Головний комунальник міста Михайло Смушак: «Електронні квитки – це не наша примха, так пише закон»

Автор: Турій Роман

29 Dec, 2015 12:15

Поділитись публікацією
Головний комунальник міста Михайло Смушак: «Електронні квитки – це не наша примха, так пише закон»

Михайло Смушак – з 2013 року директор Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. На прес-конференції, організованою “Галкою” він розповів про те, що цікавить і вплине на кожного мешканця Івано-Франківська, а саме –дороги, які ремонтуватимуть у 2016 році, про систему електронного квитка й те, хто слідкуватиме за чистотою міста.

Читайте також: “Комфортний дім” працює на економічно необґрунтованому тарифі, – Смушак (ВІДЕО)

Про реформу громадського транспорту

Це авантюра, на яку ми наважилися у 2015 році. Вона пов’язана із рухом громадського транспорту. Річ здавалася неможливою. Та, якщо у Івано-Франківську було 110 перевізників, то тепер є 6. Була одна транспортна мережа. Хтось казав, що вона хороша, хтось, що погана. Її проблемою було те, що не всі райони рівномірно охоплювалися автобусними маршрутами – десь забагато, а у деякі не було чим добратися. Люди звикли ходити пішки, їздити на таксі,чи власними автомобілями. Коли почали говорити – давайте щось змінювати, то перевізники казали, що не потрібно, бо все у місті гарно. Але ми змінили. Знайшли людей, які можуть зробити нову схему для Івано-Франківська. Хочемо підвищити якість перевезень. Якщо ж не змінюється якість, то ці реформи нівелюються.

Смушак, Преска-3697

З січня-лютого діятиме окреме управління транспорту. Ми багато зробили у 2015 році і ця планка не зможе більше опуститися. Краще видно існуючі проблеми. Не будемо мати такого, щоб водії з’їжджали з маршруту, відсутність GPS-навігації. Хто що б не казав, але водії почали краще їздити. От недавно я їхав додому маршруткою №21, мені не видали квиточок, але ми договорилися, водій вибачився.

Що стосується нових угод, нового конкурсу, то підписані нові угоди з перевізниками. Відповідно до них, водії повинні дотримуватися графіку руху. За порушення передбачені штрафні санкції. Можемо розірвати угоду, але це неефективний засіб. От розірвали б її з тим, хто курсує по вулиці Максимовича, ніхто б туди не їхав. Чи щодо маршруту №55, водії не їдуть як треба. Але там два автобуси, люди не зможуть доїхати до Чукалівки. З 1 січня, якщо ти не дотримався графіку руху, то плати штраф. Не сплатив, то складається акт правопорушення, що може призвести до розірвання угоди. Такі штрафи кожного дня можуть бути. Ціну оприлюднимо пізніше.

Ще однією рисою реформи громадського транспорту є забезпечити розвиток наших комунальних підприємств , зокрема «Електроавтотрансу». Дане підприємство мало закупити маленькі автобуси, потім тролейбуси. Могли дати більше маршрутів, але вони не мають чим їздити. На жаль, із 40 виїздить 32.Працівники не думали, як заробити кошти, а чекали їх з державного бюджету. Дуже добре, що на останній нараді міський голова дав доручення підготувати план розвитку підприємства. На жаль, деякі керівники комунальних підприємств не знають, що таке план розвитку. Для них бізнес-план – це скільки він має відремонтувати ліфтів, скільки на це грошей треба виділити з міського бюджету. Комунальні підприємства існують на ринку як і інші, вони мають конкурувати між собою. Воно має давати місту якісь прибутки.

Смушак, Преска-3740

З 1 січня виникне багато питань. Наприклад, звернувся міський голова Хриплина, яких хоче, щоб маршрутка їздила далі, бо там є люди. Чи на вулиці Хоткевича має їхати великий автобус, але він не зможе нормально розвернутися на розбитому кільці на Хоткевича-Івасюка, тому ми тимчасово збільшимо ділянку його руху – до вулиці Миколайчука. Також люди хочуть, щоб вулиця Івасюка була зв’язана напряму із Пасічною. Такі питання збираються. Великий прогрес – це те, що ми забрали багато автобусів із вулиці Дністровської, розвантажили точку. Перевізники закупили великі автобуси.

Отже, головна наша мета – покращити якість громадського транспорту. Має бути гараж, має бути мийка, автозаправна станція та відповідний ремонт, а також лікарі у штаті перевізника, до яких на медогляд приходитимуть водії.

Про нові тролейбусні лінії

Впродовж двох місяців проводили дослідження, анкетування, люди на зупинках рахували пасажирів. Потім розробили стратегічний план і теоретично запланували, де мають бути нові тролейбусні лінії. Зараз ефективно шукаємо, хто міг би ті тролейбуси дати. Була недавно зустріч із норвежцями, які готові дати місту певну кількість тролейбусів, забезпечити будівництво цих ліній. Думаємо про тролейбуси, які частину дороги можуть їхати без електричних проводів – вони їздять на автономному ходу, користуючись акумулятором.

Про систему електронного квитка

Квитки – це не наша примха, так пише закон. Людина повинна отримати документ-підтвердження, що скористалася певною послугою. Якщо вона їде у громадському транспорті, то підтвердженням є квиток. Якщо трапиться ДТП, то квиток може забезпечити страхове відшкодування.

Чому не беруть люди квитки? Бо, по-перше, перевізники не зацікавлені в тому, щоб був облік квитків і їх покарати дуже складно. По-друге, у нас немає можливості покарати безбілетного пасажира. Дану систему можна буде налагодити тоді, коли будуть контролери. Зараз в угоді вказано, що кожен перевізник має мати такого контролера.

Система електронного квитка мають впровадити до 1 червня 2016 року. Вона зробить так, щоб не було контакту водія із готівкою. Квитки будуть різні. Перший – одноразовий, який можна буде купити у терміналах, облаштованих на зупинках. У автобусах буде валідатор, який квиток компостуватиме й вибиватиме час, коли людина їхала. Інформація буде передаватися на відповідний сервер. Перевізник в онлайн-режимі побачить кількість пасажирів, які їдуть у громадському транспорті.

Є проїзні квитки, які існують у цілому світі, і у нас будуть. Це студентські квитки з фотографіями і чіпом. Їх можна поповнити у спеціальному терміналі як мобільний телефон. Також можуть бути звичайні проїзні квитки. Так гроші потраплять без посередника до перевізника.

Величезним плюсом для нашого міста є те, що пенсіонери їздять безкоштовно, а також їздитимуть учні. Спочатку будуть безкоштовні квитки, а потім школяр по квитку зможе їздити безоплатно 4 рази в день. Він підводить квиток до терміналу – перші 4 рази його пропускають, потім квиток блокується. На вихідні та свята їздитимуть за гроші. Треба такі проекти впроваджувати і до цього прагнути.

Смушак, Преска-3776

Про нову Муніципальну інспекцію з благоустрою

Та Муніципальна інспекція з благоустрою, яка була у нашому місті, є неефективною. А від цього багато залежить. Вона утримувалася з міського бюджету – майже 800 тисяч гривень йшло на 15 людей, які працюють у інспекції.

У Івано-Франківську приймають корисні рішення, але є проблема – нема кому контролювати їх виконання. Це має робити інспектор з благоустрою. Головний акцент вона має звертати не на перевізників сміття й на те, як виконує обов’язки «ДРЕО» чи ЄРЦ. Вона одна працюватиме із приватним сектором.

Згідно правил благоустрою, є певна зона відповідальності. Наприклад, є будинок, хтось відповідає за прибирання навколо нього і утримання цієї споруди. Якщо не підмітається, то має прийти відповідний інспектор. Чи маємо приватний сектор: сусід собі покопав, пополов, позрізав кущики, а потім висипає це на дорогу. Я підхожу до нього, а він каже, хто мені щось зробить. Ось це є зона відповідальності – твій будинок, твій паркан. Ти висипав сміття на зону своєї відповідальності. Так на прибиранні можна економити бюджетні кошти. Маємо приватних забудовників, які орендували землю. Чому має йти міський голова, директор департаменту, активісти, журналісти й прибирати територію? Якщо забудовник не виконав щось, то складай акт, плати штраф. Чи чому ми маємо знімати за когось рекламні банери. Є структура, яка отримує за це кошти і має боротися з цим. Ти це робиш, то сам й знімаєш. А коли інспекція боїться підійти до забудовника, зайти на ринок, щоб його там не набили, то нащо вона нам така.

Отже, щоб структура розпочала ефективно працювати потрібно два місяці. Хочемо провести конкурсний відбір десятьох працівників. З ними працюватимуть фахівці, враховуватимуть професійні навички, фізичну підготовку. Наберемо молодих здорових чоловіків, можливо людей, які служили в зоні АТО, представників «Самооборони», колишніх військових, які не мають роботи. Буде частина державних службовців. Людина повинна хотіти і могти робити щось для міста.

Це будуть люди у формі. Інспектора мають боятися, як вогню. Хочемо, що ці люди мали доступ до зброї. Видамо засоби фізичного впливу, щоб застосовувати коли хто не слухається. Хочемо придбати відповідно облаштовані один-два мобільні автомобілі та велосипеди для кожного. На них патрулюватимуть кожен свій район. Також забезпечимо можливість робити фотознімки і по них складати акт. Наприклад, припаркувалися на зеленій зоні, чи поблизу певного будинку не прибирають, то інспектор прийде і складе відповідний акт.

Також кожен інспектор матиме план – скільки він повинен здати адмінпротоколів, якими вони на себе зароблятимуть. І одночасно наводитимуть порядок. Окремо працюватиме відділ технічного нагляду , який слідкуватиме за благоустроєм міста, перевірятиме якість прибирання.

Які дороги ремонтуватимуть у Івано-Франківську в 2016 році

Великим проектом є ремонт вулиці Богдана Хмельницького. Там була скарга до Антимонопольного комітету, але все владналося. На це передбачено 4 мільйони 600 тисяч гривень. Як тільки дозволить погода, то дорогу ремонтуватимуть.

Плануємо облаштували невеличку вулицю у центрі міста – Гнатюка. Також робитимуть віддалені від міста вулички, які є свого роду стратегічними. Закладаються кошти на ремонт вулиць Слави Стецько, Левицького, Кармелюка, Ленкавського, Марічки Підгірянки. Дороблять дорогу на вулицях Хіміків, Целевича та Галицькій. Великим проектом є облаштування вулиць Івасюка, Незалежності, Микитинецької. Там дуже складно проїхати. Велика кількість скарг була на вулицю Військову, тому і її планують довести до ладу.

Перед приїздом президента України до Івано-Франківська частково облаштовували дорогу на вулиці Дорошенка, у наступному році ремонт дороблятимуть. У планах – облаштувати другу частину вулиці Шевченка – від вулиці Гординського до вулиці Січових Стрільців. Хто щоб не казав, але з величезними потугами роботу зробили.

У 2015 році облаштували 51 міжбудинковий проїзд. Люди працювали практично без вихідних. Робили тротуари, асфальтування, озеленення. Не меншу кількість планують зробити у наступному році. На це закладено 15 мільйонів гривень.

Також у 2016 році на вулиці Галицька завершать вело доріжку. Її хочуть зробити показовою. Плануємо облаштували вело доріжку на набережній, з’єднавши її з центром міста, а також на вулиці Павла Тичини. Це правильна річ для нашого міста. Перед тим як планувати ремонт дороги, будемо думати про пішоходів, вело структуру, громадський транспорт, а потім вже про автомобілі.

Про комунальне підприємство «Дорожнє ремонтно-експлуатаційне управління»

Що стосується КП «ДРЕУ», то воно працюють в силу тих рамок і проблем, які у них . В даний час підприємство має понад 6 мільйонів гривень заборгованості. Значна частина їхнього майна у податковій заставі. Ще одна проблема – це моральне та фізичне зношення техніки, обладнання.
Є ідея створити, або реорганізувати існуюче підприємство в те, яке спеціалізуватиметься виключно на прибиранні міста. «ДРЕУ» має сьогодні багато додаткових функцій, розсіює увагу, тому на вирішення проблем не вистачає часу і людей.
Інше підприємство буде займатися поточними, капітальними ремонтами, дорожніми розмітками, знаками.
Маємо розробити карту міста, де чітко буде вказано, хто за що відповідає, де механізоване, а де ручне прибирання, а де прибирає суб’єкт господарської діяльності, чи якісь установи . Це для того, щоб не перетинати чужу зону відповідальності. Або хай підприємство прибирає на своїй території, або хай платить за це гроші «ДРЕУ». Підприємство по прибиранню має не тільки думати, як заробити кошти з міського бюджету, а й шукати ринок попиту у місті. Тоді буде чисто.

Смушак, Преска-3754