Головний біль – захворювання чи симптом? Розповідає франківська неврологиня Вікторія Волян (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

20 Жов, 2023 14:14

Поділитись публікацією
Головний біль – захворювання чи симптом? Розповідає франківська неврологиня Вікторія Волян (ФОТО)

Головний біль – одна з найпоширеніших проблем сьогодення. Якщо говорити простими словами, то це дискомфорт чи біль у голові або обличчі. З ним стикаються навіть ті, хто веде здоровий спосіб життя та уникає стресових ситуацій. Тому варто розуміти, в яких випадках потрібно негайно звертатися до лікаря.

Читайте також: Геморой у вагітних: про методи лікування та профілактики розповідає франківський проктолог Іван Попович

Вікторія Волян – досвідчена неврологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Разом з нею зʼясуємо, що таке первинний та вторинний головний біль, чому так поширений головний біль напруги та при якому головному болі варто викликати “швидку”.

– Що таке головний біль – це захворювання чи симптом?

– Буває, що це симптом, а буває, що це окреме захворювання. Тому виділяють первинний головний біль, який є окремим захворюванням. І вторинний – коли він є симптомом іншого певного захворювання.

До первинного головного болю відноситься всім відома мігрень, головний біль напруги, тригемінальні автономні цефалгії, найвідомішою з яких є кластерний головний біль (дуже сильний однобічний біль голови, що локалізується в ділянці орбіти, супроводжується сльозотечею, неспокоєм). Окремо виділяють рідкісні види головного болю – кашльовий головний біль, біль голови, асоційований з фізичними навантаженнями, навіть буває біль голови, пов’язаний із сексуальною активністю та інші.

Вторинний головний виникає при судинних захворюваннях головного мозку, в тому числі на ґрунті гіпертонічної хвороби, при інфекційних ураженнях, травмах голови чи шиї, при пухлинах, інтоксикаціях організму, захворюваннях очей, носа, горла, вух, додаткових пазух носа, при тривалому вживанні лікарських засобів, які у тому числі використовувалися для знеболення.

– У багатьох людей головний біль трапляється регулярно. Які найчастіші причини головного болю, з якими до вас звертаються? Які симптоми спостерігаються?

– Сучасне суспільство найчастіше страждає на головний біль напруги. Це наслідок перенапруження мʼязів, які “грубо кажучи” тримають голову на плечах. Ми всі сидимо за компʼютерами або іншими гаджетами, за кермом – це все призводить до перенапруження мʼязів шиї та плечового поясу, що й провокує головний біль. Тому це найчастіші звернення, бо ми живемо не так, як хоче функціонувати наша мʼязева система.

Пацієнти зазвичай скаржаться на “стискаючі” головні болі, які поширюються від шиї у потиличну ділянку, іноді навіть до скронь. При тривалому неправильному способі життя біль може турбувати кілька днів, іноді він дуже інтенсивний. Часто він посилюється у другій половині дня, але з часом може з’являтися і зранку.

Рідше звертаються з мігренями. Мігрень часто починає турбувати у підлітковому віці, має спадковий характер. У мами часто болить голова, у сестри болить голова, тому всі звикли, що голова болить, пʼють таблетки і не звертаються до лікаря. Коли мігрень вже починає дуже сильно надокучати, тоді вже звертаються до медиків.

Судинні головні болі більш притаманні пацієнтам старшого віку. Вони часто повʼязані з артеріальною гіпертензією, яка адекватно не контролюється, адже люди часто вважають, на жаль, що підвищений тиск це не проблема. Хоча це фактор ризику таких важких захворювань як ішемічний інсульт або крововилив в мозок, які призводять до інвалідизації. Тому варто звертати на це увагу.

– У яких випадках потрібно негайно звернутися до лікаря?

– Якщо це інтенсивний головний біль, якого ніколи у житті не було, який виникає гостро та раптово. Якщо супроводжується затьмаренням свідомості. Якщо це біль голови, який супроводжується одноразовими або багаторазовими судомами. Коли головний біль супроводжується підвищенням температури тіла. Коли головний біль зʼявився після травми голови.

Це основні випадки, коли потрібно звертатися по допомогу негайно. Якщо є такі ситуації, то варто розглядати виклик “швидкої”. Не чекати, поки воно перейде. Тому що такі головні болі можуть бути ознакою, наприклад крововиливу чи менінгіту, тобто станів, які потребують негайного втручання, деколи навіть хірургічного.

– Як зрозуміти, які ліки підійдуть для усунення головного болю, коли немає доступу до лікаря?

– Я б не радила самостійно підбирати ліки, які підійдуть для лікування головного болю. Адже навіть не завжди з лікарем вдається з першого разу підібрати потрібний препарат. Найперше потрібно визначитися, що це за вид головного болю. Якщо це епізодичний неінтенсивний головний біль, то зазвичай рекомендуються препарати, які доступні в аптеках з групи нестероїдних протизапальних (ібупрофен, парацетамол).

Якщо головний біль не знімається застосуванням таких ліків, то варто знайти доступ до лікаря. Зараз є онлайн-консультування, так буде простіше визначити, що це за біль і чи він потребує очної консультації.

Не варто самостійно вживати препарати від головного болю, бо люди дуже часто цим захоплюються, починають приймати їх систематично, і тоді виникає біль саме через прийом препаратів. Його дуже важко потім усунути.

– Як відбувається діагностика та лікування головного болю?

– Найперше – проводимо опитування. Запитуємо, який характер болю, його локалізація, проводиться неврологічне обстеження. Після цього вже направляємо пацієнта на потрібне обстеження, якщо це необхідно. Самостійно робити обстеження не варто. Іноді пацієнти вже приходять з папкою обстежень, на які вони марно витратили гроші.

Якщо є необхідність, то направляємо пацієнта на доплерографію та загальні аналізи. При потребі більш глибинного обстеження, то направляємо на енцефалографію, МРТ або КТ. Все залежить від того, що потрібно конкретному пацієнту. Іноді буває, що певний вид головного болю взагалі не потребує додаткових обстежень.

Щодо лікування, то всі види головного болю вирішуються індивідуально. Найперше – зміна способу життя. Якщо йде мова про мігрень, то потрібно уникати факторів, які її провокують. Правильна організація режиму праці та відпочинку, регулярне харчування та сон, уникнення емоційних перевантажень. Уникнення продуктів, які можуть спровокувати мігрень, як приклад – вино, твердий сир (продукти, які містять багато тираміну), цитрусові, бобові та інші.

Якщо говорити про лікування мігрені медикаментозно, то можуть застосовуватися від найпростіших препаратів, як ацетилсаліцилова кислота, до більш серйозних – таких, як триптани, протиепілептичні середники. З кожним пацієнтом це потрібно вирішувати індивідуально. Добре, коли пацієнт веде щоденник головного болю, де відзначає, коли був головний біль, як довго він тривав, що приймав, що було ефективно. Тоді легше підбирати лікування.

Для усунення головного болю напруги важливе підвищення фізичної активності, боротьба зі стресом.

– Які методи діагностики доступні у “Мед-Атлант”?

– У нас проводиться дуплексне сканування судин головного мозку та шиї. Це сучасний метод ультразвукової діагностики, який застосовується при підозрі на судинні захворювання. Є можливість проведення електрокардіограми, ехокардіоскопії. Виконується забір крові для лабораторних обстежень, які за необхідності призначаються пацієнту. В “Мед-Атлант” консультують терапевти, кардіологи, ендокринологи , які допомагають провести корекцію артеріального тиску, гормональних порушень.

– Чим небезпечне самолікування?

– Самолікування небезпечне тим, що можна пропустити чи запустити серйозне захворювання. Тривале застосування знеболювальних препаратів може призвести до виникнення абузусного головного болю. Це головний біль, який провокується тривалим неконтрольованим прийомом лікарських засобів.

Якщо пацієнт впродовж трьох місяців систематично зловживає прийомом знеболюючих або інших препаратів, то формується такий вид головного болю, який провокується вживанням цих ліків. Пацієнт не може відмовитися від прийому ліків. Його більш ніж 15 днів на місяць болить голова, незалежно від того, чи приймає він ліки, чи ні. Дуже важко боротися з таким видом головного болю, адже головний метод – це повна відмова від застосування препарату. Деколи навіть доводиться госпіталізовувати пацієнта у стаціонар, бо синдром відміни – це своєрідна ломка.

– Поділіться цікавим випадком з вашої практики, що був повʼязаний з головним болем?

– Свого часу мій майбутній чоловік прийшов до мене лікувати головний біль. Це найцікавіший випадок. Я його полікувала, і він напевно подумав, “а раптом знову повториться” (ред. сміється). Довелося йому зі мною одружитися.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1), м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/ https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація