Гуманітарна допомога та “культурна деокупація”: велика розповідь про центр “ЯМаріуполь” у Франківську (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

12 Сер, 2023 20:20

Поділитись публікацією
Гуманітарна допомога та “культурна деокупація”: велика розповідь про центр “ЯМаріуполь” у Франківську (ФОТО)

Влітку 2022 року в Івано-Франківську запрацював центр підтримки переселенців “ЯМаріуполь”. Тисячі маріупольців отримують тут психологічно-соціальну та гуманітарну допомогу. Вони можуть звернутися до юриста, рекрутера, лікаря, дорослого та дитячого психолога.

Читайте також: Відновили життя фестивалю: у Франківську організували музичний YAMARIUPOL CITY FEST (ФОТО)

Журналісти “Галки” завітали до центру “ЯМаріуполь”, поспілкувалися з його керівницею Ольгою Крохмальовою, рекрутером Миколою Моревим та лікаркою Вікторією Шуваловою.

“Ми будемо тут стільки, скільки потрібно маріупольцям. І після деокупації наша допомога буде потрібна вже там, у Маріуполі”, – каже Крохмальова.

Після початку великої війни перший центр “ЯМаріуполь” відкрили у Дніпрі, а згодом й у Запоріжжі та Києві. Керівниця франківського центру Ольга Крохмальова пояснює, що Центри відкривали у тих містах, де проживає найбільше маріупольців. Так вони зʼявилися в Івано-Франківську та Калуші.

Початок великої війни

За освітою Вікторія Шувалова юристка, цим займалася і до війни у рідному місті, і коли виїхала до Івано-Франківська. 

“Перші дні ми не думали виїжджати, адже місто було укріплене. Знаєте, ми звикли жити близько до лінії фронту. Гадали, що все швидко закінчиться, але за кілька днів Маріуполь опинився в оточенні і виїхати вже було неможливо”.

Разом з рідними Ольга Крохмальова пережила всі бої, що відбувалися у місті. З перших днів Маріуполь залишився без світла, опалення та газу, перший час волонтери могли варити їжу в центрі, поки не почалися вуличні бої.

“Більшість людей просто намагалися вижити. Потрібно розуміти, що обстріли там були не так, що лунає сирена і летять ракети. Це було так – сирени немає, летять ракети, працює артилерія, а ще – вуличні бої. Ти не знаєш, чи ти можеш вийти з дому… Це можуть зрозуміти ті, хто був там, або має рідних там, або військові, які це все бачили”, – пригадує, стримуючи сльози, Крохмальова.

Виїхати вдалося наприкінці весни, коли місто вже було в окупації, через десятки блокпостів солдатів рф. У той час були проблеми з паливом, дорога була важка, виїздили через Запорізьку область, зупиняючись кожні 200-300 км для перепочинку. Шлях до Івано-Франківська тривав близько тижня.

“Цілеспрямовано ми не їхали, я взагалі ніколи до цього не була на заході України, я, мабуть, далі Києва й не була. Не було такого, що нас десь чекали родичі. Обирали місто, де буде більш-менш спокійно, де працюватимуть лікарні, де можна купити їжу… У Франківську був наш знайомий, і він сказав, що ми можемо приїхати”.

І вже наприкінці минулого року Ольга Крохмальова очолила центр “ЯМаріуполь” в Івано-Франківську. 

 

Зараз у місцевій громаді, за даними Центру, проживає близько 2 500 маріупольців, не враховуючи військових та правоохоронців. Якщо говорити про область, то цифра значно більша, адже “ЯМаріуполь” також працює у Калуші.

Людям потрібне все

“Люди втратили там все – добре, якщо документи збереглися. Маріупольці, які виїздили у перші дні, то це, як правило, з однією валізою. Тому у новому прихистку було потрібно все – від продуктів, засобів гігієни до постільної білизни, побутової техніки та місця роботи”, – каже Крохмальова.

Також виникла проблема зі забезпеченням житла для переселенців, адже знайти безплатне житло у місті було майже нереально. Багато людей пропонували своє житло у сільській місцевості, частина маріупольців у той час оселилися у франківських гуртожитках.

“Питання житла досі залишається актуальним, хтось не хоче брати сімʼї з дітьми, хтось з тваринами. Зараз багато ще живуть у колективних центрах, як наприклад табір “Сокіл”. Хтось живе з власниками та сплачує оренду”.

У центрі “ЯМаріуполь” переселенці можуть отримати набори зі продуктами тривалого зберігання та набори засобів для особистої гігієни та прибирання. Щомісяця таку допомогу отримують близько 1 200 маріупольців. Ольга Крохмальова відзначає, що все тяжче знаходити гумдопомогу для переселенців у тилових містах. Наприклад, продуктові набори вже понад рік закуповує Маріупольська міська рада.

Рідний лікар у новому місті

Лікарка-терапевт Вікторія Шувалова опікується здоровʼям маріупольців з першого дня відкриття Центру. У медицині вона вже 42 роки. Щомісяця до лікарки звертаються 200-300 людей різного віку. Дехто з них були її пацієнтами під час роботи у Маріуполі.

“Я працюю тут, як у звичайній поліклініці, надаю консультацію, якщо у людей застуда чи турбує щось інше. Часто звертаються з проблемами, повʼязаними з тиском. Тут ми можемо його виміряти, зробити кардіограму, виміряти цукор в крові”, – пояснює Шувалова.

“ЯМаріуполь” отримує від благодійників різноманітні ліки, які потім роздають людям: від застуди, тиску, шлунково-кишкових розладів та інше. Навіть якщо маріупольцю виписали певні ліки в іншій лікарні, він може звернутися до Центру та отримати їх безплатно за наявності.

“Зрозуміло, що на всі 100% ми не можемо задовольнити потреби, але асортимент у нас досить великий. За потреби можемо спробувати знайти потрібні людині ліки”.

Вікторія Шувалова може перенаправити пацієнта до вузького спеціаліста або на дообстеження у будь-яку зі лікарень міста – до кардіолога, гастроентеролога, хірурга, гінеколога та інших. 

“Маріупольці люблять маріупольських лікарів. Вони навіть часто запитують, чи я не знаю якогось вузького спеціаліста, який був би з Маріуполя. Я завжди відповідаю, що тут гарні місцеві лікарі в усіх лікарнях”, – розповідає Шувалова.

Вона додає, що сімейні лікарі в Івано-Франківську перевантажені власними пацієнтами, тому дуже добре, що маріупольці можуть звертатися до неї прямо в Центрі без привʼязки до їхнього місця реєстрації.

Підтримка та спілкування

Зараз маріупольці “відходять” від тих всіх подій, які вони пережили у рідному місті, реальність у тилових містах зовсім інша. І у нових домівках вони потребують психологічної підтримки та простого спілкування.

“Багато переселенців почали повертатися до України з-за кордону. Минулого року був масовий виїзд з окупованих територій, зараз він теж є, але не у таких масштабах, і частіше люди вже зупиняються у Дніпрі чи Києві”, – розповідає Крохмальова.

Вона каже, що спочатку в “ЯМаріуполь” надають допомогу, яка необхідна тут і зараз, а потім вже спрямовану на те, щоб людина адаптувалася та соціалізувалася, змогла самостійно себе забезпечили та жити тим життям, яким жила раніше.

Найменші маріупольці можуть по чотири години на день відвідувати дитячу кімнату, де з ними займаються вихователі, як у дитячому садочку. Трохи старших готують до першого класу, вони вдосконалюють свою українську мову, а ще вивчають англійську. Для дітей організовують малювання, ліпку з глини, хореографію, екскурсії та інше. Випускників готують до національного мультитесту.

Дорослі маріупольці теж вивчали українську мову на спеціальних курсах, а ще для них організовують активні заняття – стречинг, йогу, пілатес, фітнес, вивчення польської та англійської.

Знайдуться заняття і для найстарших. Хаб людей поважного віку “ЯМаріуполь” організували разом зі франківською громадською організацією “Ба і Ді”. Літні маріупольці можуть спробувати себе у східних танцях, або ж проходять курси компʼютерної грамотності. Мандрують з екскурсіями Україною. 

Родзинкою став хор “ЯМаріуполь”, який обʼєднав талановитих франківців, маріупольців, мелітопольців та харківʼян. Учасники гурту дуже хочуть ближче познайомитися з місцевими традиціями. Наприклад, цьогоріч вони брали участь у фестивалі “Коляда на Майзлях”.

Ольга Крохмальова підсумовує, що перший час Центр працював для того, щоб розв’язувати гуманітарні питання маріупольців, а зараз проводять заходи спрямовані на “культурну деокупацію”.

“Ми ходимо до театру, до філармонії… Проводимо діалоги тут у Центрі. Нещодавно до нас приходила акторка Ірма Вітовська. У нас були кіноперегляди з арттерапією, які проводила Марʼяна Заклінська. Приїздив Богдан Бенюк та режисер фільму “Мати Апостолів” Заза Буадзе”.

А нещодавно небайдужі маріупольці долучилися до формування 4 500 тактичних аптечок для військових.

Знайти роботу 

У рідному Маріуполі Микола Морев був заступником директора комерційного підприємства, працював з кадрами. До “ЯМаріуполь” спочатку долучився як волонтер, допомагаючи зі розвантаженням допомоги, працював на гуманітарному блоці, а згодом став рекрутером. 

“Бажаючих знайти роботу було майже 200 людей. І вже маємо 102 працевлаштування за цей період. Вік тих, хто до мене звертається досить різний – від студентів і до людей “60 плюс”. Наприклад є чоловік 68 років, який незабаром піде працювати електриком на пів ставки”, – розповідає Морев.

Маріуполь відомий своєю промисловістю, тому роботу часто шукають інженери, люди виробничих професій, бухгалтери та юристи. Вони хочуть знайти роботу за своєю професією, але це не легко. До того ж зарплати у Маріуполі були вищі.

“Зараз зарплати гарно підросли в Івано-Франківську і більше є вакансій, ніж на початку великої війни. Є виробничі вакансії, інженерні… Частіше з пошуком роботи до нас звертаються жінки. Шукати роботу можна і пів року, але якщо є бажання працювати вже і зараз, то вакансій є чимало”, – пояснює Морев. 

“ЯМаріуполь” співпрацює з USAID (Агентство США з міжнародного розвитку). Вони допомагають з перенавчанням людей. Семеро маріупольців освоїли професію перукаря, чотири – майстра манікюру, один – психолога. Всі вони отримали сертифікати про нові професії та вже знайшли собі роботу.

Допомога людям в окупації

Зі зрозумілих причин “ЯМаріуполь” не може надавати гуманітарну допомогу людям, котрі залишилися в окупації. Проте при потребі можуть інформаційно допомогти зі виїздом.

“Людина може написати нам на наші канали звʼязку, ми є у телеграм або ж на нашу електронну пошту, або Маріупольській міській раді. Проконсультуємо, що робити, які документи потрібні для перетину кордону. Наприклад, якщо людина повнолітня, з паспортом щось сталося, але є свідоцтво про народження або документ в “Дії”, то українська прикордонна служба її пропустить.

Багато хто виїздить через росію і це не просто, бо тебе можуть не випустити (ред. з рф), навіть якщо ти не будеш казати, що ти з України”.

Як тільки людина потрапляє на підконтрольну Україні територію, то у центрах “ЯМаріуполь” готові допомогти людині всім, чим можливо. Можна повідомити про злочини рф, зниклих та загиблих рідних. Написати заяву на компенсацію на знищене майно, відновивши документи на право власності та проконсультувавшись зі спеціалістом.

Перукарня, швея, коворкінг та стоматологія у Центрі

У майбутньому на базі Центру хочуть облаштувати коворкінг, де за потреби могли б працювати чи реалізовувати свої нові проєкти маріупольці. 

“Ми розуміємо, що це не потреба першої необхідності, але ми отримували запити від працездатних людей. Їм не вистачає коворкінгів, або ж вони не мають можливості сплачувати оренду”.

А також звернутися до стоматолога, перукаря та швеї на пільгових умовах. Схожі послуги вже надають у центрах “ЯМаріуполь” в інших містах. 

Загалом маріупольці дуже ініціативні, вони часто самі пропонують цікаві події та заходи, які можна організувати на базі Центру. Крім того, працює анонімне опитування, в ході якого у людей дізнаються, що їм сподобалося, а що ні у “ЯМаріуполь”. Завдяки цьому спільнота стає сильнішою та ефективнішою.

Центр “ЯМаріуполь” знаходиться у місті Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 22а. Працюють з 8:00 до 18:00, вихідний – неділя.

Телеграм – https://t.me/mrl_if

Матеріал написаний за підтримки ГО “Інститут масової інформації, що реалізує проєкт “Підтримка активних громадян під тиском в Україні” за фінансової підтримки Європейського Союзу”