Голова відділення КВУ Юрій Лисюк: “У Франківську будуть дуже гострі вибори, тому що дуже близькі рейтинги обидвох кандидатів”

Автор: Вадим Войтик

23 Жов, 2014 11:22

Голова відділення КВУ Юрій Лисюк: “У Франківську будуть дуже гострі вибори, тому що дуже близькі рейтинги обидвох кандидатів”

За кілька днів на українців чекають вибори. І хоча сама кампанія була однією із найкоротших в історії України, все ж порушення виборчого законодавства були. Правда, їх було набагато менше ніж на минулих парламентських виборах. Про нюанси виборчого процесу розповідає голова Івано-Франківського обласного відділення Комітету виборців України Юрій Лисюк.

Читайте також: В КВУ назвали ймовірні причини наднизької явки на виборах мера Івано-Франківська

– Цьогоріч виборча кампанія одна із найкоротших в історії. Чи означає – це що порушень виборчого законодавства стало менше?

– Що доброго у наших виборах? Дуже гарно працює державний реєстр. Законодавчо забезпечили, нормативами забезпечили, провели навчання людям, комісії зможуть свою роботу зробити. Але є висока конкурентність між партіями, будуть оскарження. Зараз кандидати друкують свою рекламу без вихідних даних, десь там надрукували свою комерційну рекламу зі своєю політичною, щоби її працівники обленерго порозносили. Ну такі вони, ніби і не порушення, а з іншого боку і не дуже красиво.

Голова ОДА разом з кандидатом в народні депутати виступає, теж не дуже гарно виглядає. Ну ж ніхто нічого не отримав. Той отримав ляп – ну що ж ти використовуєш адмінресурс, і той – ну що ж ти за державні гроші будуєш дорогу ще й хвалишся.

Треба було не так: ти розкажи, що буде дорога і всі кажуть класний голова області від Блока Петера Порошенка, а ти скажи, що я її буду два роки підмітати власним коштом, і всі скажуть, от хороший чоловік, ще й техніку дав, молодець. А коли взяли до купи, всі сказали на тобі маєш. Вони собі прокрутили, а ти ще й і голосуй за нього. Це, фактично, не доопрацювання команд. І команди голови облдержадміністрації і команди кандидата. Ну подумайте, який це буде мати ефект. От здається, що і справа хороша, бо там дорога на Набережній ну просто край, але так подали, що вже і не знаєш чи добре, скільки грошей в результаті куди піде.

Тобто ми хочемо мати зміни, але потрапляємо в ситуацію, яка дуже нагадує минулий режим.

Лисюк Юрій, КВУ_0522

– Чи дотримуються норми виборчого законодавства?

– Не всі норми дотримуються. Постійно міняються члени комісій. У франківську взагалі самі молоді члени комісій самі молоді голови, 80% члені комісій вперше на виборах. Хоча в окружній комісії люди є, які мають досвід.

– Чи зможуть недосвідчені члени комісій ефективно працювати?

– То як правило, в таких комісіях знаходиться більш досвідчений, він і тримає ситуацію під контролем. Голова комісії буде своє робити формально, ті будуть робити своє. Звичайно, краще, коли голова комісії досвідчений, тоді йому легше контролювати процес. Проте у нас буде дуже багато спостерігачів, вони не дадуть робити  якісь такі неправомірні дії.

– Наскільки спокійними будуть ці вибори, боротьба між кандидатами і партіями буде гострою?

– У Франківську будуть дуже гострі вибори, тому що дуже близькі рейтинги обидвох кандидатів і буде жорстка кампанія. Підозрюю, що в останні дні викинуть чорнухи багато і на підрахунку будуть плечами штурхатися, щоби кожен краще дивився.

Проблема у тому, що виборцям і особисто мені, хотілося би чути, чим кандидати будуть кращі, що вони будуть робити, в які коаліції вступати, в яких комітетах працювати, над чим працювати. Ми розуміємо, що лозунг: я приведу вас в світле майбутнє це класно, але кожна людина є фахівець в якійсь галузі.

– Чи були зафіксовані факти підкупу? Чи діє фактор «гречки»?

– Прямих підкупів немає. Люди, які навіть колись собі дозволяли брати гроші, вони не голосували за тих від кого брали гроші. Так само і гречка, вона не працювала. Так само не діють і непрямі підкупи.

Були такі способи: возіння людей на відпочинок, концерти, безкоштовні обіди – такого зараз мало.

– Тобто кандидати агітують чесно і без порушень?

– Багато є передвиборчої агітації, яка не має всіх вихідних даних. Завжди можна запідозрити, що її друкували поза виборчим фондом. Бачили сіті-лайти, де тираж був написаний чотири штуки, а було наклеєно їх багато. Потім ми знайшли ще один, де тираж був написаний  15 штук.

Є ще одне, використання персональних даних. Мені постійно приходять смс-ки: подивіться програму з кандидатом в народні депутати і ще з одним відомим чоловіком, який приїхав. Питається, хто дав мій номер телефону – це використання персональних даних без дозволу. Це порушення закону.

Але коли я звернувся в штаб цього кандидата, всі ми знаємо про кого ми говоримо, мені сказали, що це провокація, що це не вони. Але за дивним збігом кожен раз, коли мені приходять такі смс-ки цей кандидат виступає по телевізору. Вже хитріше поводяться, але все одно ця кампанія ще не така як би воно хотілося.

Лисюк Юрій, КВУ_0517

Звичайно я думаю що абсолютно ідеальних кампаній не буде.

До речі, в цьому році закон дуже гарно дає можливість контролювати виборчі фонди кандидатів, і це гарний інструмент боротьби кандидатів між собою. Не звинувачувати один одного в тому що хтось колись щось робив, а конкретно питати: чоловіче у тебе є десять бігбордів, а ти заплатив за них з фонду, ні? Ти виступав на телебаченні, ти заплатив? А звідки гроші у фонду? Кожен кандидат на половині виборчої кампанії повинен дати звіт, і кожен кандидат спочатку повинен платити гроші, а потім себе виставляти.

Кандидати поки що не використовують це для такої юридичної боротьби між собою. Вся боротьба триває в публічній площині, листівочки, звинувачення. Але ми би хотіли бачити дебати. Коли сідають двоє: давайте ми поговоримо про економічні реформи давайте ми поговоримо про виборчу систему, будь-що коли люди можуть подивитися, хто як поводиться, хто як себе контролює, хто збирається працювати і чи дійсно ці листівки і салогани ідуть від кандидата чи кандидат просто має хороший штаб, який йому прекрасно все напише, а сам він виявиться не боєздатним в парламенті.

– Чи буде на цих виборах висока явка?

– Багато виборців не хочуть іти. Пішло би більше, якби була графа “не підтримую жодного”. А зараз виборець думає: піти мені креслити бюлетень чи просто не піти? Були суперечки з приводу того, чи добра ця графа чи вона шкідлива, але є такі люди, які хочуть висловити свій протест і це було би для політиків сигналом.

Але виборці підуть, можливо менше як на президентських виборах, на президентських виборах люди йшли як на мобілізацію, це був дуже високий підйом. Зараз буде трошки нижчий рівень явки. Якщо порівняти вибори 2012 року, то буде або так само виборців, або трошки більше.

Розмовляла Олеся Ткачик. 
 

Приєднуйтеся до “Галки” у  Telegram та Instagram - найважливіші та найсвіжіші новини одразу у Вашому телефоні! 

Подобається
  • like
  • exciting
  • laugh
  • surprise
  • sad
  • angry

Loading...