“Гуцульські Атени”: що подивитися у Криворівні, яка надихала чимало українських митців (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

19 Вер, 2022 19:49

Поділитись публікацією
“Гуцульські Атени”: що подивитися у Криворівні, яка надихала чимало українських митців (ФОТО)

Криворівня — це мальовниче село в Карпатах, яке має чудове розташування. Рельєфною формою село нагадує справжній гірський амфітеатр, а лінія хат проходить дугою навколо вершини Довбушанка, звідси і назва – Криворівня, тобто крива рівня. Поруч протікає річка Чорний Черемош — притока Прута.

Це місце захищене від повітряних мас карпатськими вершинами Довбушанка, Синиця, Громова та Тарнолка, саме тому тут так затишно і завжди тепла та суха погода, інформує “Галка” з посиланням на VISIT Ukraine.
 
Гірська природа коло села надихала багатьох митців, саме тому Криворівня отримала свою іншу назву – «гуцульські Атени». Це справжнє місце паломництва Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Ольги Кобилянської, Івана Франка, Василя Стефаника, Гната Хоткевича, Володимира Гнатюка, Леся Курбаса. До речі, тут побудував свою хату навіть відомий історик та політичний діяч Михайло Грушевський.
 
Коцюбинського також причарували гори, під впливом емоцій він лишився жити там на рік. Він надихнувся на написання фантастичної повісті, яка показала життя гуцулів таким, яке воно є насправді. Коцюбинський створив найбільший свій шедевр «Тіні забутих предків».
 
Що подивитись у селі Криворівня?
  • Хата-музей фільму «Тіні забутих предків»
Параджанов обрав місцем дії автентичне село із справжніми гуцульськими хатами, одягом, посудом та гірськими краєвидами. А у фільмі знімались місцеві жителі, тому тут можна почути багато історій, що відбувались під час зйомок.
 
  • Церква Різдва Пресвятої Богородиці
Цей храм один із найстаріших на Гуцульщині, його звели ще в 1719 році. В церкві побував сам Андрій Шептицький, про що свідчить меморіальна дошка на стінах храму. Поруч із церквою розташована унікальна дзвіниця, що була зведена у 1818 році.
 
  • Музей Параски Горицвіт
Параска Горицвіт – звичайна дівчина з села, яка стала на одні щаблі з відомими на всю Україну творцями. Вона залишила 150 друкованих та написаний від руки книг, які сама ілюструвала.
 
  • Літературно-меморіальний музей І. Франка
Музей розміщений у хаті різьбяра Василя Якіб’юка, де протягом багатьох років поспіль відпочивав та лікувався геній української літератури.