Глаукома: як вчасно виявити та лікувати

26 Січ, 2024 12:43

Поділитись публікацією
Глаукома: як вчасно виявити та лікувати

Глаукома є чи не найнебезпечнішою хворобою зору. Щоб запобігти найгіршому результату, важливо своєчасно звернутись до лікаря та почати вживати ліки від глаукоми. Однак перед цим не завадить ознайомитись з тим, що таке глаукома, її симптоми, причини та можливі наслідки. Про це й поговоримо далі.

Що таке глаукома

Глаукома — це захворювання зору, яке може призвести до його поступової втрати. Річ у тому, що всередині очей є тиск (так званий внутрішньоочний тиск). Коли він стає надто високим, це зазвичай пошкоджує зоровий нерв, який припиняє передавати мозку зорові сигнали, внаслідок чого відбувається поступове погіршення зору. Своєчасне виявлення та лікування проблеми може запобігти цьому сценарію. Тоді як при найгіршому розвитку подій людина незворотно втрачає зір.

Щодо причин, чому зростає внутрішньоочний тиск, то їх може бути декілька. Передусім мова про водянисту вологу, яка живить око. Якщо вона не виводиться належним чином або опиняється заблокованою, це створює додаткове навантаження на зоровий нерв. Також на розвиток цього захворювання працюють такі фактори, як вік (після 40 років), генетична спадковість, травми очей, наявність інших очних захворювань тощо. Тому вона буває або вродженою або набутою.

Часто плутають глаукому і катаракту. Різниця між ними полягає в тому, що катаракта — це помутніння кришталика, яке призводить до погіршення зору. На відміну від глаукоми, зір при катаракті стає нечітким, туманним, немов людина дивиться через брудне вікно. Її лікування передбачає заміну кришталика на штучний. При цьому глаукома і катаракта можуть співіснувати в одній людині.

Симптоми глаукоми

Захворювання на початковому етапі може не завдавати людині жодного дискомфорту. Недарма її називають тихим злодієм зору. Симптоми глаукоми починають проявлятись пізніше. До речі, саме тому важливо щороку робити регулярні офтальмологічні обстеження. Особливо якщо ви в групі ризику. Це допоможе якнайшвидше виявити захворювання і почати лікування.

З часом глаукома дасть про себе знати наступними ознаками:

  • погіршення периферичного (бокового) зору,
  • біль в очах, який переростає в головний біль,
  • нездатність очей адаптуватись до темряви,
  • поява веселкових кіл навколо джерел світла (приміром, лампочки) у темряві,
  • почервоніння очей,
  • відсутність реакції очей на світло.

При появі хоча б одного із цих симптомів глаукоми — терміново звертайтесь до лікаря!

Лікування глаукоми

“Чи виліковна глаукома?” спитаєте ви. На жаль, наразі немає ліків, які могли б повністю вберегти чи вилікувати від цього захворювання. Разом з тим раннє виявлення та вчасне лікування здатні уповільнити захворювання та запобігти найгіршому його підсумку — втраті зору.

Лікування глаукоми зазвичай зосереджене на прийомі ліків, які сприяють зниженню внутрішньоочного тиску. Для цього використовують краплі для очей, пігулки та уколи. Їх діючі речовини — це елементи, які зумовлюють зменшення виробництва водянистої вологи та допомагають виводити її належним чином. До них відносяться бетаксолол, бримонідин, тимоксол, ацетазоламід, латанопрост тощо. Також в курс лікування глаукоми можуть включатись необхідні вітаміни та мінерали.

Важливо, що лікування може призначатись лише лікарем і після необхідного обстеження. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоровʼя.

Проходьте регулярні обстеження, дослухайтесь до сигналів вашого тіла та не соромтесь вчасно звертатись за допомогою!

ПРОМО

самолікування