Головний податківець Івано-Франківська Любомир Слободян: «Основне завдання податкової – максимально відмовитися від перевірок»

Автор: Людмила Баран

06 Кві, 2015 22:31

Поділитись публікацією
Головний податківець Івано-Франківська Любомир Слободян: «Основне завдання податкової – максимально відмовитися від перевірок»

Любомир Слободян – виконувач обов’язків начальника Державної податкової інспекції в Івано-Франківську. На цю посаду він прийшов із місця заступника голови облдержадміністрації.

 В інтерв’ю для Galka.if.ua Любомир Слободян  розповів про те, що відбувається у податковій з часу створення Державної фіскальної служби. Також – про нові податки та засоби обслуговування їхніх платників.

Читайте також: Облрада може скасувати рішення про закриття Долинського дитбудинку "Теплий дім"

–  У травні минулого року було проголошено перетворення Міністерства доходів і зборів на Державну фіскальну службу. Що змінилося за цей час у відомстві, окрім назви? Чи принесло це якусь користь платникам податків?

– Зараз все це перебуває у процесі змін. Як декларують зараз наші вищі органи, що творять закони, ми хочемо йти до тих стандартів, які зараз сповідує Європа. Для цього треба зробити багато речей. Звичайно, це не можна здійснити в одну ніч.

Наше основне завдання – зробити фіскальні органи партнером платника податків. І надати йому можливість мінімум часу використовувати на різноманітні пояснення, обґрунтування, норми звітності, а максимум часу приділяти своїй роботі,отримувати прибутки, виплачувати зарплату, сплачувати податки і виконувати свій соціальний обов’язок перед державою.

Змінюються методи роботи з платниками. Ми намагаємося перейти повністю до електронних засобів зв’язку для того, щоб наш добросовісний платник не витрачав час на оббивання порогів

– А що вже змінилося?

– Дуже багато чого вже змінилося. Від складних до простих речей. Воно змінюється, не можна сказати скільки на сьогоднішній день наших платників перейшли на віддалене обслуговування. Це відбувається кожного місяця, вони отримують електронні ключі, працюють.

Змінюється чинне законодавство, змінюються податки. Змінюються форми декларації, режими проведення декларування, змінюється   все і щодня.

Змінилася не лише назва, а сама структура. Якщо раніше це було міністерство, то зараз це є структурний орган, який підпорядкований відповідному міністерству і Кабінету міністрів. Він здійснює виключно роботу, що стосується справляння податків. Він не виконує якісь інші міністерські заходи. Це – так, як повинно бути  в кожній цивілізованій країні.

Верховна Рада в грудні ухвалила податкову реформу, повідомлялося про скорочення кількості податків. Які саме скасували, які залишили? 

– Зараз в усіх на слуху скорочення кількості основних податків і зборів  з 22 до 9. Ми не можемо говорити про те, що не існує податків, тобто їх скасували. Просто, на сьогоднішній день вони сконцентровані за  цілеспрямованістю і за належністю. Не потрібно подавати 22 звіти.  Коли число податків – дев’ять, то зменшено кількість розрахунків, ведення обліку.

На мою думку, зроблено абсолютно правильний крок, щоб зменшити об’єм паперової роботи для тих, хто обслуговує платників податків, веде їхні фінансові, бухгалтерські розрахунки. Ми не можемо говорити про те, що податки перестали платити, але відбулася їхня трансформація.

– Тобто, можна сказати, що певні збори були погруповані просто під однією назвою?

– Частково і так. Для прикладу, рентні платежі, які були зведені в один податок, щоб платнику не було накладно по кожному виду рентного збору вести облік, подавати звітність. Це насправді спростило роботу для платника податків. Платежі за спеціальне використання лісових ресурсів, за використання води, інших природніх ресурсів  тощо  – зараз це все  просто є рентною платою.

Любомир Слободян, в. о. начальника Державної податкової служби України у Івано-Франківській області-3434

Цього року посилено заходи для виведення зарплати з тіні. Чи справді роботодавець в той же день, коли взяв нового працівника, мусить повідомити про це податкову?

– Така інформація має подаватися, оскільки потрібно інформувати фіскальні органи, які ведуть облік. Якщо такі відомості не надаються, то можна поставити запитання: цей працівник працює нелегально, чи як?

Яка передбачена відповідальність, якщо роботодавець не повідомить про нового працівника чи зробить це пізніше?

– Ми лояльно до цього ставимося. На сьогоднішній день ми не застосовуємо ніяких особливих штрафних санкцій щодо ненадання такої інформації.   Це, знову ж таки, – партнерські відносини, ми працюємо так, щоб платнику податків було зручно.  Щоб ми могли йому в потрібний час підказати, як правильно вести облік та не допустити порушень.

– В державі було проголошено курс до децентралізації. Як змінився розподіл податків між місцевим і центральним бюджетом?

– Основна зміна – це запровадження акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових, алкогольних виробів і нафтопродуктів. У розмірі п’яти відсотків від ціни реалізації цей акциз справляється до місцевих бюджетів. Це – одне з додаткових джерел їхнього фінансування  для забезпечення місцевого  соціального розвитку.

– Водночас було зменшене надходження до місцевого бюджету податку на доходи  фізичних осіб.

– Так, було частково передано надходження ПДФО до загальнодержавного бюджету. Але якщо порівнювати величини місцевих податків щодо зменшення-збільшення, то, як свідчить подана звітність, яка стосується місцевих акцизів, міський бюджет у загальному доході не отримав мінусу.

–  Тим не менш, згаданий місцевий акциз є додатковим навантаженням для кінцевих споживачів.

– У сусідніх країнах відсоток акцизу значно вищий. Звернімо увагу, з чого саме він справляється. Товари доволі специфічні: алкогольні, тютюнові вироби, нафтопродукти.

– Тобто, це робиться для здоров’я населення?

– Можна сказати і так. Для здоров’я населення це краще, гірше – для гаманця того, хто зловживає цими речами.

Любомир Слободян, в. о. начальника Державної податкової служби України у Івано-Франківській області-3411

– Цього року введено податок також за нежитлову нерухомість. За площі яких приміщень треба буде його слачувати? 

–  Абсолютно всі приміщення для комерційної діяльності – торгівельні, адміністративно-офісні. Туди не входять виробничі і складські приміщення.

Знову ж, податок з нерухомості – це місцевий податок. І пільгу  з такого податку, як і  щодо податку за землю,  визначає орган місцевого самоврядування.  Сесією міської ради прийнято рішення щодо оподаткування нерухомого майна. Визначено пільги щодо сплати цього податку для  житлової нерухомості та встановлено фіксовану плату для об’єктів нежитлової.

 –  Тож, людям, які, наприклад, орендують ці комерційні приміщення, доведеться сплачувати більше за оренду?

– Я б не так ставив питання. Можливо, люди, які пропонують оренду, мали би передбачити у вартості оренди  цей податок. В принципі,  такий податок діє достатньо ефективно у цілому світі. Нерухомість, якщо вона працює, дає комерційний дохід. Говорити про те, наскільки це вплине на ціну оренди, мені важко. Все мало б бути помірковано. Ринок має зважити ці  речі, усереднювати їх.

– Податок на нерухомість будуть сплачувати вже наступного року?

– Юридичні особи сплачують його за результатами кварталу, тобто у 2015, як за житлову, так і за нежитлову нерухомість. Фізичні – за результатами попереднього року. Податок з нежитлової нерухомості за 2015-ий вони почнуть сплачувати у наступному році.

– Податкові нововведення передбачають якесь зменшення перевірок бізнесу?

– Однозначно. Зменшення кількості перевірок чітко передбачено податковим законодавством. Основне завдання – максимально від них відмовитися. Перевірки потрібні тільки для того, щоб підтвердити чи спростувати факт здійснення операцій, які мають сумнівний характер, або вчинені з порушенням.

На сьогодні передбачено  можливість проведення планових перевірок тих платників, річний обсяг доходу яких перевищує 20 мільйонів гривень. В інших випадках – якщо були виявлені правопорушення. Також позапланові перевірки можуть бути проведені за згодою Кабінету міністрів.

Любомир Слободян, в. о. начальника Державної податкової служби України у Івано-Франківській області-3424

–  Що таке «податковий компроміс»?

– Це – право для наших платників податків, які мали у своїй господарській діяльності за попередні три роки певні сумнівні операції, відмовитися від таких операцій. І вартість такої відмови складає 5%  від суми податку на додану вартість або податку на прибуток,щодо якого була заява про відмову від такої операції. Розрахунковий період береться з другого кварталу 2011 року по перший квартал 2014 року.

– Тобто, за  час попередньої влади в країні?

– Так. Застосовується відповідний компроміс, щоб вказані платники податків забрали гріхи, які в них могли бути, почали роботу як добропорядні.

– Ви згадували про електронні засоби звітування. Чи всі платники охоче переходять до користування ними?

– Юридичні особи вже давно до цього звикли. Складніше з фізичними особами, особливо з тими, які подають звіти чи декларують свої доходи раз на рік і мають мотивацію: «Для чого мені електронна звітність, якщо я все одно раз на рік приходжу здавати декларацію?» У періоди, коли здаються декларації фізичними особами, вони якраз створюють ці довгі черги.

Іноді набагато комфортніше це робити, сидячи  в своєму офісі чи вдома. Ті, хто веде підприємницьку діяльність, напевно, на 95% всі забезпечені оргтехнікою і засобами зв’язку. У них десь є боязнь того, що неправильно заповниться звітність, неправильно подасться. Але набагато простіше навчитися здавати електронний звіт   і не  витрачати свій час на відвідування ДФС.

Як і цілий світ, ми йдемо до того, щоб зробити максимально комфортні умови для платників податків. Звичайно, залишиться частина людей, яким, за старою звичкою, буде більш цікаво постояти у черзі, послухати своїх знайомих, поспілкуватися з податковим інспектором. Але краще, щоб усе подавалося в електронній формі, тоді  і нам менше паперової роботи,  менше витрат, видатків з бюджету, більше якості і користі.

– А тим платникам податків, які надають перевагу паперовим засобам, залишать можливість ними користуватися?

– Не заборонено здавати у паперовому варіанті. Але це не стосується декларування податку на додану вартість для юридичних осіб. Там в обов’язковому порядку. Щодо місцевого акцизу, ми будемо також наполягати на тому, щоб такі декларації здавалися виключно в електронному вигляді.

Звичайно, коли ми говоримо про те, що все має бути в електронному вигляді, нам стають потрібні відповідні сервери,   канали зв’язку, на що коштів завжди не вистачає. Трапляються  збої в роботі техніки, яка опрацьовує велику кількість інформації. Але  краще електронна форма з якимись нюансами, ніж тонни паперів, в яких ми будемо тонути.

– Які ваші враження від податкової з часу на цій посаді в ДПІ? Адже досі у вас не було досвіду роботи в цій структурі.

–  Можу сказати одне, що колектив хороший. Є дійсно дуже багато висококваліфікованих спеціалістів, які люблять свою справу і добре працюють. Звичайно, зміни для будь-якої людини це є певний крок, який треба переступити. Але з хорошим спілкуванням і розумінням своєї справи все буде чудово. Ми будемо виконувати покладені на нас завдання і забезпечувати ті надходження, які стосуються як загальнодержавного, так і місцевого бюджету.

Хочу сказати, що місцевий бюджет допомагає нам з певними заходами, які ми робимо. Наприклад, у тестовому режимі працює система автодозвону. Вона  повідомляє платникам податків про борги, які вони не погасили, про новинки податкового законодавства, про подання  звітності.

Також плануємо запустити систему електронного секретаря, що зміг би в автоматичному режимі відповідати на частину запитань та направляти людину на потрібне робоче місце за консультаціями.

Є дуже багато думок, хороших ідей, сподіваюся, з часом, з допомогою нашого керівництва та місцевої влади, ми зможемо забезпечити максимально комфортний режим роботи електронних сервісів для наших платників податків.

Розмовляла Людмила Баран, фото Юрій Гриньків

Теги: