимиту і висушену), то її можна успішно використовувати для:
- курятини;
- спаржевої квасолі;
- десертів;
- випічки.
Щоб цедра позбулася гіркоти, прокип’ятіть її двічі у воді, а потім підсмажте її з цукром, щоб отримати сироп.
Кавунова шкірка
Хто-небудь із нас пробував їсти кавунові шкірки? Ніхто? А варто, оскільки в білій частині гарбузової шкірки є немало цитруліну – корисної амінокислоти, що допомогає вивільнитися аргініну в організмі. Разом вони ефективно знижують рівень артеріального тиску. Крім того, цитрулін відомий такими корисними властивостями:
- благотворно впливає на енергетичні властивості організму;
- посилює витривалість;
- покращує кровообіг;
- підвищує імунітет;
- перешкоджає потраплянню і розвитку небезпечних хвороб в організмі;
- має антиоксидантну дію.
Думаєте, з кавунових шкірок нічого не приготуєш? А ось і ні. Жителі Центральної Америки використовують їх як основу для надзвичайно популярного напою – aqua fresca, який готують так:
- вирізають зелену шкірку;
- подрібнюють шматочки білої шкірки і кавунову м’якоть у блендері.
Потім додають сок лайма, мінеральну воду і цукор на смак.
Листя селери
Не лише корені селери, але і її листя містять немало корисних речовин:
- магнію. Його можна знайти в цій рослині в 5 разів більше, ніж в інших овочах. Він відповідає за більше 300 біохімічних реакцій в організмі, омолоджує клітини, відновлює баланс нервової системи, а також підвищує захисні здібності організму;
- кальцію. Він зміцнює кістки і зуби, а також перешкоджає утворенню опухолей в організмі;
- антиоксидантів;
- вітаміну С.
Відвар із листя селери також застосовують при кишкових кольках і метеоризмі. Тому подрібніть їх і поспішайте додати до супів, соусів і салатів.
Картопляні лушпайки
Немало людей переконані в тому, що картопля шкідлива для фігури. Проте в цьому овочі є немало калію, заліза, клітковини і вітаміну С, більшу частину яких можна знайти саме в шкірці. Перелік корисних речовин, наявних у картоплі, містить ще:
- клітковину. 18% добової дози, необхідної для організму, міститься в лушпайках. Страви з картоплі надзвичайно ситні, оскільки для перетравлення клітковини потрібно багато часу;
- картопля в мундирі позбувається лише 10% вітаміну С. Очищена – більше четвертої частини;
- запечена у лушпайках картопля краще засвоюється організмом;
- відвар із картопляних лушпайок здатен розчинити каміння в нирках. Проте цього ефекту можна досягнути тільки якщо споживати настій упродовж деякого часу. Відвар також рекомендують споживати для реабілітації після хвороби.
Не уявляєте, як можна використати картопляні лушпайки в рецепті? Просто приготуйте чипси, здорові і натуральні:
- вимийте та очистіть картоплю;
- лушпайки подрібніть, приправте оливковою олією, сіллю, перцем і своїми улюбленими прянощами;
- викладіть їх на устелене папером для випічки деко;
- випікайте при 180 градусах упродовж 6-8 хвилин.
Із картопляних лушпайок також роблять і бульйон.
Морковне листя
У цьому овочі корисний не тільки корінь, але і його листя. Зокрема, в них можна знайти такі корисні речовини:
- хлорофіл – зелений пігмент, джерело магнію;
- калій;
- вітамін К, який впливає на згортання крові і відіграє важливу роль у кальцієвому обміні, а також пригнічує розвиток раку молочної залози, товстої кишки, шлунка і яєчників.
Крім того, настій зі свіжого морковного листя використовують, щоб зробити компрес, промити запалені рани та опіки. Калій може зробити смак морковного листя гіркішим, тому подрібніть його і додайте в салат, суп, соус тощо.
Цибулеве лушпиння
Коричнево-золотисте цибулеве лушпиння, яке ми зазвичай викидаємо, містить кверцетин, згідно з дослідженням, розміщеним у журналі Plants Foods for Human Nutrition. Його відносять до флавоноїдів, тобто до речовин, які захищають організм від різноманітних захворювань, зокрема пригнічують розвиток раку підшлункової залози. Настій зі жмені лушпиння, відвареного в посудині об’ємом в 1 л, споживаний щодня (по півлітра), може стати ефективним засобом для боротьби з діареєю. Цибулеве лушпиння краще не подавати разом зі стравою, але використовувати під час її приготування – наприклад, протушкувати чи додати до супу, що кипить. Його також прикладають до тріщини на шкірі, подряпин чи до обморожених ділянок шкіри.