Глава Меджлісу кримськотатарського народу назвав причину, чому світ недостатньо протистоїть агресії Росії щодо України

Автор: Турій Роман

16 Гру, 2021 17:27

Поділитись публікацією
Глава Меджлісу кримськотатарського народу назвав причину, чому світ недостатньо протистоїть агресії Росії щодо України

Розвинені країни світу недостатньо активно протистоять Росії через побоювання застосування останньою ядерної зброї.

Про це повідомив Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу під час зустрічі з прикарпатськими журналістами в Українському кризовому медіа-центрі 16 грудня.

Активіст наголосив, що все те, що пов’язано з історією Криму, було деформовано російською ідеологією з часу анексії кінця 18 століття. Тай більшість українців знають свою історію з міфів, які напрацьовувалися російською історіографією.

«Лише з часу Петра І Росія перестала платити данину Кримському хану. Москва завжди знала своє місце. Це я до того, що знання нами об’єктивно історії – це дуже важливо для сьогодення. На початку ХХ століття татари опинилися у меншості в Криму, це близько 25% населення», – сказав Чубаров.

Чубаров нагадав, що влада з Москви системно утискала та знищувала татарський народ у Криму.

«У кримських татар сильна колективна пам’ять. Зрозуміло, що в 2014 році, коли в Криму проживали 300 тисяч татар і 500 тисяч українців (це відповідно 13% і 25% від загального населення) півострова – татари єдині, котрі етнічною спільнотою виступили проти окупації. Зрозуміло, що вони могли вийти лише ненасильницьким методом, але вони розуміли, що відбувається. Це був об’єктивний ляпас Москві. Ми розуміли, що в першу чергу всі страждання прийдуть на нашу голову. Ми робили все, аби уникнути окупації. Але всі фактори склалися так, коли Україна була вкрай знесилена, Путін обрав цей момент і окупував Крим. Світ також був неготовий до гібридної війни. Зараз Росія в Криму вимагає демонстрації лояльності. Якщо ти даєш підстави думати, що ти не задоволений політикою Росії – маєш бути готовий, що до тебе прийдуть. Причиною тих вторгнень до людей, катувань татар, які тривають вже вісім років – це аби розчавити суспільство. Бо татари для російських окупантів є явищем об’єднаним, де люди допомагають один одному і це їх дратує», – додав Чубаров.

Політик заявив, що за останній час Росія поселила в Криму близько мільйону людей, штучно змінюючи демографічний й етнічний склад населення, пише “Галка” з Києва.

«Уявіть час, коли ми сядемо і будемо обговорювати умови відновлення суверенітету України над Кримом… Росія робить все, аби пішовши, залишитися на цій землі. Нас, кримських татар, це лякає. Їх там не має бути – тих, кого поселили з 2014 року до сьогодні. Мільйон населення. Ми хочемо, аби ця позиція була виписана законами України. Настрої кримських татар у Криму зараз різні…Вісім років окупації. Тотальна пропаганда у школах, призов в армію. Нас рятує, що маємо щеплення проти Росії. Ми знаємо, що їх мета – зникнення нашого народу. У нас люди максимально зберігають гідність, не можна впасти на коліна. І у нас є солідарність. Ці два фактори для росіян є неприйнятними і вони намагаються нас зламати. Репресії об’єднують народ, але посилюють песимізм щодо дій української влади», – наголосив глава Меджлісу.

Рефат Чубаров вважає, що «Кримська платформа» має стати локомотивом, аби міжнародні організації активніше допомагали вирішувати конфлікт з Росією.

«У нас чудові резолюції ОБСЄ, але жодна з них не виконана. Те саме в Раді Безпеки ООН. Хоча, якби там не було нашої підтримки, справи були б сумніші. Санкції утримують агресію Росії, але є недостатніми, аби Росія повернулася до міжнародного права. Це постійне «глибоке стурбування» – я вже не знаю, які треба знайти аргументи, аби Захід перейшов до практичних форм відсічі. Тут «Кримська платформа» випробовує такі інструменти, аби від «стурбованості» перейти до практичних заходів. Я не можу закликати до війни. Захід не хоче втрачати своїх людей. Вони не знають, чи колективний Путін може перейти межу і застосувати ядерну зброю, я чув це від них», – каже Чубаров.

Політик вважає, що кожен рік окупації ускладнює ситуацію. Держава випробовує різні варіанти деокупації Криму, та вони наразі не спрацювали.

Зустріч з Рефатом Чубаровим відбулася в рамках спільного україно-естонського проєкту.