“Гамлет і Джульєтта” у Франківську: всіх охочих кличуть на виставу про цензуру і тоталітаризм (ФОТО)

Автор: Єва Жасминова

30 Jun, 2022 11:10

Поділитись публікацією
“Гамлет і Джульєтта” у Франківську: всіх охочих кличуть на виставу про цензуру і тоталітаризм (ФОТО)

Новий театр в Івано-Франківську 10 липня кличе всіх охочих на прем’єру вистави “Гамлет і Джульєтта” за п’єсою Кокі Мітані.

30 червня режисер та актори розповіли «Галці» чим цікава ця постановка і до чого тут війна з росією.

Фабула

Японія. 1940 рік.

Драматург Хадзімі Цубакі йде на прийом до суворого та консервативного цензора Мацуо Сакісакі, щоб отримати дозвіл на постановку нової комедійної п’єси «Ромео і Джульєтта».

Цензор, який призначений на цю посаду нещодавно, ніколи в своєму житті не сміявся й не розуміє, навіщо Японії у важкий воєнний час потрібен сміх. І між драматургом та цензором йде боротьба.  Чи потрібна комедія, чи потрібен сміх? І цензор змушує  постійно переписувати п’єсу. У кінці вистави глядач дізнається чи піде на поводу у цензора драматург .  Іншими словами, це історія про способи боротьби з цензурою.

Режисер  Ігор Матіїв, розповідає, що ця вистава дотична до війни і важлива у контексті боротьби українського народу з російськими загарбниками.

«Ми вирішили зробити виставу «на злобу дня», в нас війна і ми не можемо ігнорувати її у своїх виставах. Тому ми вирішили взяти виставу, дотичну до війни. Це вистава про мілітариську Японію 40-х років і основна тема у ній – тема цензури, свободи слова та самовираження і проблема боротьби за ці права у тоталітарному суспільстві. Нам здається, що це важливо», – каже Ігор Матіїв.

Актор театру Володимир Тафійчук  грає у цій постановці цензора, він розповів трохи про свого персонажа.

«Коли режисер робить розподіл ролей, то намагається покласти на актора роль, персонажа, який ближчий актору по характеру. В даному випадку я гратиму цензора. Коли ми прочитали сценарій, я інтуїтивно зрозумів, що мені близька роль драматурга, яку гратиме Тарас Бенюк, а йому навпаки – роль цензора, але мені захотілося взяти роль на супротив. Мій персонаж – цензор, він такий чекіст, ще вчора він займався придушенням повстання, а сьогодні, його призначили на посаду цензора. Людина, яка взагалі не розуміється на театральній справі, яка ніколи не ходила у театр та немає почуття гумору. У виставі часовий проміжок – 5 днів, і за цей час цензор дуже відповідально ставиться до своєї роботи та вникає у те, як написати п’єсу», – розповідає актор.

Актор Тарас Бенюк, який грає роль драматурга у виставі “Гамлет і Джульєтта” , каже що паралелі між сьогоденням і у виставі – не проводили навмисно, аби глядач міг сам осмислити ті подіїї і знайти зв’язок.

«В країні війна і про це неможна забувати, ми ведемо війну проти країни, яку вже у світі називають терористичною операцією. Тому ця вистава є дуже актуальною, ми спеціально не робили ніякі паралелі у виставі із тим, що відбувається зараз, глядач сам все зрозуміє. Якщо в мистецтві є цензура, тоді це вже не мистецтво. Адже мистецтво – дзеркало, воно має відображати всі державні процеси.

Це вже друга постановка у такий важкий час, та ми плануємо ще одну. Власне у цій постановці фінал не передбачуваний. Приходьте, можна буде посміятися і задуматись, адже це дуже глибока п’єса, тут є багато про що задуматись, куди приводить тоталітарний режим, проти якого ми боремось»