“Хочеться, щоб рекреаційні зони перетворилися на сучасні громадські простори, де буде затишно, комфортно і цікаво”, – Руслана Василюк (ФОТО)

Автор: Костинюк Олександр

26 Вер, 2018 15:22

Поділитись публікацією
“Хочеться, щоб рекреаційні зони перетворилися на сучасні громадські простори, де буде затишно, комфортно і цікаво”, – Руслана Василюк (ФОТО)

Руслана Василюк – директорка івано-франківського КП “Центр розвитку міста та рекреації”. В інтерв’ю для “Галки” керівниця розповіла, які зміни очікують на франківські парки та озера, скільки туристів уже відвідали оглядовий майданчик на Ратуші, та як мають виглядати відпочинкові зони майбутнього.

Читайте також: Допомагають птахи й орнітологи: у Франківську рятують лебедя, чию пару загриз собака (ФОТО)

– Минуло два роки від початку діяльності вашого підприємства. Якими здобутками пишаєтеся найбільше?

– За два роки зуміли втілити багато масштабних і дрібних проектів; також виконали багато роботи, яка непомітна для пересічного відвідувача, але яка є дуже важливою для діяльності підприємства та, як результат, для комфорту містян.

У парку ми розпочали з відновлення інфраструктури, звісно, беручи до уваги пріоритетність об’єктів. Поступово почали облаштовувати нові доріжки та алеї, щоб збільшити корисну площу парку. Крім того, ми хотіли зробити благоустрій усіх можливих входів у парк. Провели капітальний ремонт території довкола “Лебединого озера” та гідроспоруд паркових озер.

Цьогоріч дооблаштували дальню частину парку, аж до джерела. Також зробили доріжку від входу з вулиці Дорошенка до фізкультурного коледжу. Вона досить активно використовувалася студентами як транзитний прохід, але під час опадів іти нею було важко.  Капітально відремонтували внутрішні приміщення літньої естради та зони для глядачів. Цього року повністю завершили цей об’єкт: замінили дах, поремонтували фасад, поставили пандус для заїзду на сцену. Отже, тепер тут безперешкодно зможуть показувати свої таланти і люди з обмеженими можливостями.

Також торік відкрили першу в місті кімнату матері і дитини, де матусі можуть погодувати та переодягти немовлят. Облаштували баскетбольний майданчик, який користується популярністю як серед професіоналів, так і серед аматорів. Дуже тішить, що він майже ніколи не пустує, а діти проводять своє дозвілля тут, а не сидять за планшетами й телефонами. Ближчим часом цей майданчик можна буде використовувати і  для гри у великий теніс.

Не менш важливим, вважаю, і капітальний ремонт господарського двору, де зберігається техніка, що належить підприємству. Раніше тут були лише відкриті навіси, тепер – повноцінні гаражі. Ми забезпечили належні умови в приміщенні для технічного персоналу, де для них встановили систему опалення, душову й туалет, зробили індивідуальні шафки для одягу, обідню зону.

В парку з’явилися багато нових відпочинкових міні-зон: лежаки, гойдалки, лавочки. Ще важливим нашим досягненням є покращення стану водойм, які обслуговує КП «Центр розвитку міста та рекреації».

На базі підприємства створили інформаційно-туристичний центр в міській ратуші (послугами ТІЦу скористалися вже понад 5500 туристів, з них близько 1800 – іноземці), активно розвивається та вдосконалюється фестивально-ярмаркова діяльність, функціонує оглядовий майданчик. Це дуже важливі складові промоції міста. Крім того, підприємство є оператором послуги  міністерства юстиції «Шлюб за добу».

– Які роботи нині проводяться у парку? Які зміни чекають на парк через рік-два?

– Зараз в парку проводиться капітальний ремонт моста на середньому озері, щоб картина благоустрою прилеглих до нього територій була цілісною. Міст буде додатково освітлюватися.

Розпочали реконструкцію парапетної стінки середнього озера, яка матиме зовсім інше функціональне призначення. Колишній елемент радянської архітектури перетвориться на зону відпочинку. Продовжується реконструкція клумб на центральній алеї з влаштуванням системи поливу.

На черзі – впровадження проектів з концепції розвитку парку. Оскільки територія парку не є дуже великою, потрібно максимально виважено підійти до облаштування нових зон (дитячих, відпочинкових, спортивних та фотозон), наповнити цікавинками.

І зараз надзвичайно приємно чути позитивні відгуки про зміни в парку! Інколи люди просто підходять і дякують за те, що робиться. Ми працюємо, щоб нашим відвідувачам було комфортно відпочивати.

– Чули, що хочете облаштувати в парку поле для міні-гольфу, зелений лабіринт? Де саме і як він виглядатиме? Що собою являє «східний куточок»?

– Міні-гольф та зелений лабіринт – це ті об’єкти, які запропонували нам впровадити архітектори, з котрими ми розробляли концепцію розвитку парку. На них будуть окремі деталізовані проекти, які ми плануємо втілити в життя наступного року. А от японська альтанка з’явиться вже цьогоріч. Вода та кам’яний мостик дуже пасуватимуть до цієї локації, адже альтанка буде встановлена біля верхнього озера в парку. Поступово доповнюватимемо цей куточок іншими елементами, зокрема озелененням в східному стилі.

Хоч вони й не комунальні, але ж на території парку – атракціони виглядають уже дуже старими. Місто може впливати на їхнє оновлення?

– Атракціони та їхній стан справді викликають жваві обговорення. Можливо, технічно вони і справні, якщо у власника є дозвіл на експлуатацію, але візуально вони вже морально застарілі. Згідно з договором із міською радою підприємець зобов’язаний щорічно проводити заміну одного атракціону на новий. Цього року встановили два атракціони. Сподіваємося на позитивну динаміку в цьому напрямку.

– Чи вдалося побороти проблему присутності ворон у міському парку?

– Як не прикро, але методи боротьби з воронами є або недовговічними, або неефективними. Дискусії довкола цього питання не припиняються, причому думки людей розділяються. Одні за будь-які, навіть дуже радикальні методи боротьби, інші – категорично проти. З досвіду інших міст, поки що немає однозначного вирішення.

Що ж можна робити? Деякі кронують дерева. Але уявіть, як це виглядатиме в парку – голі стовбури і лише основні гілки. Акустичні відлякувачі? Тут є два “але”. Перше – потужні ефективні відлякувачі призначені для маловідвідуваних місць (поля, сади, сміттєзвалища і тощо), оскільки вони видають досить гучні звуки, що може налякати малечу, та й просто для відвідувачів буде дуже некомфортно. Друге – вони впливають не лише на ворон, але й на інших птахів, наприклад голубів і горобців, що в свою чергу може призвести до розмноження шкідників.

Ворони – “ранні пташки”, і у них погана звичка розривати пластикові сміттєві пакети на світанку, щоб дістатися до “ласощів” всередині. Тобто максимально потрібно встановлювати сміттєві контейнери з кришками. Але попри все необхідно вживати можливих заходів, навіть тимчасових, адже не дуже приємно гуляти в місцях, де велике скупчення цих птахів. Цього року ми збивали гнізда над центральними алеями. Це дало непоганий ефект. Хоча думаю, що навесні вони знову почнуть гніздитися, тому прийдеться цю процедуру повторити. Крім того, встановили два ультразвукові відлякувачі в тому місці, де ворон найбільше.

– Нерідко в інших містах активісти долучаються до облаштування парків? Як у Франківську з цим? Може, допомагають або висувають якісь пропозиції?

– Ми дуже активно працюємо з громадськими організаціями та просто з активною молоддю в частині проведення різноманітних культурно-розважальних заходів. Також активісти провели ряд акцій з висадки дерев. Так у нас з’явилася алея сакур (крім тих дерев, які подаровані посольством Японії), алея штамбової верби Хакуро Нішикі, алея магнолій, алея штамбового бузку. Підприємці також долучаються до благоустрою – вони закупили 3 лавочки, привезли 3 машини землі для підсипки газонів. Ну і, звісно, ми завжди відкриті до подальших пропозицій і співпраці.

– Які роботи наразі ведуться на міському озері? 

– Зараз продовжується реконструкція території міського озера на замовлення департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою. Це стосується пішохідних, бігових і велодоріжок, пірсів і станції для “моржів”. Минулого року наше підприємство оновило пляжну зону: встановили лежаки, тіньові грибки, роздягалки і пляжний душ. Також відновили майданчик для пляжного волейболу. Цьогоріч проводимо капітальний ремонт каплички з джерелом.

Наступного року плануємо переобладнати відкритий басейн, що біля школи №23, на повноцінну відпочинкову зону. Також маємо проекти на реконструкцію центрального входу на озеро з облашуванням дитячої й лаунж-зони. Дитяча зона стане ексклюзивною, оскільки буде виконана з природніх матеріалів і матиме інклюзивні елементи.

Яка ситуація із очисткою і профілактикою цвітіння озер в парку та міського і Німецького озера?

Ми максимально комплексно підійшли до приведення в належний стан нашої центральної водойми. В 2016 році розпочали активну підготовчу роботу: провели численні зустрічі із залученням компетентних структур, виготовили паспорт водного об’єкту, провели водолазне обстеження підводної частини гідроспоруд, оскільки не можна працювати над питанням додаткового водопостачання без висновків щодо технічного стану гідроспоруд.

В 2017 прочистили русло річки Млинівки (яка є основною артерією живлення озера) та влаштували бетонні лотки подачі води від Набережної до відстійника міського озера. Також орендували спецтехніку для косіння водоростей, провели зариблення рослинноїдними видами риб – білим амуром і товстолобом.

Цьогоріч прочистили та поремонтували переливні мережі від лотків подачі води біля відстійника до міського озера, що додатково сприятиме водонаповненню.

Ці мережі не чистилися від моменту їх встановлення. Результат очевидний – чисте водне плесо, яким можуть насолоджуватися мешканці міста й гості.

По каскаду паркових озер так само провели ряд заходів: ремонт переливних мереж, очистка верхнього озера міні-земснарядом від намулу, зариблення, встановлення аераційного фонтану, який має не лише естетичну функцію, але і сприяє очищенню водойми.

– Як ви ставитеся до забудов навколо озера?

– Я проти незаконної забудови, коли виростають “свічки” без належної прилегої інфраструктури, зелених зон, зі збільшенням навантаження на існуючі комунікації.

В забудівників часто така практика – звести, а потім узаконювати через суди. Це дуже негативно впливає на стан навколишнього середовища.

– Що нового у парку на Молодіжній?

– У парку на Молодіжній облаштували нові доріжки, встановили лавки та урни. Проводилися зрізка аварійних дерев, чистка сухостійних гілок, також почистили чагарники. Наступного року плануємо відновити спортивний майданчик, встановити дитячий майданчик і модульну громадську вбиральню.

– Яким хочете бачити парк, озеро в майбутньому?

– Хочеться, щоб ці рекреаційні зони перетворилися на сучасні громадські простори, де буде затишно, комфортно і цікаво як наймолодшим, так і найстаршим відвідувачам, куди можна буде втекти від урбанізованого середовища.

Хочеться, щоб кожен зміг тут знайти свою улюблену місцину – хтось для активного проведення дозвілля, хтось, щоб побути наодинці з природою та насолоджуватися тишею.

– Чи завершений благоустрій Німецького озера?

– Простір навколо Німецького озера у Франківську, як і сама водойма, може стати зручним і комфортним громадським простором. Розвитком території зацікавилися одразу кілька ініціативних груп, які вирішили об’єднати сили, ідеї, врахувати побажання мешканців, аби отримати якісний результат.

Ідея перетворення території навколо озера об’єднала представників влади і громадських активістів. Вона узагальнює всі попередні напрацювання Управління інвестиційної політики, які згодом мають вилитись у конкретну концепцію та ескіз проекту.

– Ваше підприємство опікується будівлею Ратуші, де працює оглядовий майданчик. Скільки туристів відвідали це місце?

– Оглядовий майданчик – дуже цікава атракція як для туристів, так і мешканців міста. З висоти пташиного польоту можна насолоджуватися чудовими краєвидами. Дуже популярним він є і серед молодят, котрі скористалися послугою «Шлюб за добу», адже запрошення вони отримують у подарунок від нашого підприємства.

Щоправда, підйом потребує чималих зусиль, оскільки оглядовий майданчик розташований на вежі під куполом на висоті 33,3 м. Щоб піднятися на вежу необхідно здолати 166 сходинок. Але воно того варте!

З початку роботи оглядового майданчика його відвідали вже понад 70 тисяч осіб, з них близько 20 тисяч – діти.

– А скільки пар уже скористалися послугою «шлюб за добу»? Кажуть, серед них немало іноземців…

– Завдяки пілотному проекту міністерства юстиції «Шлюб за добу» тепер  одружитися можна  швидко і без зайвої бюрократії. Наше підприємство пропонує молодятам поєднати свої долі в серці Івано-Франківська – міській ратуші. На другому поверсі облаштована урочиста зала, а ювілейним парам або тим, які одружуються на День святого Валентина, ми організовуємо особливі святкові церемонії, кожна з яких є неповторною.

Цей сервіс користується неабиякою популярністю: за скороченою процедурою одружилися вже понад 1000 пар, з них 40% – іноземці (зазвичай один із молодят). У нас були громадяни Польщі, Німеччини,  Англії, США, Канади, Італії, Іспанії, Молдови, Румунії, Білорусі, Азербайджану, Сирії, Ірану, Іраку.

 – У більшості комунальних підприємств є брак робочої сили, яка ситуація тут у Ц.Р.Р.М?

Зараз проблема з кадрами існує майже в кожній галузі, не лише в комунальній сфері. Дуже багато людей у пошуках добрих заробітків подається за кордон. Крім того, дуже недооцінена система профтехосвіти: на державному рівні не вживається достатньо заходів для формування кваліфікованого професійно-технічного кадрового потенціалу, відсутня сучасна навчально-технічна база.

Ми стараємося забезпечити належні умови праці та відповідну заробітну плату, щоб зменшити відтік кадрів. Тому ситуація на підприємстві стабільна, хоча і відчувається брак молодих спеціалістів.

Розмовляв: Олександр Костинюк

Фото: Юрій Валько