Головне – не зволікати: про діагностику та лікування раку шийки матки розповідає франківська онкогінекологиня Ніна Ткачук (ФОТО)
10 Тра, 2024 14:45
Рак шийки матки залишається однією з найбільш серйозних загроз жіночому здоров’ю по всьому світу. Адже це онкозахворювання є одним з найпоширеніших серед жінок у репродуктивному віці. Однак, з усвідомленням ризиків, ранньою діагностикою та вчасним лікуванням, рак шийки матки можна успішно контролювати.
Читайте також: Алергія на пилових кліщів: поради франківської алергологині Ірени Попадинець для ефективного лікування
Про це “Галці” розповіла онкогінекологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” Ніна Ткачук. З нею говоримо про те, хто перебуває у групі ризику даного онкозахворювання, методи діагностики, лікування та профілактику раку шийки матки.
– Що таке рак шийки матки (РШМ)?
– Цей тип раку виникає в клітинах шийки матки, зокрема в її нижній частині, яка з’єднується з піхвою. Онкопроцес починається, коли здорові клітини шийки матки починають мутувати. Клітини безконтрольно ростуть та розмножуються. Аномальні клітини утворюють пухлину. Занедбана пухлина може поширюватися на найближчі органи, а саме – на пряму кишку та сечовий міхур.
Зазвичай РШМ передує дисплазія – зміна форми та структури клітин епітелію шийки матки. Дисплазія протікає безсимптомно, тому виявити її може лише гінеколог під час огляду.
Варто памʼятати, що дисплазія – це ще не рак. Вона може бути як легкою, так і важкою. У випадках легкої ми спостерігаємо за пацієнткою, бо зазвичай дисплазія може елімінувати самостійно (ред. зникнути). При важкій – потребує обстеження та лікування. При цьому шийка та матка продовжують функціонувати, а жінка може зачати та народити дитину. Якщо важку дисплазію не лікувати, вона зазвичай перероджується у рак.
– Хто у групі ризику даного захворювання?
– Важливо зосередитися на тих факторах ризику, які ми можемо змінити. Якщо є ці фактори ризику, це не означає, що ви можете захворіти, проте вони збільшують ризик виникнення хвороби.
Найпершу групу ризику, яку я б поставила, як лікар-онколог – це жінки, які не оглядаються два і більше років. У жінок є хибна думка – якщо в мене нічого не болить, то для чого йти до лікаря. Але перша та друга стадії раку шийки матки не турбують жінку, тобто вони не дають симптомів.
Ризик раку шийки матки суттєво зростає у випадку інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ). ВПЛ передається переважно статевим шляхом. Більшість людей інфікуються ним невдовзі після початку статевого життя. Зараз у нас починають жити статевим життям з 13-14 років, коли шийка матки ще не сформована. І будь-яка інфекція, чи часто зміна статевих партнерів, призводять до дисплазії шийки матки у молодих жінок. Ми діагностуємо важкі дисплазії у 21-23 роки у жінок, які ще не народжували.
І до інших факторів відносяться куріння, інфекції, ослаблений імунітет, недостатнє харчування, наявність захворювання на рак шийки матки в сім’ї і прийом КОК (контрацептиви). Також у групі ризику пацієнтки, які лікували дисплазію 2 та 3 ступенів або початковий рак шийки матки.
– Які симптоми можуть свідчити про дане онкологічне захворювання?
– Інколи першим симптомом раку шийки матки є частий сечопуск чи болі в нижніх кінцівках, тромбози. І тоді вже виявляється 3-4 стадія раку шийки матки. Жінки не йдуть до лікаря, чекають, бо має боліти. Але шийка матки не болить, тільки коли вже є занедбані випадки.
Зазвичай кожний четвертий випадок раку шийки матки виявляється у занедбаній стадії. Хоча це онкозахворювання можна виявити на передраковій та ранній стадії й пролікувати, аби до цього більше не повертатися.
На більш пізніх стадіях жінка може спостерігати у себе такі симптоми:
- водянисті, кров’янисті виділення з піхви, які можуть бути рясними та мати неприємний запах;
- тазовий біль або біль під час статевого акту;
- вагінальну кровотечу після статевого акту, між менструаціями або після менопаузи;
Рак може вражати сусідні органи: сечовий міхур, печінку, легені, кістки.
– Як діагностують рак шийки матки?
– Найкращий спосіб виявити хворобу на ранній стадії – регулярно відвідувати гінеколога. Найважливішими є огляд на кріслі, ПАП-тест та тест на вірус папіломи людини (ВПЛ). Багато жінок вважають, що зробити раз у рік УЗД, що цього достатньо, але це не так. Це особливо важливо на ранніх стадіях захворювання, коли є слабко виражені клінічні прояви.
– Які методи діагностики доступні у «Мед-Атлант»?
– Ми проводимо:
- кольпоскопію: огляд піхви та шийки матки під мікроскопом
- цитологію (ПАП-тест)
- тест на вірус папіломи людини
- УЗД малого тазу з доплером шийки матки
- біопсія тканин із шийки матки
- вишкрібання шийного каналу
- радіохвильова терапія, аргонотерапія шийки матки
- конізація шийки матки (конусоподібна біопсія)
Дві останні терапії ми можемо проводити під загальним та місцевим наркозом. Залежно від бажання жінки.
Для діагностики у жінок ми також можемо використовувати маркери проліферації p16 та ki-67 цитологічно. Для діагностики онкології онкології ми використовуємо маркери SCC (аналіз крові). Якщо ці маркери високі в сторону онкології, то нам потрібно брати біопсію та відправляти пацієнтку на лікування. Якщо ці маркери є невисокі – вести її під спостереженням, щоб якомога менше травмувати шийку матки.
Біопсія шийки матки – це коли беруть частину ураженої тканини для дослідження та підтвердження онкодіагнозу. Ця процедура не є частиною обов’язкового скринінгу та призначається, коли є відповідні покази.
Також при підозрі на онкологію лікар може призначити магнітно-резонансну (МРТ) та комп’ютерну томографію (КТ) з контрастуванням, щоб визначити поширення пухлини та наявність метастазування.
– Як лікують це онкозахворювання?
– Рак шийки матки лікується хірургічним методом або комбінованим. Променева та хімієтерапія. Буває достатньо одного або двох з цих видів лікувань, а іноді потрібно залучити всі. Схема лікування залежить безпосередньо від стадії раку шийки матки.
Якщо лікування пройшло успішно, жінка виходить у стадію ремісії, однак мусить періодично відвідувати лікаря та робити контрольні дослідження. Перші два роки – кожні три місяці, наступні пʼять років – раз на шість місяців, а далі – раз на рік.
За статистикою, майже третина жінок мають рецидив РШМ після успішного лікування. Більшість стаються у перші два роки після ремісії, саме тому важливо відвідувати свого гінеколога відповідно до його рекомендацій.
– Чи можна завагітніти після вилікуваного раку шийки матки?
– При початковій стадії раку можна проводити органозберігаючу операцію. Після лікування жінка може виношувати та народити дитину. Якщо діагностують рак при вагітності, то жінка може отримувати лікування та не втрачати час.
Вилікуватися від раку, одужати і народити дитину – нещодавно це здавалося неймовірним, але те, що вчора було дивом, сьогодні стало реальністю.
– Що категорично не можна робити при РШМ?
– Це зволікати! Не потрібно падати в паніку, не думати, що воно самостійно кудись само дінеться.
Потрібно усвідомити і прийняти ситуацію, побудувати чіткий план обстеження та дотримуватися схеми лікування. Налаштуватися на позитивний результат, якщо потрібно, знаходити підтримку у сімʼї, психолога, релігії, друзів.
Не потрібно боятися, адже рак шийки матки піддається лікуванню. Це ще не кінець. Так, у жінок з онкологією інше життя. У них змінюються цінності, вони радіють кожному дню, різним дрібницям, які раніше могли не мати значення, бо вони здолали великий барʼєр у своєму житті.
– Розкажіть про профілактику раку шийки матки?
– Ризик розвитку раку шийки матки можна зменшити, регулярно відвідуючи гінеколога, проводячи скринінг та вакцинувавшись проти ВПЛ.
В Україні проблеми для вчасного виявлення раку шийки матки створює війна, через яку чимало жінок не мають доступу до медичної допомоги. Крім того, у нас не впроваджена державна програма вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). До прикладу, у Данії та Швеції на національному рівні вакцинують дівчаток та хлопчиків проти ВПЛ. Робиться це до початку статевого життя.
Будь-яка вакцинація зазвичай сприймається суспільством неоднозначно. Але вакцинація є дієвим методом запобігання виникнення тієї чи іншої хвороби. Особливо важливо, що у випадку вакцинації від ВПЛ ми фактично говоримо про запобігання онкологічному захворюванню.
Усунення будь-якого раку колись здавалося нездійсненою мрією, але тепер у нас є ефективні методи та інструменти, щоб втілити цю мрію у реальність.
- Вакцинація
- Скринінг
- Лікування
– Поділіться непересічним випадком з вашої практики, який повʼязаний з РШМ.
– Моя мета – це профілактика. Вчасно діагностувати і дати можливість пацієнтці попередити онкологію. Інколи це їхній вибір, коли ми вже все виявили, все пояснили, але пацієнтка вирішує не йти обстежуватися та лікуватися.
Є пацієнтка, яка прийшла до нас на прийом, просто зі скаргою, що коли вона живе з чоловіком статевим життям, в неї з’являються кров’янисті виділення. Нічого її не турбувало, тільки це. Коли ми її оглянули і сказали, що потрібно брати аналіз біопсії шийки матки, то вона запитала для чого, я ще молода і мене нічого не турбує. Аналіз та обстеження показали третю стадію раку шийки матки. Вона отримала лікування, приходить на контрольні огляді вже третій рік.
Була ще одна пацієнтка, мама трьох дітей, у якої ми діагностували важку дисплазію, але вона не лікувалася – не було часу та бажання. Звернулася, коли у неї була третя стадія раку шийки матки. Тривале лікування, два роки ремісії, а потім хвороба спрогресувала. Втрачено час, а здоровʼя не повернеш.
Мені хочеться, щоб кожна жінка була здорова! Рак шийка матки – це така хвороба, яка піддається профілактиці, і яку можна попередити. При перших стадіях жінки у 99% випадків виліковуються, життя у діагнозі існує.
Онкохворі, які побороли важку недугу – це важливий приклад та спонукання до вчасної діагностики. Таких людей має об’єднувати віру в перемогу над хворобою.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
Реклама