Гуцульщина у 30-их роках: у Франківську відкрили виставку світлин Юліана Дороша (ФОТО)
19 Кві, 2021 09:13
Фотовиставку “Юліан Дорош. Покуття та Гуцульщина 1930-х з архіву в США” відкрили 17-го квітня в Івано-Франківську.
Читайте також: Вийшла короткометражка "Схрон" про боротьбу УПА на Франківщині (ТРЕЙЛЕР)
На виставці у Підземному Переході Вагабундо представили 15 фотографій Юліана Дороша, пише “Суспільне Карпати”.
Окрім світлин, презентували й документальний фільм Юліана Дороша “Біля джерел народної творчості”, де зображене життя гуцулів у 30-х роках.
Знайшов та оцифрував ці світлини Олександр Дебич, який досліджував історію української діаспори у Південній Америці.
До того часу фотографії зберігалися у дочки режисера Волтера Блондиненка у місті Клівленд у США, розповідає співавторка виставки Христина Буній.
Вона каже: “Дуже цікаво, як вони потрапили до Блондиненка, а згодом і у Штати, хоча Юліан Дорош сам часто подорожував між Штатами і Україною, і у Варшаві вони, швидше за все, пересікалися. Оскільки мали багато спільних інтересів, їхні шляхи часто перетиналися”.
За її словами, частина фотографій – із села Раковець, де Юліан Дорош провів багато часу. Друга частина – це Гуцульщина, краї, куди він постійно повертався, знімав документальні фільми чи просто подорожував.
Документальний фільм, автором якого був Юліан Дорош, говорить Христини Буній, знайшли у Львові, в квартирі його сина.
“Це були такі невеличкі нариси про місцевих майстрів Верховинського і Косівського районів. З різних сіл він обирав якусь конкретну людину і знімав процес створення її об’єктів”, – каже Христина Буній.
Юліан Дорош народився на Львівщині, а юність провів в Івано-Франківську. Тут він навчався у Станіславівській гімназії. Тоді ж Юліан став членом “Пласту”, де й почав фотографувати та знімати, а пізніше й очолювати пресквартиру організації, розповідає співавтор виставки Тарас Зень.
“Перші свої фото як митця, фотографа, відеофотографа, оператора він робив саме тут. І, завдяки цьому місту, ми маємо такого фотографа, такого митця Юліана Дороша. Він 8 років вчився у цій гімназії Станіславівській, 8 років ходив нашими вулицями. Але це дуже важливі 8 років, бо це юнацький період, а ми знаємо, що людина формується у цей час”, – каже Тарас Зень.
Фотографії Юліана Дороша допомагають відчути настрій Гуцульщини періоду 30-х років минулого століття, розповідає відвідувачка виставки Оксана Таран: “Емоції гарні показані – щастя, радість, заглибленість у природу, бо навколо гарні пейзажі, і вони залюбовані цими пейзажами. Фільм показує теж цікаво, як вони виготовляли народні ремесла, як вони працювали, як це все було складно і водночас з любов’ю усе зроблено”.
Подивитися на фотороботи Юліана Дороша прийшов й іванофранківець Анатолій Селюх: “Усе, що ми бачили сьогодні, – це те, що ми повинні знати ще зі школи, але з тих чи інших причин нас цього не вчили і нам цього не показували. Це супер, що хоч зараз, але ми можемо відкривати для себе цю незнану історію нашого краю”.
Експонуватимуть фотовиставку Юліана Дороша у Підземному Переході Вагабундо до кінця квітня.